Tento týden v EU (5)
V úterý (5. 10.) Komise představila historicky první strategii EU pro boj proti antisemitismu a pro podporu židovského života. Dokument s výhledem do roku 2030 nastiňuje opatření zaměřená na prevenci a potírání všech forem antisemitismu, na ochranu a rozvoj židovského života v EU a na vzdělávání, výzkum a památku obětí holokaustu. Vedle toho Komise předpokládá, že Unie se bude věnovat této problematice i ve své vnější činnosti.
V úterní večer proběhlo ve slovinském Brdu pri Kranju neformální zasedání Evropské rady. Vedoucí představitelé členských států bez jakéhokoli významného výsledku přežvykovali téma role EU ve světě a její strategické autonomie, a to mimo jiné ve světle nového bezpečnostního partnerství USA, Velké Británie a Austrálie (AUKUS). Následující den (6. 10.) jednání pokračovalo v podobě jednoho z dalších summitů EU-Západní Balkán, tj. setkání s věčnými jihovýchodními čekateli na členství v Unii. Vůdcům Albánie, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Černé Hory, Severní Makedonie a Kosova se opět dostalo jen trochu hezky znějících slov a příslibu spolupráce a financí, aniž by se proces přistoupení nějak posunul.
Ve středu (6. 10.) Rada EU ve složení pro otázky životního prostředí schválila pozici EU na nadcházející zasedání smluvních stran Pařížské klimatické dohody v Glasgow (31. 10. – 12. 11. 2021). Unie bude naléhat na svoje protějšky, aby přijaly ambicióznější závazky, protože ty dosavadní prý k dosažení cílů Dohody zdaleka nestačí. Bude také burcovat k větší mobilizaci financí pro klimatickou akci.
Téhož dne Evropský parlament přijal rezoluci o bezpečnosti silničního provozu, ve které se zabývá způsoby snížení počtu obětí dopravních nehod. Podle představ europoslanců by se do roku 2030 měl počet úmrtí a vážných zranění v dopravě snížit o 50 % a do roku 2050 by měl být počet takových tragédií téměř nulový. Pomoci by mělo třeba omezení nejvyšší dovolené rychlosti v obytných oblastech a oblastech s vysokým počtem cyklistů a chodců na 30 km/h. Podporován by měl přechod na aktivní druhy dopravy, jako je chůze a jízda na kole, a na udržitelné druhy veřejné dopravy, což jsou prý důležité nástroje ke snížení nebezpečí v silnicích. Měla by být vytvořena unijní agentura pro silniční dopravu, která by podporovala udržitelnou, bezpečnou a inteligentní silniční dopravu.
Plénum Evropského parlamentu také živě diskutovalo o krizi kolem cen energie. V této diskusi zazářil náš europoslanec Alexandr Vondra, který prohlásil: „Zcela rozumím tomu, proč mé kolegy z levice rostoucí ceny energií tak děsí. Její snění o bezuhlíkové budoucnosti se jí vymyká z rukou. Bohužel toto je jen zahřívací kolo. Pokud projde balík Fit for 55, teprve pak nás čeká skutečné peklo a bída pro všechny. Při snaze hasit domnělý požár planety může být zažehnut požár sociálních nepokojů, který diskredituje zelenou agendu a rozvrátí EU. Zastavme to, dokud je čas. V opačném případě nás čekají žluté vesty v celé Evropě.“
Středa přinesla rovněž další z řady rozhodnutí Soudního dvora EU, které se týkají polské justice. V rozsudku, který padl v jednom řízení o předběžné otázce, SDEU konstatoval, že přeložení soudce bez jeho souhlasu k jinému soudu nebo z jednoho oddělení téhož soudu do druhého může narušit zásady neodvolatelnosti a nezávislosti soudců.
