Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak reagovat na rozzuřeného šéfa?

Každý to řešíme jinak. Ne vždy efektivně. Ale možná nám pomůže znát i jiné reakce, než je ta naše vlastní. Vycházím z jednoduchého modelu, který asi všichni známe. Sangvinik, cholerik, melancholik a flegmatik. To jsou čtyři základní temperamenty, jak nám je zachoval řecký filosof Hippokratés. A to už pět století před Kristem!  

Představte si, že jste výkonným ředitelem společnosti, která se zabývá pronájmem komerčních prostor. Vaším úkolem je hledat nájemníky a pro ně udělat první i poslední. Tedy zejména mít dobře udělané smlouvy, nastavenou ziskovost. Pak také zajistit, aby nájemci chtěli být ve vašich prostorách dlouhodoběji. Tedy snažit se o oboustrannou spokojenost. A to ve chvíli, kdy se kvůli krizi nedaří. A nájemci hekají a chtějí slevy. A vy víte, že jinak odejdou, neutáhnou to. Ale pořád to nějak jde. Něco se daří a něco ne, ale jste nad vodou.

No a najednou vám volá váš generální (tedy generální ředitel, generál). "Končíme, všem dejte výpověď! Stále se takhle plácáme, nemáme pořádný zisk. Výsledovky ukazuji pořád nižší čísla. Dejte všem výpověď!" Vy jen tak polknete a nevíte co říct. Jste v šoku. Vlastně máte dát výpověď i sobě. "Rozuměl jste?! Dejte všem výpověď! Nemám čas se vybavovat, vyřiďte to!"

Kategorické, rychlé, generálské. Buch! Něco tu spadlo vedle vás a ještě je to cítit. Co s tím? Jak se zachováte? V takovéto chvíli nemáte moc možností. Zafunguje automatika ve vás. Nemůžete se bránit svým emocím, které přišly a které vás táhnou ke dnu. Pod hladinu. Chce se vám nebýt. Jestli je to pravda, tak končíte i vy. Kam půjdu? Jak budu živit svoji rodinu? Co budu dělat?

Reakce sangvinika odpovídá jeho komunikativnosti. Vše řeší otevřenou komunikací, tak se o to pokusí i teď. "Skvělé šéfe, určitě to myslíš výborně. Jen se zeptám, jak to budeme řešit. Máme povinnost tříměsíční výpovědní doby. Kontrakty s dodavateli energií máme uzavřené na rok dopředu. Tam při okamžité výpovědi budeme platit buď veliké penále nebo musíme celý rok dodržet smlouvu o dohodnutých odběrech. Můžeme se nad těmito detaily společně sejít?" To je sangvinik. Ukecal by i vola, jak se říká. Ale je to jen jeho potřeba komunikovat, mluvit a mluvit. Sangvinik přemýšlí nahlas. Nemá nic připraveno dopředu, ale jak mluví, tak přemýšlí. A funguje mu to! Ne vždy, ale lidi rádi dají na přesvědčivá slova.

Melancholik jen slabě hlesne. "Ano, ano šéfe, jak si přejete. Udělám, co je v mých silách." A víc nestihne, protože šéf už neslyší a zavěsí. Hovor považuje za vyřízený. A vy jste tady teď s tím, že máte dělat něco naprosto nesmyslného, co ale vám přikázal šéf. Ziskovou firmu máte potopit, s ní i sebe sama. Jak po mě může chtít něco tak bláznivého? Vždyť se skutečně snažíme to tady spravovat co nejlépe. Všichni okolo jsou v krizi, my ale ještě pořád v zisku. Tak dlouho se nám to daří proplouvat všemi úskalími. Škrtíme sami sebe, na odměnách, na všem, jen aby firma fungovala. A generálnímu na naší firmě nijak nezáleží. Má jiné zisky jinde. Když my se položíme, on to nepocítí. Jen mu ubudou starosti. Melancholik si všechno "dusí" v sobě. Zaleze ještě více do své ulity, kde mu je dobře. Přemítá a přemítá a všechno v něm zraje pomalu. Nechce se mu do nejisté budoucnosti z jistoty minulosti. Ale jeho síla je ve schopnosti si všechno probrat hlouběji, udělat si své výpočty, předložit následně své promyšlené řešení.

Co udělá cholerik? Jakmile se cítí napaden a ohrožen nemůže nezaútočit. "No to nemyslíš vážně! Já tady buduju firmu, dřu z lidí i ze sebe kůži a ty to chceš takhle zabalit?! To teda ne! Co jsi to za šéfa, když nedokážeš ocenit, jak se snažíme? Že i v krizi máš pořád ziskovou firmu? Takto po telefonu takhle důležité věci řešit nebudeme. Urči si termín a probereme to osobně." Ohrožení vlastní existence vyvolává u každého ty nejúčinnější obranné mechanismy, co máme. Cholerik útočí, sangvinik komunikuje, melancholik se stáhne. A co flegmatik?

Flegmatik bývá považován za člověka, kterému je všechno jedno. Mouchy snězte si mě. "Mám dát výpověď všem? Jak je ctěná libost. Komu dřív - nejdřív firmy a pak naši zaměstnanci? A kdy mám dát výpověď sám sobě?" Flegmatik nereaguje prudkou emocí, jako všichni předchozí. Sangvinik jde do boje, cholerik odráží útok, melancholik buduje obranu. Flegmatik bere situaci takovou jaká je. Přijímá ji, nejde mu o to něco za každou cenu změnit. Vypadá to, že flegmatik se má nejlépe. Tak bychom se chtěli zachovat také. Klidně reagovat na danou situaci. Ale ono to má také své stinné stránky. Emoce prostě někdy přijdou a třeba i silněji...

Samozřejmě je hned otázka, co je lepší. Jaká reakce je vhodnější. Trochu jednodušší bychom to měli, kdybychom si uvědomovali, jak skutečně reagujeme. Jak jsou v nás temperamenty namíchané. A tento koktejl přijmout a nesnažit se dělat něco, co nám není přirozené a co stejně zvládneme jen v případě, kdy o nic nejde. Na bojišti, kde nám jde o krk nebudeme používat své slabé zbraně. Vždy použijeme to, co považujeme na nejúčinnější.

A dvě velká pravidla nakonec:

Změň, co můžeš změnit.

Přijmi to, co změnit nemůžeš.

A třetí největší: a nauč se mezi nimi rozlišovat.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | pondělí 24.6.2013 18:10 | karma článku: 7,08 | přečteno: 484x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  11:46

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

SPOLU zahájí hlavní část kampaně na nádraží pod heslem Pravda vítězí

20. května 2024  11:36

Pod zlaceným státním znakem první republiky s nápisem „Pravda vítězí“ ve zrekonstruovaném Fantově...

Místo pokuty 1 500 korun nutil hlídce bokem tisícovku, chtěl ušetřit na pivo

20. května 2024  11:31

Tisícikorunový úplatek nutil policistům opilý spolujezdec z vozu, jehož řidiče hlídka přistihla na...

Vláda nechce dodržet dohodu s lékaři, bojí se zdravotnické odbory

20. května 2024  11:27

Zástupci zdravotnických odborů a lékařů se vloni dohodli s premiérem Petrem Fialou na zvýšení platů...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.