Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Referenda a zapomnětliví republikáni

Republikánští aktivisté v parlamentních monarchiích se rádi dovolávají referenda jako nástroje potvrzení svého cíle "vůlí lidu". Zanedbávají však fakt, že referendem byly velmi často potvrzeny právě monarchie.

Rudé vlajky na republikánské demonstraci v Madridu.
Je to vhodný symbol demokracie a respektu vůči názorům lidí?

Minulou neděli, 14. dubna, uplynulo 82 let ode dne, kdy španělský král Alfons XIII. opustil svou vlast a odešel do italského exilu, zatímco v jeho zemi byla vyhlášena druhá republika. Na připomínku tohoto výročí se v Madridu konala republikánská demonstrace, na níž zavlály bok po boku červeno-žluto-fialové republikánské a rudé komunistické vlajky. Počet účastníků sice podle některých mediálních zpráv byly tisíce, podle očitých svědků však jen asi tři stovky.

Agentura AP citovala Veronicu Ruiz, účastnici demonstrace a členku komunistické strany: Krále nikdo nezvolil. Chceme referendum. Byl by to spravedlivý a demokratický způsob jak zjistit, co lidé chtějí. Komunistická propaganda tu opět zvítězila nad historickými fakty; nebo je snad pro španělského občana takový problém vědět, že ústava současného Španělského království byla jednohlasně ratifikována parlamentem a schválena 87,8 % občanů v referendu v roce 1978? V přímém kontrastu proti tomu stojí ona oslavovaná druhá republika, která měla do obecného přijetí občany daleko (během pár let její vlády bylo jen prohloubeno rozdělení španělské společnosti natolik, že vedlo až k tragické španělské občanské válce).

Nejen že žádné referendum nerozhodlo o zřízení druhé španělské republiky, ale ani téměř žádné jiné republiky v Evropě. V některých případech o změně z monarchii na republiku dokonce nerozhodl ani řádně zvolený parlament (což je mimochodem případ Československa). Jediné dva případy, kdy ke změně došlo na základě referenda (Itálie v roce 1946 a Řecko v roce 1974) nebyly právě ukázkovými příklady demokracie a od počátku čelily podezření ze zmanipulovanosti. Naproti tomu, což je daleko méně známé, proběhla řada lidových hlasování, potvrzujících monarchii jako formu státu, od norského v roce 1905 (78,9 % pro zřízení monarchie) přes lucemburské v roce 1919 (80,3 % pro zachování monarchie), jiné řecké v roce 1935 (97,9 % pro obnovení monarchie), australské v roce 1999 (54,9 % pro zachování monarchie) až po lichtenštejnské v roce 2003 (64,3 % pro posílení pravomocí panovníka). Jak může navzdory tomu přetrvávat přesvědčení, že republika existuje vždy jaksi implicitně, automaticky „z vůle lidu“, zatímco monarchie proti ní?

Mimochodem, je zajímavé, že zatímco v monarchiích se referend o změně státního zřízení na republiku konalo za poslední století mnoho (až na výjimky vyzněly pro zachování monarchie), v republikách se referenda o zřízení či obnovení monarchie konala jen velmi zřídka. Vedle už zmíněného úspěšného řeckého v roce 1935 mě napadají dvě neúspěšná: brazilské v roce 1993 (13,4 % pro obnovení monarchie) a albánské v roce 1997 (33,3 % pro obnovení monarchie – ovšem též čelilo podezření ze zmanipulování ve prospěch republiky). Například v Řecku v průběhu 20. století probíhalo referendum o státním zřízení skoro každých deset let (1924, 1935, 1946, 1968, 1973, 1974), ale jakmile v sedmdesátých letech republikánský režim zapustil kořeny, byl s referendy konec.

Ostatně, zatímco španělští republikáni mávají svými rudými vlajkami a těžko si dokážeme představit, že by jim to v demokratickém státě někdo zakazoval, mnoho republik má dodnes platné různé zákony na ochranu republiky, které zastáncům monarchie zabraňují v zapojení do politické soutěže: V už zmíněném Řecku byla v roce 2012 vyřazena z účasti ve volbách strana Národní naděje na základě zákona zakazujícího monarchistickým stranám účast v parlamentních volbách (zatímco obskurní sbírka komunistických, marxistických a neonacistických stran nikomu nevadila), v Rakousku do roku 2011 platil zákon zakazující členům Habsbursko-Lotrinského rodu kandidovat na prezidenta a až na základě kritiky ze strany OBSE byl zrušen. I v Československu za první republiky platil zákon, zakazující činnost jakékoli monarchistické strany (dnes tu už naštěstí žádný takový zákon neplatí).

Jak potom může být republika automaticky považována za lepšího garanta zájmů občanů než parlamentní monarchie?

Zdroje:

Autor: Matěj Čadil | středa 17.4.2013 15:00 | karma článku: 18,59 | přečteno: 756x
  • Další články autora

Matěj Čadil

Obchod s orgány? Proč to pobouření?

Zatímco u nás poklidně běží okurková sezóna, Spojené státy žijí skandálním odhalením ilegálního obchodu s orgány a tkáněmi, který provádí největší státem dotovaná potratová organizace Planned Parenthood.

3.8.2015 v 13:45 | Karma: 34,27 | Přečteno: 4475x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Ve znamení kalicha

Pan prezident nám přichystal pěkný dárek k právě probíhajícím Dnům víry. Kdo by to byl řekl, že v Česku, s oblibou označovaném za nejateističnější stát Evropy, zavlaje nad sídlem hlavy státu křesťanský symbol?

2.6.2015 v 12:46 | Karma: 35,14 | Přečteno: 4534x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Svoboda vítězí. 1 + 1 = 3.

Občané Mendacie jako první na světě v referendu schválili změnu matematických zákonů. Stoupenci svobodné aritmetiky získali většinu hlasů, a tak odteď 1 a 1 už nemusí být jen 2, ale taky 3, 10 nebo třeba 369,5.

30.5.2015 v 11:40 | Karma: 31,21 | Přečteno: 1096x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Hokejové vlastenectví

Všimli jste si, kolik je v posledních dnech všude českých vlastenců? Není to pozoruhodné, když jindy je vlastenectví mnohými považováno téměř za sprosté slovo a k dobrému tónu patří si na Čechy zanadávat?

16.5.2015 v 14:53 | Karma: 37,70 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Hi Friends! Američané nejsou dokonalí, ale naše přivítání si zaslouží

Když člověk sledoval radostné uvítání Američanů v Polsku a vedle toho rozběsněné reakce našich bolševiků a „přátel Ruska“, skoro aby se za svůj národ styděl. Snad to ale s námi nakonec tak špatné nebude.

27.3.2015 v 15:00 | Karma: 25,45 | Přečteno: 711x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Úprava pravidel čištění odpadních vod v EU bude mít zřejmě vliv na cenu léků

1. května 2024  8:09

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy...

Role digitálních služeb České televize bude posilovat, říká její nový ředitel

1. května 2024

Jan Souček stojí od října v čele veřejnoprávní televize. V kandidátském projektu uvedl mimo jiné...

Česko si letos během oslav prvního máje připomene i dvacet let v EU

1. května 2024

Sledujeme online Začínají každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a spolky,...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3842x
Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99