Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak je to s tím většinovým volebním systémem?

Jedna ze vzácných věcí, na kterých se politici napříč spektrem shodnou, je nutnost upravit stávající volební systém. Ze dvou největších stran, stejně jako od některých komentátorů, zní často požadavek na zavedení většinového systému. Je ale většinový volební systém vskutku tak vynikající volbou?

Ukázka deformace volebních výsledků ve většinovém volebním systému: Strana s největším počtem hlasů získala méně mandátů než druhá v pořadí, třetí strana má výrazně menší zastoupení, než by odpovídalo počtu hlasů (Jde o volby z roku 1929 ve Velké Británii; C = konzervativci, Lab = Labouristé, L = Liberálové, Ind = Nezávislí, Com = Komunisté)

Nejčastějším argumentem pro takový systém je zajištění akceschopných vlád. Často se také zmiňuje, že lidé pak mohou volit spíš osobnosti než strany, a že zvolení kandidáti mají jasnou vazbu na svůj obvod. Díky tomu potom nesou větší osobní zodpovědnost a naopak jsou méně závislí na stranických sekretariátech.

To všechno jsou sice chvályhodné věci, ale to ještě vůbec nemusí znamenat, že zrovna většinový systém je nutně jejich zárukou. (pro základní informaci o rozdílech volebních systémů se můžete podívat sem) Například velmi těsné volební výsledky nejsou výjimkou ani ve většinovém systému ve Velké Británii. Většinový systém také vůbec nezaručuje, že lidé dají přednost osobnostem před stranami – jen si vzpomeňte na předloňské krajské volby, kdy Paroubkova populistická kampaň proti vládě způsobila oranžovou záplavu i v senátu a spousta kvalitních osobností na to doplatila.
Klasický většinový systém má navíc další podstatné nevýhody, z nichž nezřetelnější je deformace volebních výsledků: Nejenže velké strany získávají zastoupení na úkor malých, ale snadno může dojít třeba k tomu, že zvítězí strana, která celkově dostala menší počet hlasů. Velké množství propadlých hlasů také tlačí voliče k negativní a taktické volbě – zatímco dnes se leckdo zdráhá volit strany, které mají okolo 5 % preferencí, ve většinovém systému by se lidé tím spíš báli volit kohokoli kromě dvou nejsilnějších.

Většinové prvky

Někteří politici lišácky místo většinového volebního systému požadují jenom zavedení většinových prvků (mimochodem, některé většinové prvky zavedly ODS a ČSSD už v dobách opoziční smlouvy, což dělá potíže dodnes). Problém je, že není úplně jasné, co si má člověk pod těmito většinovými prvky představit. Můžou tím být myšleny tak odlišné věci, jako na jedné straně zvětšení počtu volebních krajů (dál diskriminující menší strany) a na druhé straně zvýšení vlivu voličů na uspořádání kandidátek (pomáhající prosazení kvalitních osobností).

Při debatě o volebních systémech je potřeba si uvědomit, že možných variant existuje mnoho a každá má své výhody i nevýhody. Současný volební systém bohužel kombinuje spíš nevýhody většinových i poměrných systémů: Diskriminuje malé strany a stejně vede k patovým výsledkům. Pokud by tedy mělo dojít ke změně, bylo by v obecném zájmu přebírat žádoucí prvky a potlačit ty nežádoucí.

Jak přesně by měl volební systém vypadat, to by bylo na další sáhodlouhé pojednání, a tak jen některé z myšlenek, ke kterým jsem dospěl: Volbě kvalitních osobností by prospěl větší význam preferenčních hlasů. Ideální by pak bylo, kdyby bylo možné dávat preferenční hlasy i jednotlivým kandidátům napříč stranami, jako to je možné v komunálních volbách. Samozřejmostí pro rovnou politickou soutěž by pak mělo být odstranění pětiprocentní klauzule, která deformuje volební výsledky. Dalo by se mluvit i o jiných změnách, jako je omezení státních příspěvků stranám nebo odvolatelnost politiků.
Takový volební systém by mohl úspěšně zkombinovat výhody systému poměrného i většinového a zajistit lepší možnost reálně ovlivnit výsledky voleb a složení politické reprezentace. Škoda, že se takových změn nejspíš hned tak nedočkáme.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Matěj Čadil | pondělí 15.2.2010 7:30 | karma článku: 22,36 | přečteno: 2423x
  • Další články autora

