Na kole kolem Neziderského jezera /Neusiedler See/

Pokud někdo chce lehce potrápit tělo a následně ho uvést do euforického stavu, je cykloturistika koncem září v okolí Neziderského jezera to pravé ořechové /ořechy vlašáky možno ochutnat přímo na stezkách-jsou zralé a právě padají

X+

Jezero je téměř celé obklopeno rákosím. Díky převládajícím severozápadním větrům na východním břehu méně než na západním. U Donnerskirchen dosahuje pás rákosí šířky 8 km, naopak Podersdorf leží na jediném bezrákosovém místě, dlouhém 2 km.

Materiálu na typickou burgenlandskou střešní krytinu je dost...

 

 

Pár strohých faktů:

Rozloha jezera přibližně 315 km2, z toho 240 km2 v Rakousku a 75 km2 v Maďarsku. Rakouská část je největší vodní plochou v Rakousku.

Hlavní severojižní délka jezera 36 km, šířka 6 až 12 km. Vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě.

V roce 2001 zápis na seznam světového dědictví UNESCO 

Maximální hloubka jezera 1,8 m. Průměrná hladina kolísá mezi 0,6 až 0,8 m. Přítok do jezera zajišťují z 80 % podzemní prameny. Voda v jezeře je mírně slaná.

 

Hustá síť cyklostezek nebo málo frekventovaných komunikací umožňuje nakombinovat obtížnost a délku výletu podle libosti. Kolem jezera příjemná rovina, když se člověk vzdaluje od hladiny /115 mnm/, dostává se výrazně ke slovu přehazovačka a začnou se vám sbíhat sliny. Kde končí rákosí, začínají vinice. Charakteristickou odrůdou pro tento region je modrá frankovka. Podle slov našeho průvodce, rodilého Maďara, si ji oblíbili napoleonští vojáci, odtud její název.  

 

 

 

 

 

Celou oblastí vane lehký slaný vítr a romantický dojem doplňují upravená městečka na břehu. Bylo by hříchem vynechat Rust. Zdejší historické náměstí vypadá jako Mekka cyklistů-málem nezaparkujete.

 

 

Kdo nemá šlapání dost, může vystoupat na některou z četných dřevěných rozhleden a kochat se z výšky, příjemná jsou i venkovní posezení s kávou, nebo často nabízeným lahodným burčákem /zde "sturmem"/.

Maďarštinu honem dodatečně nestudujte /pokud ji už bravurně neovládáte/ a forinty neshánějte. Němčina a euro bohatě stačí.

  

 

Na východním břehu nedaleko městečka Illnitz spásají trávu bílí osli - albíni, kteří sem byli dovezeni z Afriky. V domovině jim hrozil zánik.  

 

 

 

 

 

 

Svá sídla měly nedaleko jezera i mocné šlechtické rody Esterházy a Rákoczi. Milovníci historie si jejich prohlídku nenechají ujít, stejně jako starobylé město Sopron.

 

 

 

 

 

 

 

Je ideální zvolit jako místo ubytování některé z lázní. Na maďarské straně se nabízí Hegykö. Pokud má člověk v nohách padesát kilometrů a sedací partie volají po regeneraci, není nic lepšího než vpodvečer namočit tělo do teplých minerálních vod /32 - 38 stupňů/.

Když se ještě zakončí den v hospůdce s výborným maďarským jídlem /třeba ze zdejšího šedého rovnorohého skotu/ a lahodným vínem, dostaví se euforie zaručeně. Následující den sednete zas na kolo jako znovuzrození...   

 

Autor: Miloslava Cejpková | úterý 2.10.2012 8:37 | karma článku: 17,77 | přečteno: 1532x