Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Váš stav odpovídá vašemu věku…

Podívej se do občanky. Tvůj stav odpovídá tvému věku. Vezmi si brýle a podívej se do zrcadla. Těmito a podobnými výroky začínám být častován. Moc se mi to nelíbí. Co mám dělat?

Návštěva u známého ortopéda. Dlouhodobě mě bolí páteř v kříži. Vyšetření, rentgen. Posílá mě k neuroložce. Tam obstřiky. Infuze při zablokování zad. Speciální injekce do postiženého místa mezi plotýnky za použití cétéčka. Všechno pomůže, ale jen na chvíli. Pak se to všechno vrací. Připadám si jako pokusný králík. To není nikdo schopen mi pomoct trvale?

Kamarád ortopéd na moji zoufalou otázku odpovídá: Podívej se do občanky. Nejdřív nechápu. Asi mám dlouhé vedení. Vyndavám občanku a pátrám, po čem se mám podívat. Už to vidím, kamarád ukazuje na datum. Moje datum. Jo, už nejsem nejmladší. "Co bys chtěl? Tělo se prostě opotřebovává. Plotýnky vysychají a pak se obratle k sobě přibližují. Tak se stává, že tlačí na nervy a ty pak bolí. Máš štěstí, že máš jen protruzi, ne vyhřezlou plotýnku." Přebírám si to jednoduše - patřím do starého železa a doklad o tom nosím pořád s sebou. Vyhlídky žádné dobré.

Je mnoho citátů o stáří. Třeba: Starého psa novým kouskům nenaučíš. Mládí se stářím kazí a ztrácí na ceně. Být starý je nepraktické. Učení v mládí je rytí do kamene, učení ve stáří psaní do písku. Padesátka je věk, ve kterém se člověk v poměrném mládí dožívá úctyhodného stáří.

I bible je velmi realistická ohledně stáří. Třeba: "... nastanou zlé dny a dostaví se léta, o kterých řekneš: Nemám v nich zalíbení.“  Nebo: Nezamítej mě v čas stáří, neopouštěj mě, když pozbývám sil.  Nebo ještě: Čím to je, že dny dřívější byly lepší než tyto?

Sám si úplně starý nepřipadám. Ale už z více zdrojů se dozvídám, že se mám nad sebou zamyslet. Doktorka při pravidelném vyšetření mi řekla: Váš stav odpovídá vašemu věku. Co to znamená? Třeba, že už si mám zvykat na nemoci? Že mě postupně přestane poslouchat tělo, pak třeba i hlava? Cítím, že na to ještě nejsem připraven.

Můj hodný syn mi řekl – vezmi si brýle a podívej se na sebe do zrcadla. Inu vzal jsem si brýle a podíval se na sebe do zrcadla. A zhrozil jsem se. Doslova jsem nevěřil vlastním očím. Kde se tam vzaly ty vrásky? Bez brýlí jsem si ještě před chvílí připadal mladý. Ani se mi nechce napsat, kolik je mi let. Jde to opsat rébusem - teď  je mi přesně tolik, v kolikátém roce minulého století jsem se narodil. Nepočítejte to! Já to nechci vědět.

Ještě se vrátím k té doktorce. Co to znamená, že můj stav odpovídá mému věku? Znamená to asi, že sice jsem nemocen, ale v mém věku se toto už neřeší? Kdybych byl mladší, tak by se tím zabývala, ale v mém případě už ne? Že léčit má smysl jen ty, kteří jsou mladší a perspektivní? Co když ti mladší se ale dožijí jen tolik co mám já dnes a já naopak tady budu tvrdnout do sta let? Co má a co nemá smysl léčit?

Nějak mě toto celkově sebralo. Pořád jsem si myslel, že co se porouchá, se opraví. Co se zlomí, to sroste. Když se unavím, tak si odpočinu a budu zase čilý. Nechce se mi zatím přijímat skutečnost, že mě něco bude bolet pořád. Že nebudu schopen jet na lyže kvůli kolenům. Že mě mé možnosti budou omezovat zrovna v době, kdy začnu mít čas na to dělat to, co jsem kvůli práci nemohl.

Snažím se dělat něco pro regeneraci. Třeba každé ráno cvičím. Snažím se běhat. Jíst zdravě. Pravidelně spát. Když to říkám druhým, mladším, tak mě obdivují. Ty cvičíš pravidelně každé ráno? Ty jsi dobrý. Houby dobrý. Když to nebudu dělat, budu skuhrat celý den. Prostě se musím rozhýbat, jinak to nejde. Není to moje silná vůle. Nevím, co budu dělat, až třeba mi raní cvičení nepomůže. Nebo to prostě nepůjde cvičit. Snad to vidím černě, zítra bude třeba líp.

Nevím, zda můžu něco pozitivního napsat na závěr. Nic moc mě nenapadá. Možná bych se mohl učit trpělivosti. Umění snášet bolest. Přijmout svá omezení.  Určitě ano, ale počkám na to, až to přijde. Zatím si ještě můžu připadat mladý. Alespoň sám před sebou.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | pondělí 17.9.2012 23:50 | karma článku: 14,76 | přečteno: 1291x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Absurdní! Nehorázné! Izrael a USA odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32

Izraelský premiér Netanjahu prohlásil, že žádost hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Soudní zaměstnanci míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.