Povídání o lidech, kteří snižují hodnotu druhého člověka.
Příběh
Kamarádka inženýrka je v zahraničí po škole. Nenašla odbornou práci a tak se živí tak, že pracuje v kavárně. Mluvit umí, ale je hned poznat, že není místní. Občas se stává, že něčemu kvůli dialektu jazyka neporozumí. Do kavárny chodí především lidé střední a nižší třídy. A právě ti „nižší“ dělají kamarádce problémy. Jedna paní, která si objednala něco k jídlu a kávu, se na ní obořila s tím, že „ona chce přece kávu až poté, co dojí zákusek“. A okomentovala to tím, že „tito přivandrovalci jsou hloupí a ničemu nerozumí“. Přitom někdo chce obojí najednou, tato paní ale postupně. Kamarádka to prostě nevěděla a kolegyně ji na to neupozornila.
Jak se zachovat v takovém případě, kdy nás někdo shazuje a sami se nemůžeme nijak bránit? Doopravdy se nemůžeme NIJAK BRÁNIT?
Nemůžeme si dovolit hosta kavárny jakkoli rozhněvat. Příště by nepřišel a možná bychom i my mohli dostat výpověď za nevhodné chování k hostům. To tedy nemůžeme.
Nemusím jejich hodnocení přijmout
Zaprvé jejich hodnocení nemusím přijmout. Prostě se to odrazí ode mě. Jako špína, kterou na sobě nechci nechat. Jako plivanec, který se vrátí odkud vyšel. Maximálně může zůstat na jakémsi vnějším obalu mého vzezření. Když pak opustím danou situaci (v práci, v určité situaci …), pak mohu toto ze sebe „svléci“ s jakýmsi vnějším šatem. Dlouho jsem něco podobného dělal tak, že jsem jezdil do práce na kole. Při jízdě zpět domů jsem se musel převléknout a jízda do kopce mi pomohla zapomenout na vše, co bylo přes den v práci. Nebylo to vždy jen nepříjemné, ale pomohlo mi to vždy odložit práci úplně.
To, že někdo mě chce snížit je jeho problém, ne můj. Zejména, když mi vyčítá věci, za která já nemohu. Nebo za něco, co jsem nemohl ovlivnit. Podobně se stalo, že jsem se rozhodnul špatně a pak to nedopadlo dobře. Jedno asertivní právo mi říká, že mám právo dělat chyby a chybná rozhodnutí a také nést za ně zodpovědnost. To, že jsem něco udělal nedobře ale neznamená, že jsem špatný. Znamená to jen to, že jsem něco udělal špatně. Nemusím dovolit přenést na svoji osobu něco, co je chvilkové, co tam nepatří. Chyba zůstane chybou, mohu být chybujícím člověkem ale ne špatným člověkem kvůli nějaké chybě.
Neúcta sama k sobě
Jako druhý krok vidím potřebu si uvědomit si, že to, jak se chová, pramení z jejího vztahu k sobě samotné. Jednoduše ta paní nemá v úctě sama sebe, a tak snižuje druhé. Můžeme tu situaci trochu napravit, nenechat se jí ovlivnit. Jedná se o odmítnutí chovat se stejně jako ona. I když je to takové přirození - podle zákona akce a reakce. Ona na mě útočí, tak jí to oplatím. A když nemohu otevřeně, tak skrytě. Třeba tak, že se na ní vynadávám jinde. „Bába jedna pitomá.“ „Špinavá uklízečka si tady na mě bude dovolovat!“ Nebo i jinak - mohu třeba trvat na tom, co přesně ona řekne. Když třeba bude chtít tu kávu už přinést dřív, tak jí to stejně přinesu až později. V horším případě to pak odnese můj blízký, který to schytá za ní.
Reagováním obdobným způsobem ukazuji, že útok byl účinný. Zahnal mě k tomu, že se začnu chovat přesně tak, jak se zachovala ona. A to je cílem - ona se možná cítí nedoceněná, tak mě nastaví na stejnou a ještě nižší úroveň. Tuto manipulaci musím rázně odmítnout. Mám svoje vlastní sebevědomí, vědomí své vlastní hodnoty a svůj styl chování, nemusím přijímat šablony někoho druhého.
Nadhled nad situací
Třetím krokem je celkový nadhled nad situací. Mohu se pokusit racionálně na situaci podívat přesně tak, jaká je. Pojmenovat si přesně o co jde a nevkládat do toho svoje interpretace. Jakási žena tady něco říká. Možná má nějaké vnitřní trápení. Já ji obsluhuji a není tady žádný osobní vztah. Jde mi jen o to ji obsloužit, nic víc. Tím, že budu sám mít nadhled nad situací, nenechám se stáhnout do stejného schématu, kteří používá ona. Tedy schéma, že snížením druhého člověka si pomůže k vyzvednutí sama sebe. Takto to neplatí. Když ukážu svoji hodnotu, mohu pomoci i jí k nalezení její vlastní hodnoty. Potřebuje konfrontaci, že její snaha o získání vlastní hodnoty snížením druhého není účinná. Mohu být zdvořilý, třeba se i usmát, ale dál jasně najevo vědomí sama sebe. Nemusím popírat nedostatky - i když to mohou být jen věci v jejích očích.
Moje vědomí sebe se neodvíjí se od hodnocení lidí v kavárně, ale má základ v jiných vztazích, které jsou pro mě důležitější. Toto vědomí vlastní hodnoty mi dovoluje nesnižovat hodnotu jiného člověka a také jejich ponižování mohu nepřijmout. „Výborně, dáte si kávu hned teď nebo za chvíli?“ Ve skutečnosti se nic vážného nestalo. Nejde jen o to předstírat, že se vůbec nic nestalo. Reálně to pro mě není důležité. Paní má nějaké problémy, ale z pozice kavárny jí s tím nemohu pomoci. Pokud chce, mohu jí podat kávu. Můžeme žít svůj života a některé věci prostě od sebe odrazit. Vytvořit si takovýto štít proti nemístným útokům na vlastní osobu.
„Jaké je vaše další přání?“
Ludek Bouska
Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.
Ludek Bouska
Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...
Ludek Bouska
Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...
Ludek Bouska
Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?
Ludek Bouska
Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Starosta Istanbulu už už chtěl jít proti Erdoganovi. Vzali mu diplom, pak ho zatkli
O víkendu ho měla jeho strana oficiálně jmenovat kandidátem na tureckého prezidenta. Už to...
Náborový příspěvek pro vojáky bude moci být až milion korun, rozhodne Senát
Přímý přenos Zvýšení benefitů pro vojáky bude schvalovat Senát. Až na jeden milion korun by se měl zvýšit...
Ústavní soud zrušil ustanovení zákona o odpadech. Obce kvůli němu přišly o peníze
Ústavní soud zrušil přechodné ustanovení zákona o odpadech, kvůli kterému obce zpětně přišly o část...
Berou miliony, ale méně než podřízení. iDNES.cz získal platy ředitelů nemocnic
Premium Miloslav Ludvík, který řídil největší nemocnici v Česku, kupodivu neměl ve srovnání s jinými...

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...
- Počet článků 78
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 974x
Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!
Mám stránky 333coaching.cz.
Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.
Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.
Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.
Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.