Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bůh pláče

Může plakat všemocný a vševědoucí Bůh? Když si představím, že všechno mohu, proč bych plakal? K čemu slzy, když všechno vím? Pláč je přeci projevem slabosti. nebo toho, že jsme nezvládli situaci. Že nás něco dostalo tam, kde jsme nikdy nechtěli být. Že jsme ztratili to, bez čeho si neumíme představit další cestu. Někdy je pláč také projevem radosti, jindy jsou pocity smíšené. Ale znovu: kdybychom všechno věděli, včetně budoucnosti, může nás něco překvapit až k pláči? Kdybychom mohli všechno ovlivnit tak, aby to dopadlo podle našich představ, k čemu jsou tak silné emoce jako pláč? To bychom se přeci radovali!  

Ženy mohou plakat, muži by plakat neměli. Jako muži máme být dost silní na to, abychom pláč ovládli. Asi proto, abychom nedali najevo svou slabost. Máme být přeci oporou pro ženy. Ty jsou "slabší pohlaví" a tak se musí mít o co opřít. A tak muži nepláčou. Asi je to škoda, že muži nemůžeme naplno projevit emoce. Zůstanou pak v nás a projeví se někdy jindy. Zajímavé je, že v bibli pláčou stejně ženy, tak i muži. Když zemřel Lazar, plakala Marie a židé, kteří byli s ní. A dokonce i Ježíš, když tam přišel, vstoupily mu slzy do očí. My bychom se v té plačící společnosti asi necítili dobře.

Jako dítě jsme zažili tragédii. Zemřel nám táta. Když jsem byl v páté třídě. Byl to pro všechny šok. Pro mě to bylo v době mého vzdoru proti otci. Psychologové teď říkají, že to je normální - nějakou dobu jsme naklonění jednomu rodiči a za pár měsíců nebo let se to vymění. Já zrovna velmi silně cítil, že táta protěžuje moji starší sestru. Pořád nám ji dával za příklad, ona byla vždy ta nejlepší a my jí nesahali ani po kotníky. Štvalo mě to. A přesně v tu chvíli se to stalo. Vzpomínám si, že jsem neplakal. Vůbec. Měl jsem tátu rád a on mě určitě taky. Ale vůbec jsem neplakal. Dokonce mi to přišlo blbé, že bych asi měl. Po mnoha letech pak zemřela matka. A já vždy když vidím paní s mlhou na hlavě a hůlkami, se neubráním pohnutí. Slzy mi vstoupí do očí. I teď, když to píšu. V příběhu o Lazarovi když židé viděli slzy v Ježíšovo očích, řekli: hle, jak jej miloval. Vím, jak silná je to emoce. Nejde zastavit.

Ježíš řekl: Kdo vidí mne, vidí Otce. Platí to i o místech, kdy Ježíš plakal? Dá se z toho vyvodit, že Bůh pláče? Jak je pak možné považovat Boha za všemocného, vševědoucího, všudypřítomného, když podléhá takovým emocím jako je pláč?

Jinde je napsáno: radujte se s radujícími, plačte s plačícími. Krásná biblická rada. Dá se říct, že Ježíš před tím, než vzkřísil Lazara plakal s plačícími? Že plakal spolu s ostatními? Tak moc cítil jejich i svůj smutek, že podlehl pláči? Ježíš s emocím vůbec nevyhýbá. Prožívá je naplno. Když se naštve, vyžene bičem prodavače z chrámu. Když vidí faleš, nemá problém oslovit farizeje slovy: "Plemeno zmijí: Jak může být vaše řeč dobrá, když jste zlí? Čím srdce přetéká, to ústa mluví." A když má smutek tak pláče. 

Přijde mi, že Ježíš se projevuje naprosto svobodně. Ne tak jako my. My víme, co bychom měli, co bychom neměli, co by bylo dobré, co zase ne. A tak jsou naše přirozené reakce vždy upraveny a neumíme se zachovat tak, jak je jedině správné. Nejsme svobodní, přirození. Asi je to škoda.

Pláč je projevem svobody. Nesvobodný člověk nemá na to, aby prožil tak silné emoce, jako je pláč. Je spoután svými zažitými způsoby chování. Radujte se s radujícími, plačte s plačícími. Když se lidé radují, můžeme se poddat radosti a radovat se s nimi. Nejen přitakat slovy, ale prožit s nimi radost. Emoce pomáhá dostávat z nás něco, co tam bývá skryto a co potřebuje ven. Emoce je takový výtah, který vyveze dlouho skryté zboží na "boží světlo".

"Dobrý člověk z dobrého pokladu srdce vynáší dobré; zlý člověk ze zlého pokladu vynáší zlé." To platí. A možná proto se nechceme nechat ovládat emocemi. Co kdyby vynesly na světlo něco, co nechceme, aby druzí viděli. Něco, s čím se nechceme chlubit. Takoví nechceme být. Potřebujeme být lepší před druhými i před sebou.

A možná tímto se právě bráníme tomu být sami sebou. A dostáváme se do toho vězení, ze kterého není úniku. Přestáváme být svobodní, sami si řekneme, že své já zavřeme do šatlavy, aby ho raději druzí neviděli.

Jak z takového vězení ven? Asi tak jak to dělal Ježíš: být přesně takový, jako to cítím, že jsem. Když mám smutek, tak se neubráním slzám. Když mám radost, tak budu s druhými slavit svatbu. Říká se "všeho s mírou". O hodně věcech to platí. Ale emoce sám cítím, že potřebuji se naučit nepotlačovat. Nechat je, ať se projeví. Když je uzavřu, budu jako papiňák, který vybuchne v nejméně příznivou dobu...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | čtvrtek 2.5.2013 20:50 | karma článku: 12,12 | přečteno: 638x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Při vystoupení prezidentského kandidáta se v Mexiku zřítilo pódium. Zemřeli čtyři lidé

23. května 2024  6:39

Čtyři lidé zemřeli a dalších 15 utrpělo zranění, když se zřítila konstrukce scény, na níž...

Konec týdne bude ve znamení přeháněk a bouřek. Nejdeštivější bude pátek

23. května 2024  6:30

V následujících dnech počasí u nás bude ovlivňovat nevýrazná oblast nízkého tlaku vzduchu, a tak...

Děti podle obžaloby sprchovala ledovou vodou i bila. Vychovatelku soudí za týrání

23. května 2024  6:30

Soud v Českých Budějovicích začne dopoledne projednávat kauzu týrání dětí ve věku do tří let....

Čína chce vyzkoušet bojové kapacity. Zahájila další cvičení v okolí Tchaj-wanu

23. května 2024  6:13

Čínská armáda ve čtvrtek v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.