Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soudní dvůr EU posvětil migrační kvóty, odpor proti nim skončit nesmí

Soudní dvůr EU 6. září zamítl v plném rozsahu žaloby Maďarska a Slovenska proti migračním kvótám. Měly by teď vzdorné státy svěsit ocas a podřídit se rozhodnutí, které je proti jejich životním zájmům?

Soudní dvůr EU 6. září zamítl v plném rozsahu žaloby Maďarska a Slovenska, kterými se tyto dva státy domáhaly určení neplatnosti rozhodnutí z 22. září 2015 o dočasném mechanismu pro přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl podle povinných kvót. Dotčený akt byl v Radě EU přijat kvalifikovanou většinou přes zásadní nesouhlas čtyř členských států. Celý rozsudek je k dispozici zde, tisková zpráva zde.

Rozsudek není nijak překvapivý. Vzato z perspektivy práva EU je situace jednoznačná. Pravomoc pro přijetí mechanismu zde byla a procesní náležitosti byly dodrženy. Na politické argumenty typu, že rozhodnutí nepřiměřeně zasahuje do svrchovanosti členských států nebo že je v rozporu s principem proporcionality, Soudní dvůr přirozeně neslyšel a nikdo by to od něj nemohl čekat. Ostatní žalobní důvody týkající se různých procesních otázek byly v podstatě spíše účelové.

Nepochybujme o tom, že pokud Komise nynější řízení o nesplnění povinnosti proti České republice, Maďarsku a Polsku kvůli nedodržování migračních kvót dotáhne až k podání žaloby, Soudní dvůr konstatuje, že tyto státy porušily právo EU a následně v dalším řízení může dojít k uložení peněžních sankcí.

Boj proti kvótám nekončí

Posvěcení kvót ze strany unijních soudců nesmí znamenat konec odporu proti nucenému přerozdělování migrantů pod taktovkou Bruselu. S tímto pomýleným a nebezpečným projektem je třeba bojovat s o to větším nasazením - a to jak s naplněním již přijatých dvou dočasných rozhodnutí, tak při vyjednávání návrhu trvalého mechanismu.

Myšlenka, že jednotlivým státům budou bez jejich souhlasu přidělováni unijními orgány migranti, aniž by mohly rozhodovat o počtu těchto osob, o tom, z jakého civilizačního prostředí přicházejí, aniž by mohly zohlednit potřeby svého pracovního trhu, systémů sociálního zabezpečení, veřejné bezpečnosti, udržení homogenity společnosti a další bytostné zájmy, je v hrubém rozporu se státní svrchovaností, právem národů na sebeurčení, spontánním řádem věcí i zdravým rozumem. Jde o extrémní příklad sociálního inženýrství, centralistického dirigismu a vzrůstající arogance a rozpínavosti unijních orgánů. 

Pokud jde o naplnění dočasného schématu z 22. září 2015, jehož platnost Soudní dvůr potvrdil, státy, které kvótám vzdorují, by měly na tento problém pohlížet nejen optikou unijního práva, ale také vlastního ústavního práva. V knize Unie blízká i vzdálená (2014) obšírněji rozebírám téma záchranných brzd, které formulovaly některé ústavní soudy členských států vůči právu EU a postupu unijních institucí. Tyto soudy si v různé podobě vyhradily právo posledního slova pro výklad rozsahu pravomocí EU a unijních aktů pro případ, že by se Unie vymkla jistým mezím. Nyní je na čase tyto (vesměs) teoretické koncepty uvést do chodu.

Neposlušnost členského státu tváří v tvář excesu unijních orgánů

Český ústavní soud takto hned v počátku odmítl uznat doktrínu Soudního dvora EU o absolutní přednosti unijního práva. Inspirován přístupem německého Spolkového ústavního soudu konstatoval, že delegace části pravomocí vnitrostátních orgánů na orgány EU může trvat potud, pokud jsou tyto pravomoci vykonávány orgány EU způsobem slučitelným se zachováním základů státní suverenity ČR a způsobem, jenž neohrožuje samotnou podstatu materiálního právního státu. Sobě vyhradil roli vrcholného ochránce české ústavnosti, a to i proti eventuálním excesům unijních orgánů a evropského práva. Pokud by evropské orgány vykládaly nebo rozvíjely právo EU takovým způsobem, který by ohrožoval základy materiálně chápané ústavnosti a podstatné náležitosti demokratického právního státu, které jsou v souladu s Ústavou ČR chápány jako nedotknutelné (čl. 9 odst. 2 Ústavy), potom by takové právní akty nemohly být v ČR závazné. Ústavní soud dále prohlásil, že hodlá přezkoumávat jako ultima ratio i to, zda se právní akty orgánů EU drží v mezích pravomocí, které jim byly poskytnuty. Svou záchrannou brzdu Ústavní soud již jednou poněkud překvapivě uplatnil v praxi ve věci Holubec (Pl. ÚS 5/12) ve věci dorovnávání slovenských důchodů v únoru 2012, kdy se vzepřel Soudnímu dvoru EU a odmítl respektovat jeho výklad dané specifické materie s tím, že unijní soud vybočil z pravomocí, které ČR na Unii přenesla.

