Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak vědomě budovat správné návyky - 2. Rozdělení návyků

Můžeme budovat sami sebe tak, že se rozhodneme sami, jací chceme být? A pak to tak udělat? Myslím si, že cesta je přes návyky, které si vybuduji. Zdá se mi, že jsme takovým slepencem ze tří částí. Tedy pokud se jedná o naše návyky.

Návyky 1. úrovně = primární.

Návyky 2. úrovně = získané

Návyky 3. úrovně = vytvořené

Ad 1. Za primární považuji ty návyky, které jsou součástí naší bytosti. Ty, které jsme získali s tím, jak jsem si osahávali svět. Jako nejzákladnější je vědomí, že jsem přijímán. Zda svět je ke mně přátelský nebo nepřátelský. Zda mě někdo má rád a tedy á moh také někoho mít rád. To, co nás naučili rodiče v prvních letech života. To, co nám neřekli, ale jak se k nám chovali. Naše první pohledy na svět, do kterého jsme přišil. Velmi krásně o tom píše spisovatel Fulgum: "Vše, co potřebuji jsem se naučil v mateřské školce". Jsou to návyky z doby, kdy jsme ještě byli tvární a přijímali věci automaticky. Potřebovali jsme se naučit žít a proto jsou tyto návyky velmi hluboké. Možná také jsme něco nebo někoho uznávali jako autoritu. Takto jsme přišli na svět a svět přijali s tímto pohledem. Někdy se pak v životě může stát, že uvidíme něco dělat jinak a naprosto nás to rozhodí, přijde nám divné, že někdo má jiný přístup.

Třeba děti, které nepoznali rodičovskou lásku, ji prý pak nejsou schopni ani dávat dál. Možná je to tím, že ji neprožili. Nebo tím, že se jim jakási spojení v hlavě nevytvořila. Jako dítě, když se vyvíjí a něco z nějakého důvodu se nevyvinou třeba některé svaly. Moje neteř velmi záhy jako dítě začala chodit. Všichni se radovali, ale jí se nevyvinuly páteřní svaly, které se vytvoří jen při lezení. To období přeskočila. Představuji si, že obdobně to může být i v životě člověka v psychické a duševní oblasti. Něčím jsme jako děti neprošli a tak to nebudeme umět. Jaksi budeme negramotní v určité oblasti. Nebudeme rozumět tomu, proč někteří lidé dělají věci, které nechápeme.

Zřejmě můžeme některé svoje negramotnosti překonat na úrovni získané nebo vytvořené, ale při v určité situaci se mohou tyto nedostatky projevit. Zmíním se o tom trochu níže v článku.

Ad 2. Získané zkušenosti jsou ty, které jsme prožili a zjistili, že TO TAK FUNGUJE. Něco jsme udělali a přijali to jako správné. Někdo nám ukázal, jak se zavazují tkaničky u bot a už to jinak nebudeme nikdy umět. Doma jsme viděli, jak funguje či nefunguje vztah rodičů a toto jsme přijali jako normu. Někde jsme jako puberťáci se dozvěděli o sexuálním vztahu a takový vzorec si neseme do partnerského vztahu. Můžeme se vědomě vůči tomuto vzbouřit a vědomě si vybudovat jiný návyk. To jsou ty vytvořené v následujícím 3. bodu.

Může to být velmi racionální, ale jindy i naprosto nepraktické. Někdy se úplně náhodně stane, že něco nějak uděláme a ono to zafunguje a my jsme pak imunní proti tomu věc udělat jinak. Někdy to nevadí, ale jindy máme svoje meze nastavené prakticky na celý život. Jsou součástí naší osobnosti.

