Boj s kriminalitou: Skutečně o něj kompetentní mají zájem?

S příchodem každého nového policejního prezidenta slýcháme o tom jak policie chce bojovat s kriminalitou, potažmo předcházet kriminalitě. V drtivé většině ale vždy končí u frází a ve skutečnosti se nic neděje. Každý člověk ví, že když ho někdo okrade o mobilní telefon nebo peněženku, že to nemá cenu ani hlásit. Na policii to s vámi s výrazem absolutní znechucenosti sepíší a tím to pro ně hasne. Přitom "lék" je poměrně jednoduchý a to bič na ty jež se kriminalitě přiživují.

Bazary
Všichni víme, že většina kradených věcí končí v bazarech a zde si drtivá většina provozovatelů opravdu neláme hlavu s tím co je kradené a co ne. Přitom by stačil zákon o registru odcizených věcí kam by se zaznamenávaly všechny odcizené věci. Mobilní telefony, notebooky, tablety, GPS navigace a další nejčastěji kradené věci mají svá jedinečná výrobní čísla, která jsou umístěna u baterie. U mobilu lze zjistit také "vytočením" kódu *#06# . No a nyní by tedy stačilo vytvořit registr kradených věcí kam by policista či poškozený mohl odcizenou věc zadat a prodejci by měli povinnost po výkupu nějaké věci například 14 dní počkat jestli se náhodou neobjeví v tomto registru a až poté danou věc dát k prodeji. I věci, které tyto čísla nemají jdou pochopitelně opatřit nějakým kódem natištěným ku příkladu na samolepkách. Existují samolepky, které pokud se budete snažit násilně odlepit zanechají na věci barevnou stopu. Jenom chtít.
Výkupny surovin
Rozlišoval bych dvě zásadní oblasti. Jedna je, že spousta lidí bez domova či ve finanční nouzi se přiživuje sběrem železa například tak, že de facto vyčišťuje ulice od nepořádku. Když před vchod domu v každém větším městě položíte například starou nefunkční pračku, můžete si být téměř jisti, že do hodiny zmizí. Tato činnost může být svým způsobem prospěšná a i třeba sběr papíru pomáhá přírodě.
Druhá věc je, že ve výkupnách často končí i požívané kabely, koleje, značky, víka od kanálu atd.. Jaký je ovšem problém udělat zákon, že majitelé těchto výkupen budou muset vše vykoupené zdokumentovat například fotkou, popisem a okamžitě zaslat do nějakého registru? Proč tyto sběrny nemohou být napojeny třeba na městský kamerový systém, aby strážníci městské policie okamžitě viděli kdo a co tam vozí?
Herny
Kladu si vůbec otázku jaká je společenská prospěšnost těchto zařízení. V hernách se běžně nalívá alkohol mladistvým, mladí zde hrají automaty, probíhá zde prodej drog i lichva. Nějaký zákon již existuje, kdy mají alespoň města možnost regulovat počet heren. Proč ale tyto herny nemohou být napojeny na městský kamerový systém on-line? A jaká vůbec je prospěšnost těchto zařízení?
Drogy
 Soud nedávno stanovil větší než malé množství drog. Co do distribuce drog se jedná o výsměch, protože například u marihuany u sebe můžete mít až 10 gramů. V podstatě tedy 10 dávek, který se běžně prodávají za 200-250 Kč na ulici. Dealer tedy v klidu stihne obsloužit 10 svých konzumentů bez toho, aby se mu cokoliv mohlo stát.
Podle mě naopak jediná možný boj s drogami je jejich legalizace ale za jasně daných podmínek. Zkrátka. Drogu smíš požít jen v místech tomu určených - v nějaké jasně specifikovaném baru s jasnými podmínkami jako je kamerový systém napojený na městskou policii, popřípadě doma a ne kdekoliv na ulici. Načapá vás někdo s jointem v ruce na ulici? Trestný čin. Uvidí vás někdo připravovat si pervitin na ulici? Trestný čin. jak alkohol, tak drogy a kuřáci zabte mě ale i cigarety nemají na veřejných prostranstvích co dělat.
Prostituce
To samé jako v případě drog. Dle mého názoru je jedinou možností jejich legalizace. Zabránilo by se tím i mnohým dalším problémům než jen kriminalitě a ovlivňování mravní výchovy mládeže. Registrace lidí živících se tímto nejstarším řemeslem by zároveň mohlo zabránit šíření pohlavních nemocí, obchodu s lidmi atd.. A znovu platí. Prostituce na veřejném prostranství nemá co dělat.
Často si kladu otázku, když se pohybuji v místech se zvýšenou kriminalitou. Chtějí politici s kriminalitou skutečně bojovat nebo jsou nějakým lobbingem napojeny na majitele těchto zařízení?   

Autor: Jan Cemper | čtvrtek 17.4.2014 17:54 | karma článku: 16,19 | přečteno: 591x