Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Američan. Pro Obamu ano i ne

Prezidentu Obamovi se povedl velmi chytrý tah - do čela Světové banky prosadil člověka, který nevypadá jako Američan, ale je to Američan. Jeho volba dokazuje, jak důležitá je politická taktika a hledání kompromisu.

Kandidatury nigerijské ministryně financí Ngozi Okonjo-Iwealové a bývalého kolumbijského ministra financí Josého Antonia Ocampa totiž nebyly rozhodně symbolické. Zemím globálního Jihu se podařilo vybrat skutečně kvalitní kandidáty, a kdyby probíhalo otevřené a naprosto transparentní výběrové řízení bez zákulisní diplomacie, tak by pravděpodobně zvítězila nigerijská kandidátka. Předpoklady měla výborné, za svého dětství zažila, co je to hlad, malárie i občanská válka, dobře tedy rozumí potřebám a specifikům rozvojového světa. Současně je velmi kvalifikovaná, vystudovala Harvard, a navíc Světovou banku dobře zná, protože byla její výkonnou ředitelkou.

Obamův taktický manévr

Kdyby to záleželo jenom na Baracku Obamovi, tak by se šéfkou Světové banky stala nejspíš ona. Pro svět by to mělo podobnou symbolickou hodnotu jako jeho zvolení prezidentem. Ve Spojených státech se ale budou na podzim konat prezidentské volby a Obama nechce riskovat, že by byl v kampani kritizován za to, jak tímto krokem oslabil vliv a pozici USA. To je reálná politika.

Přestože se tedy rostoucí ekonomický význam zemí globálního Jihu zatím nematerializoval v prosazení svého kandidáta do čela Světové banky, tak volbu šéfa této instituce významně ovlivnily. Vzpomeňme si na to, že ve hře bylo několik významných amerických politiků, současná ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, bývalý ministr financí Lawrenc Summers či velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Místo nich zde máme renomovaného rozvojového experta Jima Yonga Kima, na jehož volbu reagují smířlivě i mnohé rozvojové státy, které už letos chtěly ukončit tradici Američanů v čele této instituce. Pro Obamu tedy rovnou dvojí výhra.

Růstem k horšímu životu

Kim má za sebou úžasný životní příběh. Pomáhal založit organizaci zabývající se komunitní léčbou v chudých zemích Partneři pro zdraví, která má nyní 13 tisíc zaměstnanců ve 12 zemích. Poté odešel do Světové zdravotnické organizace bojovat s AIDS a zase se jednalo o obrovský úspěch. Současně s těmito aktivitami učil na Harvardu o tom, jak s co nejmenšími náklady zefektivnit zdravotnický systém, a kromě jeho hlavního tématu, pomoci rozvojovému světu, kritizoval i obrovské plýtvání v americkém zdravotnictví. V roce 2009 se stal prezidentem Dartmouth College, která patří mezi osm nejprestižnějších soukromých univerzit ve Spojených státech.

Naším světem zmítají rozmanité, vzájemně propojené krize: vysoké a nestálé ceny ropy, potravin a dalších komodit, změny klimatu a úbytek biodiverzity, finanční a ekonomická krize, na což vždy nejvíce doplácejí ti nejchudší. Proměňuje se i pohled na chudobu a na její řešení. Do popředí zájmu se dostává udržitelnost a distribuce ekonomického růstu, potřeba kvalitních institucí, zodpovědné veřejné správy a zapojení co nejširší škály dotčených společenských skupin do politických rozhodnutí. Jim Yong Kim v roce 2000 v předmluvě knihy Zemřít pro růst píše: „Studie v této knize přinášejí důkazy, že honba za růstem hrubého domácího produktu a ziskem firem ve skutečnosti zhoršuje životy milionů žen a mužů.“

Jim Yong Kim je odvážný vizionář a jeho jmenování do čela Světové banky může časem přinést velké změny.

Psáno pro Hospodářské noviny.

Autor: Jiří Čáslavka | pondělí 21.5.2012 12:57 | karma článku: 8,17 | přečteno: 822x
  • Další články autora

Jiří Čáslavka

Je zpochybněno vše

Rozhodnutí německého ústavního soudu znamená odvalení dalšího balvanu na cestě k bankovní unii, která by měla stát na třech pilířích - pojištění vkladů, bankovní regulaci a záchranném fondu na sanaci krachujících bank. Bankovní unie je také nutnou podmínkou k rozbití onoho začarovaného kruhu mezi zadluženými státy a oslabenými bankami. Tedy k tomu, aby záchranný fond ESM mohl půjčovat peníze přímo bankám a ne prostřednictvím států jako dnes, což vede k prohlubování dluhové krize.

20.9.2012 v 8:43 | Karma: 8,87 | Přečteno: 741x | Diskuse| Ekonomika

Jiří Čáslavka

Nezávislost ano, ale...

V minulosti si centrální banky vyzkoušely různá postavení vůči politické moci. Téměř po celé období své existence napomáhaly vládám k uskutečňování jejich cílů a za svoji dnešní nezávislost vděčí období zvýšené inflace v sedmdesátých letech minulého století v důsledku vládních selhání v péči o měnovou stabilitu. Centrální banky zareagovaly na společenskou poptávku, kdy bylo potřeba zvýšit důvěryhodnost strážce měny v době, kdy byl hlavním teoretickým východiskem k utváření monetární politiky monetarismus.

18.9.2012 v 22:16 | Karma: 6,38 | Přečteno: 559x | Diskuse| Ekonomika

Jiří Čáslavka

Bod zlomu

Evropa řeší jednu krizi za druhou. Teď aktuálně je třeba uklidit po španělské realitní bublině a stabilizovat situaci po řeckých volbách, přičemž ohroženy jsou i další země. V této atmosféře skončil poslední Evropský summit závěrem, že záchrana Evropy vede přes hlubší integraci.

19.7.2012 v 10:43 | Karma: 9,10 | Přečteno: 1281x | Diskuse| Ekonomika

Jiří Čáslavka

Kdo nejvíc křičí, od toho to fičí

Na předražených zbrojních zakázkách přišla tato země o velké peníze. Vybírám jen namátkou – stíhačky Gripen, obrněné transportéry Pandur, terénní nákladní automobily Tatra, obrněné vozy Dingo, obrněná vozidla Iveco a transportní letadla CASA. Většina těchto nákupů proběhla bez výběrového řízení a ve všech případech existuje podezření z korupce. A dnes nemá armáda dost peněz ani na výstroj vojáků...

13.7.2012 v 11:15 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1229x | Diskuse| Ekonomika

Jiří Čáslavka

Evropa potřebuje společné, rychlé a radikální řešení

Jak napsal před časem Nouriel Roubini, v zásadě existují čtyři základní přístupy, jak očistit bankovní soustavu, která čelí systémové krizi: rekapitalizace bank spolu s odkupem jejich toxických aktiv vládní „špatnou bankou“, rekapitalizace spolu s vládními zárukami za toxická aktiva, soukromý odkup toxických aktiv s vládními zárukami a otevřené znárodnění nesolventních bank, jejich očištění a opětovný prodej soukromému sektoru. Roubini preferuje tu poslední variantu, která podle něj spravedlivě postihuje akcionáře a nezajištěné věřitele a také minimálně neprohlubuje problém systémově důležitých bank.

24.6.2012 v 8:33 | Karma: 7,80 | Přečteno: 842x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 956x
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik.

Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Seznam rubrik