Matěj Čadil

95 let od smrti posledního českého krále

Zatímco nás příroda těší začátkem jara a 1. duben je spojený s aprílovými žerty, není špatné na chvíli si připomenout i jedno trochu smutnější výročí. Víte, že dnes je to právě 95 let od smrti posledního českého krále?

1.4.2017 v 13:30 | Karma: 25,44 | Přečteno: 1437x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

Sto let od poslední korunovace

Letos se připomínalo 180 let od poslední české korunovace krále Ferdinanda V. roku 1836. Dnes je to ale právě 100 let, kdy byl náš panovník (císař Karel I.) naposledy korunován – byť jen korunou uherskou.

30.12.2016 v 15:00 | Karma: 29,81 | Přečteno: 1248x | Diskuse| Společnost

Matěj Čadil

70 let vlády

Po dlouhé nemoci dnes zemřel nejdéle vládnoucí panovník současnosti, thajský král Pchúmipchon Adunjadét. Na trůně seděl 70 let. Při pohledu na naše prezidentské volby kažých pět let může člověk takovou kontinuitu jen závidět.

13.10.2016 v 16:00 | Karma: 25,53 | Přečteno: 475x | Diskuse| Politika

Matěj Čadil

Památka posledního českého krále

28. září jsme si s velkou slávou připoměli svátek sv. Václava, knížete stojícího u kořenů naší státnosti. Dnes, 21. října, slavíme mnohem méně známý svátek blahoslaveného Karla I., posledního českého krále.

21.10.2015 v 15:45 | Karma: 30,60 | Přečteno: 1936x | Diskuse| Kultura

Matěj Čadil

Islámský fundamentalismus a genderová ideologie jako dvojí zlo dnešní doby

Čím byly nacismus a komunismus pro 20. století, tím je islamismus a mravní relativismus dnes. Pozoruhodně břitké přirovnání, které prohesl na právě probíhající synodě o rodině kardinál Sarah z Guiney.

15.10.2015 v 13:45 | Karma: 30,65 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

V Česku je opět k vidění silná polární záře, jak astronomové předpověděli

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  10.5 22:42

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce v posledních dnech je v Česku opět možné vidět...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

QR kód vedl k zubaři. Policie v první den MS řeší falešné lístky za 400 tisíc

10. května 2024  17:56,  aktualizováno  22:24

S pátečním začátkem hokejového šampionátu přicházejí i první podvedení fanoušci, kteří si zakoupili...

Pivo za stovku a žádný kravský zvonec! Hokejové fanzóny před stadiony ožily

10. května 2024  19:27,  aktualizováno  21:42

Fanzóny zaplnily stovky fanoušků oblečených do národních dresů, s pomalovanými tvářemi a...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3842x
Blog na iDnes.cz mám už nějakých pár let, ale v poslední době píšu jen tu a tam, když se sejde nápad a trocha času, což nebývá zas tak často.
Zabývám se grafickým designem a tvorbou internetových stránek, rád fotím, kreslím a maluju. Budu rád, když se podíváte na mé internetové portfolio, případně na galerii mé tvorby na deviantArtu. Provozuji web www.angrenost.cz, zabývající se světem J. R. R. Tolkiena, včetně encyklopedie, slovníku, ilustrací, diskusního fóra a dalšího. Jsem autorem webu Promonarchii.cz, která si klade za cíl představit myšlenku monarchie jako zcela moderního systému, který může i v současnosti nabídnout mnoho předností v porovnání s republikou.
Jsem členem politické strany Koruna Česká a občanského sdružení Campamento '99