Desatero spokojeného důchodce - 2. přikázání: Neradit
Vývoj člověka se podle rad dá rozdělit takto:
1. Rady přijímá a řídí se jimi.
2. Rady přijímá, ale neřídí se jimi
3. Rady nepřijímá a ani se jimi neřídí.
4. Není možné radu vůbec dát.
5. Rozhoduje se sám, čím se bude řídit.
Takto to vypadalo u našich dětí. Nějak se to zastavilo u 4. bodu. Doufáme, že se někdy – snad – stav překulí do bodu pátého. Období puberty klade zvlášť velké nároky na dospělé. Mladí postupují od druhého ke čtvrtému bodu a tam se komunikace zasekne. Pak není možné ani radu položit. Je to považováno za nemístné, za nepatřičný a útočný zásah do soukromí.
Kamarádi s menšími dětmi si stěžovali: „Nechtějí vůbec poslouchat naše rady.“ Sdělili jsme jim, že to je ještě krásné stádium, kdy rady mohou dávat… Toto je asi stav, o kterém se zmiňuji v Desateru spokojeného důchodce…
Pokud mladší potřebují radu, musí o to požádat. Vše ostatní jsou nevyžádané, nepatřičné a útočné komentáře. To, co můžeme předat mladším nejsou slova, ale osobní poznání, které změnilo nás samotné. Pokud jsme zůstali stejní po vyslechnutí jakékoli pravdy, nemá smysl ji předávat dál.
Komu není rady, tomu není pomoci. To je staré pravdivé přísloví. Co když je ale vzájemná komunikace ve stádiu, kdy není možné radu dát? Člověk musí být tvůrčí. Jednou fungovala možnost přes bratra. Od bratra si nechal poradit. Jindy mi pomohla jiná nezávislá autorita. Náhodou jsem něco četl v nějaké příručce o podobném tématu. „Co si o tom myslíš, co tady píšou?“ pak jsem použil postup, který mi nabídnul stejně postižený kamarád. Použít dotaz se svolením. „Možná bych věděl, jak na to. Mohu ti to říct?“ Hádejte, co odpověděl… Jednou se mi také podařilo dát radu způsobem, kdy jsem uvedl, jak to děalá někdo jiný. „Servisák ty brzdy na kole nastavuje tak, že brzdí celou plochou“. Bylo to konstatování, ve kterém mu nic nevadilo je přijmout.
Stalo se i to, že syn dospěl sám k názoru, který jsem mu chtěl poradit.to je řidší stav, ale překvapilo mě to. Zase jeden důkaz pro to, že bylo lepší neradit.
Také ale musím přiznat, že někdy jsem rád, když mladí naše rady neposlechnou a zachovají se podle sebe. Ne vždy se dokážeme strefit do toho, co skutečně potřebují, nejsme dostatečně vnímaví k tomu, čeho jsou schopni.
Říká se, že „myšlenky jsou jako děti, nejraději máme ty vlastní“. Když na něco nepřijdeme sami, tak druhého i chytré rady neslyšíme. Nevnímáme, ignorujeme je. Jako když někdo „hází hrách na stěnu“. Házet hrách na stěnu jsem ještě nezkoušel, ale asi je to stejně zbytečné jako dávat rady těm, kteří nechtějí poslouchat a prostě neslyší.
Možná psaní rad může být přijatelnější než dávat rady přímo. Ve skrytu duše doufám, že něco z toho, co napíšu si přečtou i naši mladí. Vlastně se dostávám do bludného kruhu sám. Radím čtenářům, že je lepší neradit. Sám si ale jasněji uvědomuji, že musím více zvažovat okolnosti radění. Kdy radu dát, kdy nedat. Jaká rada má smysl, aby byla dána. Je druhý schopen totéž, co mu radím vymyslet sám? Když mu dám radu, neberu mu tím možnost svobodné volby?
Určitě je rozdíl mezi radou dávanou a radou nabízenou. Mohu něco nabídnout, na druhé straně pak záleží, jestli ji využije. Zda ji jen tak přejde, posoudí jako nepatřičnou. Když druhý cítí, že může moji radu odmítnout, nestavím před něj zeď, kterou nemůže překonat. Berte prosím tedy i mé rady jak neradit jen jako nabízené rady. Můžete je jen tak přečist, posoudit a zachovat se třeba úplně jinak. Vlastně i k přečtení článku jste se museli sami rozhodnout :).
Ludek Bouska
Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík
Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.
Ludek Bouska
Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek
Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...
Ludek Bouska
Klacky pod nohama II
Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...
Ludek Bouska
Začít podnikat v důchodu?
Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?
Ludek Bouska
Klacky pod nohama
Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Tchajwanská armáda je na nohou, zjistila nezvyklý pohyb z čínské strany
Armáda na Tchaj-wanu je ve vysoké pohotovosti kvůli předpokládanému čínskému vojenskému cvičení. V...
Chytil agresivního bezdomovce za krk, ten zemřel. Teď exmariňáka osvobodili
Porota v New Yorku v pondělí osvobodila bývalého příslušníka amerického námořnictva Daniela Pennyho...
Byl v McDonald’s i s důkazy. V USA dopadli vraha šéfa zdravotní pojišťovny
Americké policii se podařilo zadržet muže, který je hlavním podezřelým v případu nedávné vraždy...
Mluvila za UK po tragédii, teď dostala řád Čestné legie za přínos medicíně
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v pondělí převzala z rukou francouzského velvyslance...
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...
- Počet článků 78
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 973x
Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!
Mám stránky 333coaching.cz.
Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.
Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.
Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.
Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.