V případě, že by byla ČR odsouzena, bylo by na místě, aby Ústavní soud uplatnil svou brzdu  a aby ČR odepřela plnění této povinnosti vyplývající z práva EU z důvodu její neslučitelnosti se zachováním základů své státní suverenity. Mohli bychom hovořit o neposlušnosti členského státu tváří v tvář excesu unijních orgánů. Obdobný přístup – podle tamních ústavněprávních doktrín – by bylo lze doporučit Maďarsku a Polsku.

Čím rozhodnější bude nyní odpor členských států, které s přerozdělováním migrantů nesouhlasí, s naplněním prvních dvou přerozdělovacích schémat ze září 2015, a čím výraznějším fiaskem tento první pokus o zavedeních migračních kvót skončí, tím větší je šance, že unijní orgány a ostatní členské státy se již v budoucnu nebudou snažit prosazovat obdobná řešení silou.

Autor: Tomáš Břicháček | čtvrtek 7.9.2017 20:00 | karma článku: 42,46 | přečteno: 2814x
  • Další články autora

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (92)

Migrační pakt byl definitivně schválen. Komise vydala jarní hospodářskou prognózu. Unie se ohradila proti gruzínskému zákonu o transparentnosti zahraničního vlivu.

17.5.2024 v 15:30 | Karma: 11,30 | Přečteno: 136x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Dvacet let v EU

Evropská integrace kdysi zažívala svoje dobré časy a pro zúčastněné státy byla přínosem. My jsme se bohužel s touto dobou zcela minuli. Připojili jsme se ve chvíli, kdy už šlo všechno jenom z kopce.

30.4.2024 v 8:30 | Karma: 22,17 | Přečteno: 472x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (91)

Komise udělovala ceny „Evropská hlavní města začleňování a rozmanitosti“. Evropský parlament jel tento týden na plné otáčky. Macron po sedmi letech na Sorbonně opět řečnil o EU.

26.4.2024 v 15:23 | Karma: 8,20 | Přečteno: 93x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (díl 90)

Evropští lídři se zamýšleli nad tím, jak udělat EU konkurenceschopnější. Zároveň ovšem chtějí nadále plně prosazovat Zelený úděl a Evropský pilíř sociálních práv, které vedou přesně opačným směrem.

19.4.2024 v 15:30 | Karma: 11,60 | Přečteno: 238x | Diskuse| Politika

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (89)

Nová směrnice o energetické náročnosti budov definitivně přijata. Do finále se blíží i migrační pakt. Evropský parlament by chtěl zakotvit právo na interrupci do Listiny základních práv EU.

12.4.2024 v 15:30 | Karma: 11,72 | Přečteno: 267x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

U cesty našli mrtvého muže, leželo vedle něj kolo. Příčinu smrti určí pitva

3. června 2024  14:03

Tělo muže bez známek života našli v neděli lidé u cesty mezi Dolní Cerekví a osadou Hutě na...

Policisté kvůli útoku na ukrajinské dobrovolníky v Praze zadrželi čtyři cizince

3. června 2024  13:50

Policie zadržela na letišti čtyři cizince kvůli sobotnímu incidentu v Praze. Podle svědků rusky...

Lžete, jiskřilo v debatě. Referendum o euru chtěli Dostálová, Konečná a Mach

3. června 2024,  aktualizováno  13:31

Než Česko přijme euro, mělo by se podle Kláry Dostálové, která vede eurokandidátku ANO, Petra...

KOMENTÁŘ: Yemi by neměl být smutný, lepší zprávu dostat nemohl. Bude žít

3. června 2024

Premium Český tanečník Yemi A.D. se o víkendu dověděl, že nepoletí do vesmíru. Výprava japonského...

  • Počet článků 342
  • Celková karma 13,18
  • Průměrná čtenost 1213x
Právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé. Publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace a příležitostně dalším tématům. Osobní stránky: http://brichacek.cs-retromusic.net/