Domácí chléb

Občas se mě někdo zeptá, jaký že je to předmět před mým obličejem, který ukazuji na úvodní fotografii svého blogu. Inu - je to domácí chléb. Dnes Vám ukážu jeden z těch, jaké peču.

Je to domácí chléb "Primátor".

Po upečení a dohřívání v pekárně vypadá rozkrojený takto:

 

Chléb_Primátor_1

 

A další fotografie ukazuje chléb i kůrku, jak vypadá na povrchu:

 

 

Jako mnozí peču chléb v domácí pekárně. Nejvíce jsem si oblíbil pšenično-žitný pivní chléb. 

Kromě dvou třetin pšeničné a jedné třetiny žitné chlebové mouky patří do těsta samozřejmě také pivo. Lze použít jakékoli, avšak nejlepší chuti dodávají speciální tmavá piva. Někdy používám devatenáctistupňový Pardubický Porter, někdy belgické Seffe, tentokrát jsem použil čtyřiadvacetistupňový Náchodský Primátor. Svoji práci odvedou samozřejmě i obyčejnější černá piva, avšak kýžené dokonalosti se dosáhne s černými pivy silnějšími, hutnějšími a sladšími. Proto jsou vhodnější portery, než jakékoli jiná černá piva. Stouty typu Guiness tedy nedoporučuji. Samozřejmě, že pivo nemůžeme k pečení vytáhnout z lednice, musí mít pokojovou teplotu - stejně jako ostatní suroviny.

Pivo nalijeme na dno pečící nádoby a doplníme malým množstvím vlažné vody. Na to nasypeme většinu mouky, tedy směsi třetiny tmavé žitné chlebové mouky a dvou třetin pšeničné chlebové mouky. Uprostřed vytvoříme důlek pro kvasnice.

Vzhledem k extrémně vysokému obsahu alkoholu v použitém pivu (10,5 %) je v případě dnešního receptu třeba přidat do těsta více droždí a to droždí jemně posypat tmavým třtinovým cukrem, aby se kvasnice toho pivního siláka nezalekly a chléb pěkně nadýchaly. Navrch patří zbytek směsi mouky, aby ten základ pro kynutí byl pěkně uprostřed. Nejlepší zkušenosti mám s instantním droždím, protože chuť čerstvého droždí, která v chlebu po upečení přetrvává, každému nevyhovuje.

Stejně tak bylo k dosažení výrazné, ale vyvážené chuti chleba přidáno o trošku vyšší množství soli a drceného kmínu. Kdo se ze zdravotních důvodů bojí většího množství soli, může stejně jako já použít nějakou sůl se sníženým obsahem NaCl. Jsou již takové soli k mání a poskytují skoro stejně dobrou službu, jako klasická kuchyňská sůl, tedy stoprocentní NaCl.

Dokonalosti tohoto dortu, snad jen z chybějícího výrazu pro něco tak úžasného nazývaného chlebem, bylo dosaženo přidáním pražených kešu oříšků na začátku hnětení a kynutí těsta. Část oříšků je vhodné pro lepší spojení s těstem mírně rozdrtit, část nechat pro estetický zážitek nerozdrcenou. Lze použít téměř jakékoli ořechy, vhodnější jsou ořechy sladší a měkčí. Se stejným úspěchem je možné přidat semínka: Slunečnicová, z dýně, nebo z tykve. Zvláště pikantní chuť dodají mandle pražené na sádle, avšak příliš nedoporučuji nepražené a především neoloupané mandle.

Vůni a chuť výsledného produktu Vám touto cestou popsat nemohu. Zaručuji Vám však, že takto nějak vypadá vstupenka do chlebové nirvány!

Takto upečený chléb je dobrý s čímkoli. Je výborný jen lehce namáznutý máslem a posypaný čerstvou pažitkou. Neobyčejný zážitek poskytne se škvarky či škvarkovým sádlem, nebo jakoukoli přílohou, která má sama o sobě výraznou chuť a doplňuje tak výše uvedený charakter chleba.

A to nejlepší na závěr: Vzpomínáte, jak se na začátku přidalo do těsta pivo? Pochopitelně se tam nenalila celá láhev, dle velikosti bochníku a objemu láhve jen asi čtvrtina nebo třetina. A to znamená, že k čerstvě upečenému chlebu si poté z lednice vypijete ten zbytek použité pivní speciality!

Dobrou chuť!

 

Autor: Lukáš Burget | neděle 2.6.2019 21:17 | karma článku: 12,52 | přečteno: 460x