Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bod zlomu

Evropa řeší jednu krizi za druhou. Teď aktuálně je třeba uklidit po španělské realitní bublině a stabilizovat situaci po řeckých volbách, přičemž ohroženy jsou i další země. V této atmosféře skončil poslední Evropský summit závěrem, že záchrana Evropy vede přes hlubší integraci.

Bylo by iluzí si myslet, že problém je jen institucionální. Evropa musí souběžně řešit několik krizí - bankovní, která je velmi akutní, protože v několika zemích hrozí run na banky, krizi konkurenceschopnosti celého svého jižního křídla a krizi veřejných financí.

Bankovní krize byla částečně způsobena nevhodnou politikou Evropské centrální banky - při tak nízkých úrocích se země, které byly dlouhá léta zvyklé na vyšší úrokové sazby, nemohly nezadlužovat. Peníze byly půjčovány stále lehkovážněji a dnes jsou vzniklé dluhy v podstatě nesplatitelné. To je klasický scénář většiny finančních krizí.

Irský příklad ukazuje, že bankovní problém není řešitelný v rámci jednoho státu. Evropská bankovní soustava je také velmi propojená a problémy se mohou rychle přelít i do dalších zemí, takže řešení musí být rychlé, společné a dostatečně radikální, aby se neprohluboval morální hazard ve finančním sektoru. V USA a ve Velké Británii zkrachovaly stovky menších bank a některé systémově důležité instituce byly dočasně znárodněny.

Řešení strukturálních problémů jižního křídla vyžaduje delší čas a vedle toho se je třeba smířit s tím, že v každé měnové unii jsou oblasti s odlišnou hospodářskou strukturou a úrovní a všude se to řeší přerozdělováním, u nás například mezi Prahou a Karlovarským či Ústeckým krajem, v USA mezi Kalifornií a Aljaškou nebo Portorikem.

Bez společných dluhopisů to také nepůjde, ale postoj Německa, které chce nejdříve země v problémech donutit ke strukturálním reformám, je celkem pochopitelný, protože s fiskálním federalismem se cena za záchranu Evropy pro tuto zemi značně navyšuje.

Přichází bod zlomu

Déle než dva roky opakovaný názor, že hlubší integrace směrem k politické unii znamená nutnou podmínku pro překonání krize, získává díky sílícímu tlaku okolností politické momentum. Síla okamžiku je pro evropský projekt historicky určující. Podle norského politologa Trygve Uglanda právě díky identifikaci správného „konstitučního momentu“ dokázal Jean Monnet nastartovat projekt evropské integrace.

Monnet poukazoval na to, že: „Když takový moment nastane, je všechno jednoduché, protože nutnost neponechává žádný prostor pro váhání.“ Je však nutné být připravený a trpělivý - pro Monneta nastala ideální chvíle pro uskutečnění jeho plánu až pět let od konce války v kontextu ustavení Západního Německa. Tím se konstituovalo politické momentum pro Schumanovu deklaraci a vznik Evropského společenství uhlí a oceli.

Podobnou situaci můžeme cítit i dnes. Ačkoli je nutnost přistoupení k politické unii známa již od počátku evropské krize, správný okamžik přichází možná právě teď ve chvíli, kdy Řecko stojí na pokraji svých sil, hrozí hospodářská katastrofa ve Španělsku a rozpad eurozóny. Tento stav přitom může pomoci překonat jak současné ideologické rozpory dua Merkelová-Hollande, tak francouzskou zdrženlivost k federalizačním krokům.

Evropská integrace je proces, k jehož prohloubení nedochází ze dne na den. I v případě širší shody mezi členskými státy si přijetí a realizace Barrosova návrhu vyžádá čas a bude pro něj nezbytné získat podporu evropských občanů. Tím, kdo o budoucnosti Evropy rozhodne, budou její občané, to je nepochybné.

Rozhodnutí evropských občanů pro hlubší integraci bude nezbytné také z ústavního pohledu. Podle lisabonské judikatury německého Ústavního soudu lze očekávat, že takto radikální přenos pravomocí na unii by v největším státě unie musel být nutně podmíněn konáním referenda. Plebiscit jako nástroj přímé demokracie je v takto závažných otázkách správný - o to silnější ale musí být vůle evropských lídrů získat na stranu hlubší integrace občany.

Pokud má být řešení krize užší integrací životaschopné a udržitelné, nesmí nová Evropa prohlubovat svůj demokratický deficit. Je potřeba otevřít diskusi jak o smyslu a důvodech hlubší integrace, tak o budoucnosti institucí unie, vzniku druhé komory Evropského parlamentu a posílení mandátu pro Evropskou komisi vzešlou z evropských voleb, a to bez netransparentních zásahů Rady, jak je tomu dnes.

Kde bude stát Česká republika?

Rozhodovací centrum budoucí Evropy bude pravděpodobně v eurozóně. V tomto smyslu se již dokonce objevují návrhy na vytvoření podskupiny v Evropském parlamentu. Nová politická unie bude otevřená pro všechny, váhavce a skeptiky však nikdo nebude přemlouvat, protože na to už není čas.

Vícerychlostní Evropa nikdy nebyla v zájmu Česka. Pokud nebudeme součástí integračního jádra, tak to výrazně omezí naše možnosti prosazovat své zájmy. Jako otevřená ekonomika jsme závislí na vývoji v eurozóně, na jejím směřování bychom se však nemohli nijak podílet.

