Geopark aneb "Zase další omezení? Děkujeme, nechceme!"

Proč zase vyhlašovat další chráněná území, když už je jich u nás tolik? Co to vůbec je? Maloplošné chráněné území? Geologická expozice v parku nebo botanické zahradě? Území se spoustou zákazů a omezení?

A co to vlastně znamená ta předpona -geo?

Kdysi v dávných dobách existovala čistá a zelená krajina plná zvěře a květin. Krajina s panenskou přírodou, s pralesními porosty, kam se vydávali jen nejodvážnější. Krajina, kde příroda hrála velkou úlohu a které nikdo nic nedlužil. Jak přibývalo lidí, ubývalo přírodní prostoty i úcty k Zemi. Lidské potřeby přetvářely přírodní krajinu na kulturní, poté na krajinu industriální a zpustošenou. Začaly se ozývat ekologické hlasy pro zachování přírodního dědictví a začaly vznikat chráněná území. Do dobré myšlenky se vloudila nutná omezení a zákazy plynoucí z lidské bezohlednosti, která podněcuje mnohé odhazovat zbytky průmyslové výroby, kam se jim zrovna zachce. Vznikly zóny, kam lidská noha vkročit nesmí, torza pralesů se oplotily, lidé byli od přírody odděleni a nasměrováni pouze tam, kam je to žádoucí. Miroslav Nevrlý a další tulácké duše pak mohly zaplakat nad výstražnými cedulemi na kraji lesů a nad nekompromisními ochranáři, a dvě strany zastánců přírody se tak dostaly do konfliktu.

Jak z toho ven? Přírodu mnozí mají rádi a většina chápe, že je potřeba ji chránit. Ale chránit ji naprostou sterilizací od lidí?

Před ne úplně dávnou dobou se z různých koutů světa zhmotnila myšlenka specifické formy ochrany přírodního dědictví, která dostala jméno. Geopark.

Má jít o zvláštní druh chráněného území, které však není nijak speciálně upravené legislativou, díky čemuž nevyvstávají z jeho vyhlášení žádná zvláštní omezení. Má jít o území, kde příroda i lidé něco znamenají, a kde ekonomické hodnoty nejsou až na prvním místě. Zní to jako pohádka či superklišé? Následující řádky vás možná přesvědčí, že to může být skutečné.

Jak to tedy má fungovat?

Geoparky mohou vznikat nejčastěji v oblastech s výrazným výskytem geologicky cenných lokalit a dalších zajímavostí přírodní, historické či kulturní povahy. Vzniku geoparků nejvíce přejí krasové oblasti, skalní města, paleontologicky zajímavá území či bývalé hornické lokality. Ve světě se mezi geoturisticky významné lokality rovněž řadí geotermální a sopečné oblasti.

Jak z uvedeného vyplývá, geoparky jsou postavené na geologickém základě. Obecným nosným principem geoparku však není pouze geologie, nýbrž všestranně udržitelný rozvoj území. Tím se rozumí snaha o nalezení rovnováhy mezi ochranou životního prostředí, sociální spravedlností a ekonomickou efektivitou v dlouhodobém horizontu. Vedle ochrany geologického dědictví jako jednoho ze základních pilířů se proto staví také ochrana lokálních tradic, kultury, historického dědictví, tradičních řemesel, gastronomie a celkového genia loci[1]. Velký důraz by měl tedy být kladen kromě přírodního a geologického dědictví také na lidský faktor. Tuto všestrannost vyjadřuje i ona předpona geo-, která bývá často mylně spojována s geologií. Ve skutečnosti předpona geo- znamená Zemi. Jak praví definice České geologické služby, „termín geopark označuje území, které poskytuje obraz o geologickém vývoji Země a ukazuje vliv místního přírodního bohatství na ekonomický a kulturní rozvoj společnosti.“[2]

Úkoly a cíle geoparku jsou velmi komplexní. Geoparky informují o možnostech udržitelného využívání přírodních zdrojů a pomáhají zvyšovat respekt k životnímu prostředí a integritu s krajinou. Ke svému rozvoji využívají měkkých udržitelných forem cestovního ruchu, kterými jsou například ekoturistika, agroturistika nebo geoturismus. Geopark má mimořádnou hodnotu pro vědu a výzkum, slouží ke vzdělávání, ekovýchově, popularizaci některých přírodovědných disciplín, jednotné propagaci území, šetrnému využívání a ochraně přírodního prostředí, k turismu i pro trávení volného času. Úkolem geoparku je všechny tyto činnosti skloubit do jednotného harmonicky fungujícího celku, což má být dosaženo aktivní spoluprací místních obyvatel a státních, neziskových i soukromých organizací.