Ad 3. Chování a návyky, které jsme si vypěstovali dlouhodobým opakováním. Tolikrát jsme danou věc udělali, že už to děláme automaticky. Návyk mohl třeba začít tak, že jsem někdy něco udělal a zafungovalo to. Pak už jsem to jen opakoval. Opakuje se situace a já raguji standardně, ak jak jsem naučen. Už to není věcomé, je to řízeno asi z mozkového kmenu. To jsou součástí naší osobnosti. Tu si do jisté míry utváříme sami. Na nás záisí, čemu se vystavíme a čemu se nebráníme. Do určité míry máme nad sebou vládu. Když se ale něco zažije, tak se z toho stane návyk, který není ovládán vůli. Beru to jako takovou "zkratku", kterou si řízení vytvoří, aby se pořád nemuselo nad vším přemýšlet.

Když se ale něco stane závislostí, může začít způsobovat problémy. Tedy hlavně když se jedná o nchtěné závislosti. Tělo si něco žádá a mysl je proti. Tím se asi budu zabývat někdy později.

Stává se, že když zestárneme nebo jsme nemocní, tak se vrátíme k tomu, co jsme se naučili před tím. Také ve vypjatých situacích, kdy nestihne zareagovat mozková kůra.Nestačíme odfiltrovat to, co jsme se  vědomě naučili. Najednou v nás zareaguje to, co uloženo hlouběji. Něco, co jsme si mysleli, že jsme už vytěwsnili, zapomněli na to. Už dávno jsme to považovali za zapomenuté a najednou se to vrátilo. To je recidiva. Čím hlouběji jsme něco "uměli", tím více se to může vrátit...

Žena se může naučit mnoha dovednostem, ale způsob vedení kuchyně jí patrně zůstane takový, jak to viděla doma. Zažil jsem i situaci u spolužáka, kdy se vzali a bylo to skvělé, vycházeli spolu dobře. Pak se ale cosi vyskytlo ve vztahu a žena se najednou úplně změnila ve svojí matku. Začala se chovat přesně tak, jak to dříve na své matce odsuzovala. Kamarád byl úůlně šokován, stalo se to po asi pěti krásných letech manželství, po třech dětech. Totéž platí i pro muže. Dokud je zamilován, tak se chová jinak, než život zevšední. Pak se vrátí k tomu, co se naučil dříve.

Takové zvláštní tvrzení plati:

Když se žena vdá, věří, že se muž změní. Ale on se nezmění.

Když se muž ožení, věří, že jeho žena zůstane stejná, ale ona nezůstane.

Je to vtip, ale možná pravdivý.

 

Dodatek pro věřící.

Při budování návyků může být víra pozitivní i negativní. Pozitivní v tom, že se máme na koho obrátit. Když se nám nedaří, je tu někdo, kdo má pro nás pochopení, na koho můžeme vložit svoje nezdary. Když nemáme dostatek síly, energie, můžeme ji čerpat od Boha. To je super. Ale taky se může stát, že místo toho, abychom řešili věc sami, vložíme ji "nahoru". Ať to On vyřeší. Přece nás má rád, tak nám pomůže. Ale ono to takto nefunguje. I když nám na tom hodně záleží, stává se, že „Bůh neslyší“. I když se modlíme usilovně.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | pátek 20.7.2012 13:30 | karma článku: 5,16 | přečteno: 805x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

„Největší blbost mého života“. Německý důstojník dostal za špionáž pro Rusko tři roky

27. května 2024  12:11

Soud v Německu v pondělí poslal na tři a půl roku do vězení armádního důstojníka za to, že předával...

Sesuvy půdy v Papui-Nové Guineji zasypaly nejméně dva tisíce lidí

27. května 2024  7:51,  aktualizováno  12:08

Aktualizujeme Páteční sesuvy půdy v Papui-Nové Guineji zasypaly nejméně 2000 lidí. Podle AFP to v pondělí vedení...

Podezřelá úmrtí ve zdravotnickém zařízení? Policie případ odložila

27. května 2024  12:06

Policisté odložili vyšetřování série podezřelých úmrtí v soukromém zdravotnickém zařízení v Brně....

GLOSA: Lidi, na ten hokej se nedalo dívat!

27. května 2024  11:26

Bydlím dvě minuty od O2 areny. Ještě než začalo hokejové mistrovství světa, pár sousedů opustilo...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.