Konečná pro paní Serenu W.?

Možná ano, možná ne. V každém případě pomalu končí éra ženského bum bum tenisu a na tom nevidím nic špatného. Právě naopak.

Serena Williams se jistě velmi výrazně zapsala do historie tenisu. Jestli je to největší hráčka všech dob si netroufám rozhodovat, to je vždycky problém vzhledem k časovým odstupům a etapám vývoje tenisové hry i materiálů. Nepochybně byla nejlepší v bum bum éře, kterou představovala zejména se svojí sestrou. Řeknu zcela upřímně, že z mnoha důvodů jsem rád, že tato éra končí.

Serena Williams je nepochybně konfliktní typ, což prokázala opakovaně – a tím nemyslím její ostudné vystoupení ne loňském US Open. To bych přičetl něčemu jinému – zoufalé snaze vyhrát tolik očekávaný 24.GS, aby její historický význam byl nezpochybnitelný. Od počátku však bylo patrné, že paní Williams poněkud ujíždí vlak a že velmi talentovaná Japonka získává stále viditelnější převahu. A tak přišla snaha to změnit za každou cenu, komunikace s trenérem a následný „teror“ vůči rozhodčímu, který to zpozoroval.

Po posledním prohraném finále GS turnaje na letošním US Open pronesla Serena Williams několik pozoruhodných vět, které prokazují, kam paní Williams sama sebe řadí. Nejprve pronesla k publiku „Byli jste skvělí celé dva týdny“. Ano, vůči Sereně bylo skutečně publikum skvělé celé dva týdny. Jinak, bohužel, je potřeba hodnotit vyspělost amerického tenisového publika spíše negativně. Je totiž založeno na téměř fanatické podpoře všeho, co je americké, zejména pak amerických symbolů, ke kterým Serena Williams nepochybně patří. Hlasité kvitování neúspěchů soupeře při zkaženém prvním podání a nebo dvojchybě je přitom běžným standardem, stejně jako pokřikování nebo pískání na soupeře, který právě sportovně americký idol ohrožuje. Jistě, ve světě to není nic neobvyklého, totéž zažijeme na jihu Evropy nebo na horké půdě jižní Ameriky. Například. Nicméně vzpomínám si na zápas Marina Čiliče těsně poté, co vyhrál právě na US Open. Hrál se Davis Cup v  Holandsku. V utkání s holandským soupeřem čelil Čilič setbolu a zkazil první podání. Nikdy jsem nic takového nezažil. V hale bylo hrobové ticho, že by zřejmě bylo slyšet pád pověstného špendlíku na podlahu…

Následně Serena Williams pronesla k vítězce letošního US Open: „Blahopřeji. Jsem na tebe pyšná“. No to je fakt děsnej blábol a žvást non plus ultra !!! Bianca Andreescu je Kanaďanka, jejíž oba rodiče jsou Rumuni, narození v Rumunsku. Pokud by Serena prohrála s Američankou, pak bych tato slova pochopil, byla by pyšná na to, že jsou v Americe další talentované tenistky, které půjdou ve šlépějích úspěchů Sereny. Ale proč je pyšná na to, že jí porazila po rodičích Rumunka?

Myslím si, že vysvětlení lze hledat v tom, kde Serena Williams sama sebe vidí. Jako největší hráčku všech dob, jakéhosi tenisového boha, který ze své pozice hodnotí výkony těch, na které se dívá ze svých božských výšin.

V této souvislosti bych rád upozornil na skutečnost, která poněkud devalvuje Serenino hodnocení vlastní kariéry. Nejsem sice zvláštní znalec historie tenisu, ale troufám si tvrdit, že se Serena do jisté míry stala tragikomickou postavou této hry a zřejmě se již zapsala do Guinessovy knihy rekordů. Zřejmě se totiž ještě nikomu v historii nepovedlo, aby nastoupil postupně do čtyř GS finále jako vysoký a jednoznačný favorit – a odešel poražen 0:4 na zápasy a 0:8 na sety… Za tímto nelichotivým výsledkem, stojí dle mého neodborného názoru 2 faktory – pohyb po kurtu a problémy s nervy. Výsledkem je něco, co dosud zřejmě tenisová historie nezažila.

Autor: Tomáš Briaský | pondělí 9.9.2019 13:39 | karma článku: 29,87 | přečteno: 1166x