Evropa dělá z migrantů pokusné králíky!

Hraniční státy EU začínají využívat termokamer či dronů k monitoringu migrantů. Dle "humanitárních" organizací však těmito "vysoce rizikovými" technologiemi činí z migrantů "pokusné králíky".

Evropská města jsou prošpikována kamerami, jejichž účelem je prevence trestné činnosti, včetně té, která stále více souvisí s přívalem migrantů. Na evropského občana se chystá cestovní bumážka ve formě "covid pasu", aby se vůbec mohl pohybovat v Schengenském prostoru, ačkoli tu má pohyb právně zaručen. Nyní, v lockdownu, je třeba v České republice vlastním občanům s několika výjimkami zakázán pohyb mimo okresy, a donedávna občan nesměl opustit ani vlastní obec. Na dovolenou si nezajedete, vleky v zimě stály, hotely mají stále zavřeno. Nezajdete si ani na to pivo do hospody. Vše to trpíme, epidemická situace je prostě vrcholně vážná.

Ovšem migrant ze zemí mimo EU má patrně nárok na zvláštní zacházení, je obdařen zvláštními právy. Článek na Idnes /1/ uvádí, že na maďarské, chorvatské či rumunské hranici jsou k monitoringu migrantů stále více využívány termokamery, drony, či zařízení k rozpoznání srdečního tepu až na několik kilometrů daleko. Evropský občan, jenž není rádoby humanitární agendou všech možných údajně neziskových organizací zpracován do bezvědomí, si jistě jen povzdechne, proč taková opatření nemohla být zavedena na samém začátku migrační krize. Stejně tak se ptá, zda tato konečně přijímaná opatření skutečně slouží k tomu, k čemu sloužit mají, tedy k zabránění samotnému vstupu migrantů na území EU. 

Zástupci "humanitárních" organizací však na tyto skutečnosti nahlížejí jinak. The Guardian /2/ cituje ekonomického migranta z Afghánistánu, jenž míří za příbuznými do Německa, pana Chálida, který učinil na maďarské hranici tento neblahý objev:

"Vidí nás ve tmě, jen jdete a oni vás najdou. Někdy je (drony apod., pozn. aut.) pošlou do této oblasti, aby sledovali, kdo tady je."

Chálid tak byl maďarskou policií zatlačen zpět do Srbska, odkud se snažil proniknout do EU. 

To se ovšem nelíbí nejen Chálidovi, ale také zástupcům zmíněných "humanitárních" organizací. Odhlédneme-li od nesmyslného tvrzení The Guardianu, že "často násilné přemisťování migrantů bez možnosti žádat o azyl je dle práva EU nezákonné" - kdo jim bránil požádat o azyl mimo EU, že ano - tak citujme Simona Campbella z "Border Violence Monitoring Network", organizace, která se stará o práva migrantů v onom regionu:

"Projít trasami je stále obtížnější a obtížnější, koridory (na Balkánu) jsou těmito technologiemi skutečně intenzivně sledovány".

Pán z neziskovky tedy veřejně lituje toho, že se země snaží bránit své hranice proti nelegálnímu průniku cizích osob.

Není sám a má názorové spojence i v akademických kruzích. Jakási Petra Molnarová z "Refugee Law Lab" univerzity v Yorku, která sleduje situaci v řeckém uprchlickém táboru Moria, tvrdí:

"Určité komunity, které jsou již na okraji společnosti, jsou zbaveny práv, jsou používány jako pokusní králíci, ale existuje obava, že všechny tyto technologie budou zavedeny proti širší populaci a normalizovány" /3/.

Paní Molnarová, řekněte prosím, kde jinde, než na hranicích zatěžovaných nelegální migrací, mají tyto technologie být zaváděny? Celosvětová špionáž americkou sítí ECHELON /4/ Vám nevadí? Vojenské drony, které zabíjejí a je těžké určit, kdo je řídí, za kým jde ta zodpovědnost, ty vám nevadí? Že tito spojenci napíchli telefon i německé kancléřce /5/, to vám nevadí? Skutečnost, že online aplikace jako je Facebook, které se stávají stále více součástí našich životů, se potýkají s masivními úniky osobních dat /6/ a i bez těch úniků nemá uživatel kontrolu nad tím, jak jsou jeho osobní data využívána, to vám nevadí? Jakou váhu mají tyto věci oproti vaší obavě o lidská práva (většinou) nelegálních migrantů?

Obava o stále rozsáhlejší sledování populace je tedy sice na místě, ale je evidentní, že paní Molnarová ji používá jen jako zástupný argument. Zcela zřejmé je to z jejího dalšího manipulativního vyjádření, kde otáčí realitu naruby:

"Řecká vláda využívá Covid jako zbraň, jako záminku k uzavření (uprchlických pozn. aut.) táborů a znemožnění výzkumu".

Paní Molnarová, Covid není záminka, to je jeden důvodů, proč jsou tábory těmito technologiemi sledovány. Dalším klenotem z rozhovoru je vyjádření, že řecká pobřežní stráž má dron, který využívá k vlastní propagaci a propagandě a dovoluje si jím sledovat konkrétní lidi, kteří do tábora vstupují a opouštějí ho.

Tato osoba v rozhovoru konečně dochází k tomu, o co jí jde: 

"Vyzýváme k moratoriu nebo ke zrušení všech vysoce rizikových technologií na hranicích a kolem nich, protože právě teď nemáme zavedený mechanismus správy, ani integrovaný regionální či mezinárodní mechanismus regulace těchto způsobů využití technologií".

Jakoby místo všech výzkumů v uprchlických táborech a místo všech šroubovaných vyjádření nemohla říci jednoduše:

"Refugees welcome!"

 

Zdroje:

1) https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/migranti-balkan-technologie-frontex-drony.A210401_075233_zahranicni_jhr

2) https://www.theguardian.com/global-development/2021/mar/26/eu-borders-migrants-hitech-surveillance-asylum-seekers

3) https://www.yourtango.com/2021340666/how-pandemic-turned-refugees-into-guinea-pigs-surveillance-tech

4) https://en.wikipedia.org/wiki/ECHELON

5) https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1069481-americane-asi-sledovali-i-mobil-angely-merkelove

6) https://www.letemsvetemapplem.eu/2021/04/03/facebooku-unikla-osobni-data-vice-nez-pul-miliardy-jeho-uzivatelu/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Burget | pondělí 5.4.2021 10:49 | karma článku: 40,42 | přečteno: 1809x