Českým zájmem byla vždy buďto co nejvíce jednorychlostní integrace, či přítomnost v co nejširším pevném jádru. Evropská integrace je totiž pro bývalé evropské velmoci jistou svěrací kazajkou, kde se musejí ohlížet i na zájmy menších zemí. Bez unie by teprve nastal ten pravý koncert „evropských velmocí“. V tomto ohledu by měla vláda Petra Nečase změnit svůj dosavadní kurz, kdy zbytečným odmítnutím Fiskálního paktu postavila Česko až na třetí kolej integrace. Kromě jasné politické deklarace podpory hlubší integrace by vláda měla potvrdit svůj závazek vyplývající z přístupové smlouvy a určit cíl, dokdy Česká republika přijme jednotnou měnu.

Stát nás to dnes nebude nic, protože do eurozóny vstoupíme nejdříve za několik let a to už bude jasno. Buď půjde o silný a životaschopný subjekt, nebo již nebudeme mít kam vstupovat. V každém případě, by deklarace ČR, že chce euro přijmout, společné měně psychologicky pomohla a naši partneři by to ocenili, což by se nám jistě dlouhodobě vyplatilo. Posílilo by to naši pozici.

Vzhledem k naší propojenosti se státy eurozóny by pro nás její rozpad představoval hospodářskou katastrofu, takže by bylo vhodné přidat ruku k dílu a přestat se tvářit, že se nás její osud netýká. Česko se proto musí rozhodnout, zdali chce v Unii nadále vystupovat jako „rebel bez příčiny“, nebo zda se chce přihlásit se ke spoluodpovědnosti za budoucnost evropské integrace a postavit svoji novou pozitivní a aktivní politiku na racionálních a smysluplných základech.

Psáno pro Hospodářské noviny, spoluautorem je František Nejedlý.

Autor: Jiří Čáslavka | čtvrtek 19.7.2012 10:43 | karma článku: 9,10 | přečteno: 1281x
  • Další články autora

Jiří Čáslavka

Německem se lze inspirovat

Velkou perspektivu pro německý průmysl i podporu zaměstnanosti má sektor obnovitelných zdrojů, který je druhým největším průmyslovým odvětvím po automobilovém průmyslu.

11.9.2013 v 15:50 | Karma: 7,13 | Přečteno: 315x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

ČNB toho mnoho dělat nemůže

Jak podpořit pozitivní očekávání a chuť nakupovat v zemi, kde více než dvě třetiny domácností obtížně vystačí se svými příjmy (dle aktuálního průzkumu CVVM), kde nevíme, jaké budou za dva měsíce sazby DPH, daně z příjmu, výdajové paušály u živnostníků, zda bude spuštěna důchodová reforma, kolik nás bude stát rozkrádání evropských fondů (mohl bych pokračovat) a ministr financí stále fundamentálně trvá na tom, že nepředloží rozpočet s deficitem vyšším než tři procenta HDP – což bude patrně vyžadovat seškrtání výdajů o další desítky miliard?

5.11.2012 v 11:04 | Karma: 10,92 | Přečteno: 714x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

Komunisté by měli vést kraj. Pro výstrahu

Malé účasti v krajských volbách se nedivím. Stávající krajský establishment zklamal, alternativa těžších politických vah na centrální úrovni však selhala také, takže voliči pravice k volbám raději vůbec nešli. Část z nich se vrátila zpět k lidovcům, jiní házeli do uren neplatné protestní hlasy. A všichni společně přemýšleli, k čemu nám ty kraje vlastně jsou.

16.10.2012 v 10:01 | Karma: 11,07 | Přečteno: 966x | Diskuse | Politika

Jiří Čáslavka

Klausovo veto je příležitostí klást si podstatné otázky

Nestává se to často, ale tentokrát musím souhlasit s prezidentem Klausem, i když vím, že se tady hraje úplně jiná hra a o důchody nejde. Dokladem tohoto faktu je například to, že prezident vetoval jen novelu, která zavedení takzvaného druhého pilíře technicky dokončuje a zákony nastavující základní parametry důchodové reformy ponechal dříve bez povšimnutí.

10.10.2012 v 7:17 | Karma: 14,00 | Přečteno: 778x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Čáslavka

Vyrovnaný rozpočet sám o sobě jako cíl nestačí

Lidé potřebují cítit nějakou pozitivní vizi a tu jim tupé škrty a plošné zvyšování daní nedokážou nabídnout.

2.10.2012 v 6:44 | Karma: 9,49 | Přečteno: 632x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 296 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

Tornáda a lesní požáry si v USA vyžádaly životy už nejméně 39 lidí

17. března 2025  6:11

Ničivá tornáda, bouře a rychle se šířící lesní požáry, které zasáhly o víkendu několik států USA,...

Policisté hrozí protesty, přídavek nestačí. Mezi platy šéfů a pěšáků jsou obří rozdíly

17. března 2025

Premium Policejní prezident Martin Vondrášek bere měsíčně plat přes 251 tisíc korun, jeho náměstci, kteří...

Připravte se s námi na přijímačky. Dnes procvičujeme souvětí a věty vedlejší

17. března 2025

Premium Slova se spojují do vět a z vět vznikají texty. Mezi větami přitom panují určité vztahy. I znalost...

Jak je důležité míti Jitku Molavcovou. Oslavte její narozeniny kvízem

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál převzala Jitka Molavcová...
vydáno 17. března 2025

Herečka, zpěvačka a hudebnice Jitka Molavcová se dožila 75. let. Její doménou byly komediální role,...

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Lékař

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 956x
Etnolog a ekonom, nyní pracuji jako analytik Pražského ústavu pro globální politiku - Glopolis, kde se zabývám výzkumem a ovlivňováním ekonomických, finančních a rozvojových politik.

Současně jsem předsedou hospodářské sekce Strany zelených, ve SZ se věnuji též zahraniční politice.

Seznam rubrik