Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak vědomě budovat správné návyky

Chtěl bych se naučit vědomně budovat své vlastní návyky. Mám některé, které nechci mít. A jiné, které bych chtěl mít a nemám. Třeba nechci večer podlehnout večernímu mlsání. Pak se mi špatně spí a ráno vstávám s těžkým pocitem plného žaludku. Nebo mě občas některé věci vytočí a brání mí tak reagovat adekvátně. Někdo něco řekne a já nadávám. Ne navenek, ale vnitřně. Není mi to samotnému příjemné. Nechci se neovládat, ale ono se to nastartuje samo. Pak třeba bych chtěl být podstatně efektivnější v tom, co dělám. Už mi není dvacet a tak musím počítat s omezeným časem, kdy ještě jsem schopen fungovat. Mám před sebou aktivních ještě deset nebo dvacet let? Nevím, ale není to neomezená doba. Chci se stát tím, jaký chci být.

Vymyslel jsem si svoji vlastní teorii, jak na to. A chci jí sám na sobě vyzkoušet. Když nebude fungovat na mě samotném, tak nemá smysl ji nabízet někomu jinému. Přečetl jsem spoustu knížek o tom, jak sám sebe zorganizovat. Jak dosáhnout toho, čeho dosáhout chci. Jak být úspěšný. Jak něco okopírovat od těch, kteří úspěšní jsou. Překvapivě po úvodním nadšení se téměř všechno nějak vytratí a zůstanu stejný jako předtím.

Když mi stačí informace o tom, jak něco dělat lépe, tak to neám problém zavést. Ale jakmile potřebuji  zapojit vůli, k tomu, abych to začal dělat, tak to končí hned po vyčerpání kapacity vědomé vůle. 

Vědomou vůlí rozumím ovládání svého chování na základě přímého řízení vědomí. Něco si řeknu a tak to dělám. Vůli mám silnou, ale vydrží mi jen chvíli. Jak kdy. Ale má omezené zdroje, po nějaké době vše spotřebuje a končí. Vůli používám, když se rozhoduji, něco cílevědomně dělám.

Sílou podvědomí rozumím způsob dělání věcí tak, že se nemusím rozhodovat. Něco ve mě se nastartuje samo a prostě to udělám. Třeba jsem si na něco zvyknul, vždycky jsem to tak dělal. Někdy se tato síla staví proti mě, jindy pomáhá. Proti mně je, když se snažím něco udlat a nakonec to nezvládnu. Jako s tím večerním mlsáním. Možná bych tuto oblast mohl nazývat "tělo". Něco chci, ale tělo si stejně řekne své. 

Moje teorie je jednoduchá, snad dobře pochopitelná. Jedná se v ní o spolupráci vědomé vůle a sily podvědomi. Vůlí jsem schopen něco dělat maximálně nějakou dobu, řekněme 3 týdny. Pokud to chci dělat dál, nemohu na vůli spoléhat, ale musím nastartovat něco jiného. To nazývám silou podvědomí.

Podvědomí nelze nastartovat kdykoli mu řeknu. Je jaksi samolibé. Kdybych je uměl ovládat vůlí, to by byla paráda. Ale nejde to. Je ukryté kdesi hluboko a vynoří se kdy samo chce. Ideální by bylo, kdyby se vynořilo tehdy, když to nejvíce potřebuji - právě tehdy, když končím s vůli.

Když napřu vůli na splnění toho, co chci dosáhnout, po třech týdnech končím. Vůle už to dál neutáhne. Moje myšlenka je napřít vědomou vůli na to, jak zapojit sílu podvědomí. Pak bych mohl být po třech týdnech schopen "předat  řízení" podvědomí. Jde o to vlastně získat podvědomí na svoji stranu. Možná ještě víc, nabídnout mu spolupráci. 

Možná ten interval 3 týdny, který uvádím, může být pro různé věci různý. Třeba budu muset zkoušet, jakou dobu vydržím novou věc dělat vůlí. To bude ten čas, kdy musí být podvědomí připraveno převzít kormidlo. Budu to každopádně zkoušet a po pár dnech sem zapisovat, jak se mi daří. Zaačnu tď s nejedením po večeři. To tak týden vydržím a pka uvidím, zda půjde využít moji teorii :)

Dodatek pro věřící.
Ten si sem chci psát, ale nikdo ho nemusí číst. Věřící někdy mají k něčemu jiný přístup. Může jít o maličkosti, ale i o radikálně jiný přístup.
Pomož si sám a Bůh ti pomůže. To říkala moje babička. Měl jsem ji rád, ale zrovna toto mi připadalo divné. K čemu potřebuji Boha, když si mám pomoct sám? Osobně věřím, že Bůh nám pomáhá, ale jinak. Zejména tím, že nás uschopňuje něco udělat. Uděláme to sice jakoby sami, ale Bůh je při tom někde v nás. Dává nám sílu. Ne mimo nás, ale v nás.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | pátek 20.7.2012 2:00 | karma článku: 6,37 | přečteno: 589x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  14:40

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Vláda nedodrží Fialovy sliby, bojí se lékaři. Dohodu plníme, tvrdí ministerstvo

20. května 2024  11:27,  aktualizováno  14:37

Zástupci zdravotnických odborů a lékařů se vloni dohodli s premiérem Petrem Fialou na zvýšení platů...

Vlak na Benešovsku usmrtil člověka v kolejišti, provoz na koridoru stojí

20. května 2024  13:40,  aktualizováno  14:29

V Mrači na Benešovsku srazil vlak člověka, který se pohyboval v kolejišti. Utrpěl zranění, kterým...

Přibylo dalších 1383 nových případů černého kašle. Zemřel šestý člověk

20. května 2024  13:41,  aktualizováno  14:27

Za uplynulý týden přibylo 1383 nových případů černého kašle, letos jich je už téměř 15 tisíc....

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.