Profesionální babičky aneb kdy už patříme do starého železa
Čím chceš být, až budeš velký? A čím chceš být, až budeš "starý"?
Rekvalifikační kurz, jehož cílem je proměnit kvalifikované pracovnice nad padesát let na profesionální chůvy a tímto způsobem jim dát šanci znovu vstoupit na pracovní trh, úlevy na sociálním a zdravotním pojištění pro firmy, které zaměstnají uchazeče starší 45-ti let – to jsou příklady snah ze strany státu pomoci této „rizikové skupině“ při hledání pracovního uplatnění.
Zarážející je ale poměr mezi střední dékou života (79,76 let), dobou, kdy se připravujeme na budoucí zaměstnání (25%), produktivním věkem, kdy máme vysokou šanci najít práci (38%), a tím ZBYTKEM (44%), který se dá dále dělit na podřadné práce mimo obor, nezaměstnanost a důchod.
Před sto lety, kdy člověk neměl současnou zdravotní péči a často trpěl hladem, celý život pracoval rukama a v podmínkách, které by dnes byly nepřijatelné, by se dalo s klidem říct, že do starého železa patří. Ale dnes?
Ne vše co se blyští je zlato, ale platí to i naopak
Dá se namítnout, že uchazeč o práci kterému už není ani dvacet, ani třicet, ani čtyřicet let, je méně výkonný, bývá častěji nemocný, jeho znalosti jsou zastaralé, inzeráty nabízejí „práci v mladém kolektivu“ jako nějaké velké plus.
Ale:
- Pojmy mládí – stáří jsou relativní: Dvacetiletí truchlí, protože už nejsou náctiletí, a naopak sedmdesátiletí říkají padesátiletým, že kdyby byli tak mladí jako oni, neváhali by a pustili se do tohoto nebo támhletoho.
- Zkušenosti jsou k nezaplacení: profesní, i ty životní. A „mladý kolektiv“ by si měl občas nechat poradit – v opačním případě je to známka toho, že ještě stále prožívá telecí léta.
- Člověk, který pracuje, se zároveň učí. Proč tedy dávat přednost znalostem absolventů, kteří je koneckonců nabyli od generace, kterou pracovní trh paradoxně diskriminuje pro zastaralost.
- Šediny můžou být také pro firmy výhodou: stejně jako rodiny dají přednost chůvám, které věkem připomínají jejich babičky, před bězdětnými studentkami, které si takto chtějí přivydělat, i v jiných oborech je image mládí nevýhodou: šediny a pár vrásek v tváři vyzařují důveryhodnost a jistotu. A jak si třeba představíte kuchaře v restauraci, která si zakládá na „domácím jídle“ nebo „jídle jako od babičky“? Určitě ne jako právě dostudovaného šéfkuchaře, který sám nedá dopustit na svíčkovou od maminky a koláče od babiček (které mu budou ještě hodně dlouho vyvařovat).
- Ono dnešní staré železo žije aktivním životem – věnuje se svým koníčkům, cestuje, sportuje. Jak je tedy možné, že končí na smetišti pracovního trhu?
- Do vzdělání investuje stát, rodiče i ti vzdělávaní, a nejedná se o malé částky, úsilí, krátký časový úsek. Je dost nelogické, aby se o třicet let později znovu investovalo do rekvalifikačních kurzů, daňových úlev, podpor v nezaměstnanosti lidem pro lidi, kteří se nacházejí něco málo za zenitem života.
Věková hranice, kdy se člověk stává nepoužitelným, bohužel nejde s dobou, a v určitém věku pracovní trh neoklameme ani barvou na vlasy nebo krémem proti vráskám. Jak ráda bych v padesáti tvrdila to stejné jako dnes: „za deset let už žádnou práci neseženu“! Zatím to ale vidím na „profesionální babičku“.
Kamila Branna
Povodeň ve Valencii: zoufalství, chaos a vlna solidarity

Na dvacátý devátý říjen Valencie jen tak nezapomene: před osmou večer během pár minut voda zaplavila obrovskou plochu a tisíce lidí bylo nuceno bojovat o holý život.
Kamila Branna
Mlhavé ráno nad řekou Guadiana

V osm ráno vystupuji na vlakovém nádraží v mrazivé Méridě zahalené do podzimního oparu. Na horkou kávu není čas, protože mám zhruba jen dvě hodiny na zvěčnění mlhy, která mění město v akvarely.
Kamila Branna
Migas: španělský pokrm, který byl stejně jako paella jídlem chudých

Paellu zná skoro každý: tenká vrstev do žluta zbarvené rýže s mořskýma potvorama anebo masem se proslavila po celém světě. Ve středním a západním Španělsku jsou ale tradiční migas. Jak se připravují?
Kamila Branna
Nikdy nevstřelil žádný gól, přesto se stal legendou španělského fotbalu

Ve Valencii, hned vedle fotbalového stadionu Mestalla, je jeden zapadlý bar. Když ale vejdete dovnitř, otevře se před vámi kus světa španělské fotbalové historie.
Kamila Branna
Tři toledské pověsti a písek ze Sahary

Před dvěma lety celé Španělsko zahalil na několik dní závoj písku ze Sahary. Historické město Toledo (ve kterém vznikla spousta pověstí) a kalima, to je velmi fotogenická kombinace.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život
Seriál Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní...
Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum
Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím...
Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země
Premium Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke...
Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa
Premium Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 181
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1116x
Seznam rubrik
- Na španělských (ne)cestách
- Staré, zchátralé ... krásné
- Přírodní symfonie
- Ostatní
- Tak trochu pracovně
- Koláže
- Automobiloví veteráni