Správné a špatné preference

Je zvláštní, že právě strana, jejíž předseda je známý svým zalíbením ve veřejném mínění, zpravidla nejhlasitěji protestuje, když nějaký průzkum nemá ty „správné“ výsledky. Teď se nám sešly dokonce dva příklady.

Jako v každém volebním kraji, i na jižní Moravě si nechala Česká televize vypracovat průzkum volebních preferencí, podle nějž vybírala hosty do Otázek Václava Moravce (ne zrovna ideálně, jak jsem už psal). A jako obvykle tento průzkum ukázal vítězství ČSSD. To však socialistům podle všeho není dost dobré; průzkum jim totiž věští, světe div se, voličskou podporu „jen“ 21,5 % a pouze o tři procenta lepší výsledek než ODS. Představitelé strany to samozřejmě nenechali jen tak a celý výzkum zkritizovali. ČSSD podle své tiskové zprávy „opakovaně upozorňuje na chybnou metodologii sběru informací pro předvolební regionální diskuse OVM Speciál“ a samozřejmě se odvolává na jiné výzkumy, které dávají socialistům mnohem větší náskok před konkurencí.

Zajímavé ale je, že se ČSSD s takovou vervou nepostavila proti nespravedlnosti a špatné metodologii průzkumů minulý týden v Ústeckém kraji, kde výzkum pro Českou televizi nechal před branami studia známé volební lídry Miloše Zemana a Martina Bursíka, přestože jiný průzkum jim v kraji dával 7,5 a 6,1 %. Jak se zdá, zásada „padni komu padni“ má v podání socialistů pozoruhodné zvláštnosti.

Druhým příkladem je známá kauza studentských voleb. ČSSD zjevně o názor studentů nestojí, přestože se ohání tím, že mají mladí lidé sociální cítění a že by u nich levice jistě bodovala. Ovšem jak už je u socialistů zvykem, jsou schopni hlásat zcela protikladné věci, klidně i zároveň, pokud se jim to zrovna hodí do krámu. Jak jinak si vysvětlit, že na jedné straně snižují význam studentských voleb a tvrdí, že vůbec nemá smysl, aby „děti“ vyjadřovaly svůj politický názor, když ještě nemají volební právo, výsledky jsou nicneříkající a podobně, na druhé straně zároveň ustaraně mluví o tom, aby náhodou studentskými volbami nebyly ovlivněny volby skutečné a aby pak nějaká neúspěšná strana volby nezpochybnila. To by mě tedy zajímalo, proč by podle ČSSD názor nesvéprávných dětí měl být považován za větší zásah do volební kampaně, než neustálé průzkumy volebních preferencí, které se na nás valí z médií každým dnem a které jsou zjevně podle socialistů v pořádku (samozřejmě pokud v nich mají náskok aspoň deset procent před konkurencí).

Socialisté si ale pole všeho udělali medvědí službu. Když se celé studentské volby nesly v atmosféře toho, že ČSSD potlačuje svobodné vyjadřování politických názorů, není divu, že to k jejímu výsledku asi moc pozitivně nepřispělo, jak ukazují informace, získané iHned.cz. Samozřejmě o důvod víc pro oranžové hejtmany, aby celkové výsledky ututlali. Jsem celkem zvědavý, jestli se jim to do voleb podaří.

Doplnění: Zdá se, že dílčí výsledky už jistý statečný učitel prozradil. Díky za to.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Matěj Čadil | čtvrtek 29.4.2010 14:30 | karma článku: 36,68 | přečteno: 2022x
  • Další články autora

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81

Matěj Čadil

70 let vlády

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60