Fungující geopark má své místní geoprůvodce, prodává lokální produkty, propaguje své lokální aktivity a činnosti, nabízí specifické formy trávení volného času pro turisty i rezidenty, je přírodně, geologicky i kulturně atraktivní. Skrze nabízení nových služeb generuje nová pracovní místa, zlepšuje celkovou životní úroveň obyvatel a zvyšuje zájem o mimoměstské oblasti.

Geoparky jsou specifické tím, že ochrana přírody zde nevychází z legislativy, nýbrž z iniciativy „zdola“, tedy od rezidentů. Geoparky nejsou ukotveny v zákonech, na jejich území proto nejsou uplatňovány žádné zvláštní restrikce vztahující se k ochraně přírody. Obcím, podnikatelům, rezidentům ani turistům tedy nevznikají vyhlášením geoparku žádná omezení. A co se skrývá pod pojmem iniciativa zdola? Základní myšlenkou je, že člověk dobře ochrání to, čeho si váží. Pevné sepjetí obyvatel s jejich okolím mu dává šanci na patřičnou ochranu, rozvoj a adekvátní prezentaci navenek. Toho lze docílit rozšiřováním povědomí obyvatel o cennostech, v jejichž bezprostřední blízkosti žijí a různými formami environmentálního vzdělávání.

Síť geoparků České republiky

Sítě geoparků jsou novým silným nástrojem umožňující holistický přístup k ochraně přírody a komplexnímu udržitelnému rozvoji. Myšlenka geoparků si našla po celém světě řadu příznivců, proto není divu, že se za účelem výměny zkušeností jednotlivé geoparky sdružují do sítí a vytváří tak formální uskupení. Sdružení existují na národní, evropské i celosvětové úrovni.

Síť geoparků České republiky vznikla roku 2007. Klade za cíl podporovat oblasti s geoturistickým potenciálem. Známku kvality a označení Národní geopark uděluje Ministerstvo životního prostředí po doporučení Radou národních geoparků.

Prvním českým geoparkem byl vyhlášen pod záštitou UNESCO v roce 2005 Geopark Český ráj, přičemž území tohoto geoparku zasahuje až daleko za hranice stejnojmenné notoricky známé chráněné krajinné oblasti. Dalšími národními geoparky u nás jsou GP Egeria a GP GeoLoci v západních Čechách, GP Kraj blanických rytířů ve Středočeském kraji, GP Železné hory na hranici Pardubického kraje a kraje Vysočina a v neposlední řadě GP Podbeskydí nacházející se v předpolí Moravskoslezských Beskyd.

Kromě stávajících národních geoparků u nás existuje v současné době pětice geoparků kandidátských. Titul kandidátský geopark znamená, že se dané území připravuje na získání certifikátu národní geopark.  Kandidujícími geoparky jsou Geopark Joachima Barranda ve Středočeském kraji, Geopark Ralsko v Libereckém kraji, GP Broumovsko na Královéhradecku, GP Jeseníky na Olomoucku a GP Vysočina. Aktuálním zájemcem o kandidaturu na národní geopark je oblast Krkonoše.

Síť evropských a světových geoparků

Síť evropských geoparků (dále EGN) byla založena roku 2000 úmluvou podepsanou na řeckém ostrově Lesbos za účelem propagace geologického dědictví a podpory udržitelného ekonomického rozvoje na území geoparku. Zakladateli sítě byli provozovatelé čtyř národních geoparků – Muzeum přírodní historie lesboského zkamenělého lesa v Řecku, Geologická rezervace Haute-Provence ve Francii, Geopark Vulkaneifel v Německu a Kulturní park Maestrazgo ve Španělsku. Tato síť čítala k 1. 1. 2015 na 64 geoparků ve 22 zemích Evropy. Nejvíce zástupců v síti má a Španělsko (deset), Itálie (devět), po šesti geoparcích je v Německu a Velké Británii. Česko má v Evropské síti geoparků doposud jediného člena, a sice od října 2005 Geopark Český ráj - zapsaný pod názvem Bohemian Paradise.

Síť světových geoparků pod patronací UNESCO byla založena v roce 2004 v Pekingu, kde byla přijata Pekingská deklarace o ochraně geologického dědictví. Každý evropský geopark se stal automaticky členem světové sítě.  Síť k 1. 9. 2014 čítala rovných 111 zástupců z 32 zemí, přičemž největší množství geoparků se nachází v Číně (celkem 31).

Máte-li zájem o více informací o geoparcích, obraťte se na:

http://www.geology.cz/narodnigeoparky

http://www.globalgeopark.org/

http://www.europeangeoparks.org/

nebo na e-mail romana.cervinkova@ceskepodzemi.cz.

 

[1] Genius Loci = Duch místa

[2] http://www.geology.cz/narodnigeoparky/o-siti (29.12.2014)

 

Publikováno také na www.skutecnosti.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Romana Červinková | neděle 22.3.2015 14:23 | karma článku: 11,39 | přečteno: 1002x