Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak změnit prohru ve vítězství?

Stalo se vám, že jste prohráli? Že jste něco plánovali a nedopadlo to podle vašich představ? Jak to na vás působilo? Teď právě jsem něco udělal a vnitřně to hodnotím jako neúspěch. Tolik jsem si od toho sliboval. Hodiny se na to připravoval. Co s tím? Procházím svoje minulé úspěchy a neúspěchy a trochu se na to už začínám dívat jinak. Něco se nepovedlo a něco zase ano. Jak to hodnotit celkově?

Ještě pod tím vnitřním pocitem neúspěchu cítím něco jiného. Ten pocit pod zklamáním je překvapivě kladný. Sice se to nepovedlo tak, jak jsem očekával, ale možná přeci jen to není úplně ztracené. Něco se povedlo. Spolupráce s kolegou, který mi pomáhal byla dobrá. Spolupracovali jsme poprvé, tak to je úspěch! Něco dělá jinak než bych si představoval. Třeba je více upovídaný a nemá přímou vazbu na to, co lidé potřebují slyšet. Ale vše ostatní je skvělé! nebude to změna celého motoru, stačí to jen vyladit...

Teď píšu a pořád to cítím, Jen nevím, jak to uchopit. Stává se mi, že mi myšlenky docházejí až během toho, co píšu. Potřebuju psát všemi deseti, abych myšlenky mohl dávat do stroje dost rychle a nezastavoval se. Jak se tvoří věta, už mi naskakuje v hlavě hned další. Kamarád myslí zase tím, že mluví. Potřebuje se vymluvit pro to, aby si ujasnil své vlastní myšlenky. Sdílením začíná také rozumět sám sobě. Když nemá možnost si věci prohovořit, nemá nápady, které potřebuje. U mně to funguje stejně se psaním.

Vím, že mi tolik nezáleží na vnější výhře. Ale o to, abych vyhrál sám před sebou. Nezávisle na hodnocení okolí. Můj pocit ze mě samotného. Potřebuji dělat věci tak, abych si vážil sama sebe. Abych sám sebe považoval za důležitého. Nodfláknul to, co se týká mé osoby.

Lidé mi občas říkají, že se mračím. Ale to není pravda. Když přemýšlím, tak to vypadá jako že se mračím. Když se usmívám, tak to nejde přemýšlet. Přemýšlení je pro mě spojeno s tím, co je vnějškově vidět jako mračení se. To musím změnit. Ale jak? Mám takový pocit, že to nějak půjde. Podobně jako pod tou prohrou je něco hlubšího. To mé mračení se. Mohu zkusit usmívání se. Tedy usmívání se při přemýšlení. Mohu zkusit si přemýšlet sám pro sebe tak, že se budu usmívat. Když se to naučím sám se sebou, pak by to mohlo fungovat i s lidmi.

Ch cha.   To vypadá jako naprostá bláznivina. Budu pracovat a přitom se na sebe usmívat. Vlastně ne na sebe, ale "jen tak". Zkouším to přímo teď. Dokonce, když se tak "skoro usmívám", tak to vypadá, že se mi myslí lépe. Jak se usmívám, tak ono to píše samo dál. Ono to asi funguje. Dokonce mi připadá, že se s úsměvem jsem takový uvolněnější. Jsem přirozenější a k sobě opravdovější. Vím, že nehraji sám před sebou divadlo. Moje myšlenky ze mě tečou na papír. To je zvláštní pocit.

Objevil jsem pod tím negativním pozitivní sílu. Ta sídlí ještě hlouběji. Začínám teď být nadšen tímto objevem. Tím, že jsem prožil jsem poznal, že mám vnitřní sílu, která je zatím skryta. Ta mi pomůže předělat neúspěch v úspěch. Nejen se na něj dívat růžovými brýlemi, ale přímo změnit to, jaký jsem.

Možná ten úsměv, který se mi dostal do psaní může být tím, co potřebuji. Co potřebuji přenést jako normální součást svého života. Sám vím, jak dobře se mi mluví s lidmi, kteří se usmívají, kteří mají na tváři úsměv. Někteří se usmívají pořád. A není to přetvářka. Vzpomínám si, že jsem takovým lidem záviděl. Jak se mohou usmívat, když tolik věcí není dobře. Ale záviděl jsem jim.

Když potkám někoho, kdo se usmívá, začnu se také usmívat. Přináší vědomí, že mě nepřehlíží, považuje mě za lidskou bytost, která je hodna zájmu. A přivádí mě to k tomu, že chci mít kladný přístup k druhým lidem. Třeba ten úsměv na ně bude působit stejně jako na mě. Když mě uvidí s úsměvem, tak jim to může pomoct se se mnou cítit lépe. Možná tak, že jim to dodá sebevědomí. A budou schopni být ke mně otevření.

A sám za sebe vím, že mi úsměv pomáhá se naladit do lepší pohody. Neumím se usmívat a přitom zevnitř být zamračený. Když se usmívám, tak chci, aby to bylo opravdové. Současně když se usmívám, tak mám hned lepší náladu. A když mám dobrou náladu, tak mi nedělá problém se usmát. Funguje to oběma směry. Jak říkají psychologové, jsme psychosomatickou osobností. Tělo a psychika spolu souvisí.

A když se usměji na lidi okolo sebe, možná budou mít i oni lepší náladu. A když uvidím jejich lepší náladu, tak to pomůže i mně samotnému. No, to by byl asi ráj na zemi. No ale proč ne?

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | pondělí 6.5.2013 21:05 | karma článku: 5,17 | přečteno: 416x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Argentinský prezident si rýpl do choti španělského premiéra. Madrid žádá omluvu

20. května 2024  11:16

Španělská vláda v neděli oznámila, že se rozhodla odvolat španělskou velvyslankyni v Argentině. A...

Na abertamské křižovatce během pár dní hořelo další auto, všichni stihli utéct

20. května 2024

Druhý požár osobního automobilu na v podstatě totožném místě v rozmezí pouhých několika dní...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  10:34

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Zemřel advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské obchodní komory

20. května 2024  9:51

V neděli 19. května zemřel ve věku nedožitých 65 let advokát, filantrop a prezident Česko-izraelské...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.