Ve čtvrtek (7. 10.) byl v Radě završen legislativní proces ohledně nové směrnice o modré kartě, která má nahradit stávající úpravu legálního přistěhovalectví v případě vysoce kvalifikovaných pracovníků. Podmínky pro přijímání cizích pracovníků mají být „inkluzivnější“, mají zlepšit přístup držitelů modré karty na pracovní trh, mají usnadňovat jejich mobilitu v rámci EU a spojování rodin.
Ve stejný den Komise představila výsledky v pořadí šestého hodnocení fungování Kodexu chování proti nenávistným projevům online. Tomuto nástroji, který Komise iniciovala a dojednala s velkými poskytovateli digitálních služeb v roce 2016, jsem se věnoval v článku Bruselský náhubek kritikům migrace. Komise tentokrát není zrovna nadšená, například proto, že IT společnosti prý mažou závadné příspěvky oproti předchozímu roku příliš pomalu. Naděje proto upíná k chystanému právnímu předpisu Digital Services Act.
Čtvrtek přinesl rovněž zásadní rozhodnutí polského ústavního soudu. Polsko jako dlouhodobý otloukánek bruselských her s kartou právního státu (počátkům tohoto sporu jsem se věnoval v lednu 2016 v článku Polsko na bruselském pranýři) ukázalo, že si nenechá vše líbit. Trybunał Konstytucyjny potvrdil prvenství polské ústavy a odmítl takový výklad unijního práva a takový přístup unijních institucí, který vede k tomu, že unijní orgány působí mimo meze pravomocí svěřených Polskou republikou v zakládacích smlouvách a k tomu, že Polská republika nemůže fungovat jako suverénní a demokratický stát.
Během týdne měla veřejnost příležitost hlasovat pro různé soutěžní příspěvky v projektu Youth Climate Pact Challenge. V této akci, pořádané při Evropském klimatickém paktu, se utkávají o přízeň diváků angažovaní mládežníci se svými videy, která propagují klimatickou akci. Disciplíny byly čtyři. Jejich vítězové budou moci představit svoje nápady místopředsedovi Komise Fransu Timmermansovi, tedy muži číslo 1 Zeleného údělu.
Tomáš Břicháček
Tento týden v EU (97)
Draghi předložil zprávu o konkurenceschopnosti. Komise možná navrhne přiškrcení plateb z unijních fondů pro Slovensko. Budeme mít vedle emisních povolenek ještě přírodní kredity?
Tomáš Břicháček
EU a marná honba za konkurenceschopností
EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji nepřivolá zaříkáváním.
Tomáš Břicháček
Hladový tygr
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 4. Tentokrát o mladém Demirelovi v Praze.
Tomáš Břicháček
Bayraktarova logistika
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 3. Něco málo o životním přístupu Demirelova šéfa Rüzgara Bayraktara.
Tomáš Břicháček
Azřiny slzy
Pokračování románu Až dozrají kdoule, který se odehrává v daleké budoucnosti. Tentokrát kapitola 6 obraz 2. Jak si Azra Demirelová zvykala v Praze.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
ANO navrhuje ve Sněmovně diskutovat o zajištění voleb po povodních
Přímý přenos Poslanci se ještě pokusí upravit program, aby se bavili o povodních, které po extrémních deštích...
Slovenští poslanci odvolali z postu místopředsedy lídra opozice Šimečku
Slovenský parlament v pondělí v tajném hlasování odvolal šéfa opozičního hnutí Progresivní...
Několik nových přehrad Česko rozhodně potřebuje, říká šéf Povodí Vltavy
Rozstřel Toky na mnoha místech v Česku jsou po kulminaci nebo budou v následujících dnech kulminovat. Stále...
NCOZ zasahuje na pražském magistrátu. Dokumentuje, ale nezatýká
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v budovách pražského...
Prodej pozemku 262 m2, obec Řícmanice, Brno-venkov, stavba na pozemku
Ve Dvorku, Řícmanice, okres Brno-venkov
3 950 000 Kč
- Počet článků 353
- Celková karma 12,17
- Průměrná čtenost 1183x