5 mýtů o Česku a Češích

Mýtů o Česku a Češích koluje v zahraničí hodně, a člověk někdy neví, jestli se má smát nebo plakat. Pojďmě se společně podívat na některé z nich.

Mýtus č. 1: Češi jsou přeborníci v pití piva

Jedná se o jeden z nejrozšířenějších mýtů o Češích. Je ovšem třeba vzít na vědomí fakt, že statistiky o konzumaci piva jsou zkreslené následujícími faktory:

  • Vzhledem k tomu, že populace v Čechách neustále stárne, je stále menší počet nezletilých, kterými lze počet hektolitrů piva připadajících na jednu českou zletilou nebo nezletilou hlavu razantně snížit do normálu.
  • Statistiky nepočítají s podvodnými hospodskými, kteří pivo ředí vodou anebo účtují piva navíc společensky unaveným klientům, kteří už o své konzumaci zcela ztratili přehled.
  • Neméně důležitým faktorem je marketingová strategie pivovarníků: jejich hamižnost nezná mezí, proto pivo menší než 0,5l na trhu není k dostání a když už si člověk onen půllitr zakoupí, nemůže si to co nedopije schovat na později, protože pivo hned vyprchá a stává se nepoživatelným. Statistiky už ale neuvádějí, kolik piva z tohoto důvodu skončí ve dřezu. Kdyby moravští vinaři začali používat stejně nekalé taktiky, čísla by byla úplně někde jinde.

 

Mýtus č. 2: Čeština je velmi těžký jazyk

O češtině se hovoří jako o jazyku, který je kvůli složitým deklinacím, konjugacím a přítomnosti nevyslovitelných souhlásek jako například "ř" nenaučitelný. Tento text je psán v češtině, a ty čtenáři jsi živým důkazem toho, že když se chce, všechno jde, a čeština se naučit dá. Určitě mi dáte za pravdu, že například japonština je pro vás mnohem komplikovanější. Cizinci ale budou vždy hledat výmluvy, aby mohli dát přednost některému ze světových jazyků, pro který najdou lepší využití.

Mýtus č. 3: Stověžatá Praha

Na tomto mýtu mají podíl i samotní Češi, protože tento přívlastek, který ovšem nemysleli doslovně, začali používat. Američtí vědci ale zjistili, že Praha rozhodně stověžatá není. Použili přitom různé metody definice pojmu "věž" a nejnovější způsoby měření výškových budov. V jednom rozhovoru pro New York Times Čechům vzkázali, že "by bylo vhodné věci uvést na pravou míru a poskytnout zahraničním turistům pravdivé informace".

Mýtus č. 4: Pražští taxikáři okrádají zahraniční turisty

Po sametové revoluci a otevření hranic došlo k rapidnímu odklonu turistů ze západních destinací ve prospěch turisticky atraktivních míst v bývalém východním bloku. Našemu hlavnímu městu se přitom podařilo získat nemalý tržní podíl. Konkurence neusnula na vavřínech: nasadila do Prahy falešné taxikáře, kteří mají za úkol naši zemi jako turistickou destinaci zdiskreditovat.

Mýtus č. 5: Čeští muži nosí v sandálech (bílé) ponožky

Tento mýtus je opravdovou kuriozitou. Hodně cizinců si myslí, že čeští muži nosí v létě v sandálech ponožky, a přijde jim to velmi vtipné. Většina z nich má tuto informaci jen z doslechu, ale najdou se i tací, co jsou schopni přísahat, že takto vystrojené Čechy viděli na vlastní oči.

 

Česká republika si již zažádala u Evropské unie o dotaci sto milionů eur (v přepočtu 2,5 miliardy korun) na projekt, jehož výsledkem by mělo být stažení informací o korupci, politických skandálech, přílišné konzumaci piva a podvodných taxikářích. Speciální tým bude mít za úkol zlikvidovat fotografie Prahy, na nichž figuruje pět a více věží, a přesunout veškeré fotografie ponožek v sandálech na německé internetové stránky.

Autor: Kamila Branna | čtvrtek 2.1.2014 19:17 | karma článku: 18,72 | přečteno: 1901x