Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Neomezený tarif, neomezená ztráta času...

Zažili jste to? Celou dobu jízdy tramvají několik lidí pořád povídá do telefonu. O kravinách, nesmyslech. Co mají koupit, kam zajít, co se vyplatí a co ne. Křičí do telefonu a není možné se tomu vyhnout. Mít tak možnost vypnout..

Hodně telefonuji, potřebuji vyřizovat věci na dálku po telefonu. Mobil je součástí mé práce. A teď jsem se dozvěděl, že i můj operátor nabízí neomezený tarif, který je levnější než to, co platím. To se vyplatí! Neber to! Došel jsem si zjistit informace a ono je to skutečně levnější. A o hodně levnější. Proč to nebrat?

Známá má neomezený tarif o víkendu. To je skvělé. může mi kdykoli o víkendu zavolat a nic to nestojí. To zní skvěle. Až na to, že to krade můj osobní čas. Já nechci prokecat hodiny po telefonu jenom proto, že to nic nestojí. Stojí to můj čas, který je pro mě cennější než čas operátora! Nebudu to vyčíslovat finančně, ale jde o můj čas. O mé koníčky, záliby i osobní cíle a potřeby. O moji rodinu, která mě potřebuje a počítá se mnou. To, co mi vezme mobilní operátor neomezeným tarifem, mi nikdo nevrátí.

Některé věci lze obnovit, jiné znovu přivést k životu, ale nejde vzkřísit zabitý čas. Věřím ve vzkříšení, jsem přesvědčen, že člověk se může změnit, ale promarněný čas nebude nikdy ničím jiným než ztrátou.
Neomezený tarif vede k neomezenému plýtvání časem. Mobil byl vytvořen za účelem toho, aby pomohl lidem ve snadnější komunikaci. Abych nemusel někam jezdit, ale stačilo jen zavolat. Ohromná úspora času. Když mohu zavolat, že jsem v zácpě a opozdím se, může kolega čas využít a nečekat na můj pozdní příjezd. To je úžasné! Když mi ale tento moderní prostředek začne brát můj čas, musím být ve střehu.
Rád si povídám s lidmi. Moc rád se sdílím. Ale po telefonu mi stačí jen chvilka. Rád mluvím f2f - face to face, tedy osobně, z očí do očí. To si rád sednu a strávím příjemné chvíle. Ale po telefonu dlouhé hovory nemám rád. Možná jsem vychován tím, že ten čas vždy něco stál a tak jsem se pokoušel jej zkrátit. A možná právě teď přichází útok operátorů, kteří chtějí, abychom se neomezovali. Abychom si zvykli tlachat po telefonu o věcech, které nejsou vůbec důležité. Abychom je potřebovali k nepotřebným hovorům.

Tak teď nevím, zda ten tarif si pořídím. Napadá mě, že jestli ano, tak to nesmím nikomu říct, aby toho nevyužívali a pořád povídali. Ale už se mi také stalo, že ten na druhé straně linky mi řekl - zavolám ti zpětně, já mám neomezený tarif. A pak se vykecával a dával najevo, že on může telefonovat, jak dlouho chce. Ale zapomněl na můj čas. Nezeptal se mě, zda chci s ním tu půlhodinu strávit na telefonu. Zda jeho povídání má pro mě tak velkou hodnotu, že chci omezit sama sebe a tento čas mu věnovat.

Kamarádka má nemocnou matku. Stará se o ještě nemocnějšího otce. Složitá situace. Spoustu věcí jim nejde udělat, mají problémy. A navíc bydlí daleko, tak tam může kamarádka jezdit jenom o víkendech. A matka volá každý večer. Spíš teda kamarádka volá matce, protože má neomezený tarif. Každý den jedna až dvě hodiny. Je z toho úplně zničená. Matka jí podrobně líčí, co za celý den musela s otcem dělat, co nešlo, jaké měli problémy. A kamarádka jde každý večer spát s tím, že má plnou hlavu starostí, které na ni matka vychrlila, aby se jich zbavila. Jen je předá. A kamarádka s tím nemůže nic dělat. Začíná mírné stadium deprese...

Neomezený tarif. Může mi kdokoliv kdykoli zavolat. Já mohu komukoli zavlat. To je úžasná představa. Vidím to druhé strany, že mě může kdokoli kdykoli z čehokoli vyrušit. Naprostá ztráta soukromí a osobní identity. Naučil jsem se mobil vypínat. A lidé mi pak říkají, že se mi nemohou dovolat, že nejsem dostupný. Nechci být pořád dostupný! Chci dělat to, co dělám a neodbíhat od toho. Mít čas pro sebe, své zájmy. Děsí mě představa takovéhoto neomezeného tarifu.

Vypínám mobil. A bude jej asi vypínat častěji. Chci si každý den udělat čas od všudypřítomných všudybylů. Kdy mě nikdo nevyruší, nebude mi říkat, že cosi jiného je důležitější než to, co já právě dělám.
Nevím ale, zda zvládnu si nekoupit neomemezený tarif. Děsím se toho, že to lidé zjistí a budou se vypovídávat a neskončí. Dlouhé telefonáty, to je sen operátorů. Ty to vlastně neplatíš, můžeš mluvit desítky minut a nic za to navíc nezaplatíš! Pro někoho příjemná představa, pro mě peklo. Můj čas je cennější než čas operátora!

Autor: Ludek Bouska | neděle 21.4.2013 8:00 | karma článku: 42,22 | přečteno: 7596x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  10:34

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

Íránský prezident je po smrti, potvrdila televize. Našly se trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  9:03

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Lajky nestačí, věda potřebuje peníze, říká nový ministr Ženíšek

20. května 2024

Premium Přichází nový ministr Marek Ženíšek, který má za úkol, slovy Miroslava Kalouska, „tančit na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.