Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Biblické otazníky 3. Cos to udělala?

Hospodin se ptá ženy, proč udělala, to co udělala. Dala Adamovi jablko a on jedl. Tím se podle věřících dostal do lidského světa hřích. Proto trpíme zlem, které nás obklopuje, svírá. Proto přišly nemoci, bolest, smrt. Nenávist, žárlivost, lakota, sobectví. Neláska, odmítnutí, lež. Sebechvála, sebeláska, pýcha, ctižádost. Války, nepřátelství, pomluvy. Falešná náboženství, satanismus, odmítání, fetišismus. Láska k penězům, honba za ziskem, vykořisťování druhých. Zneužívání druhých, mrzačení dětí, odmítání autority, neúcta. Pomluva, krádež, vražda. Žárlivost, nevěra, rozvody. Závislosti, alkoholismus, narkotika, civilizační choroby. Psychické nemoci, deprese, podceňování, sebevraždy…

Kdo má větší vinu? Eva, která začala s tou vzpourou proti Bohu? Nebo nevěděla, co dělá? Kdo jí to řekl, že nemá z toho stromu jíst? Bůh nebo Adam? Jestli Adam, proč Evu nevaroval sám Bůh? Kde byl, když Eva šla ke stromu poznání dobrého a zlého? Co to byl za strom? Jabloň, nebo granátové jablko? Je to důležité? Jak to, že se Evě zdály plody dobré na chuť ještě předtím, než je ochutnala? Proč byly tak krásné, doslova „k nakousnutí“? Je to zlé v našem životě vždycky lákavé? Svůdné? Chceme tomu odolat? Jakou máme šanci vůči reklamám, které vypracovaly týmy psychologů a marketingových specialistů? Jakou šanci měla Eva?   

Je hlavní vina na Adamovi, když se k němu Bůh obrací jako k prvnímu? Nebo to udělal jen kvůli Evě? Že ji nechtěl ztratit? Protože ji měl tak rád? Co kdyby v tom Evu nechal, dal by mu Bůh novou Evu, která by byla odolnější vůči zlu? Třeba špatně Evě vysvětlil, o co se tam jedná? Proč ji nechal samotnou, když věděl, že v ráji číhá takové velké nebezpečí?

Co satan? Proč to dělal? Na mnoha místech v bibli je napsáno, že to má spočítané. Má to spočítané? Je jisté, že ten spor Bůh vyhraje? A proč ho už nevyhrál? Jakou roli v tom hraje člověk? Není takovou loutkou v rukou dvou mocných hráčů? Loutkou, která vlastně ani neví  o co jde? Nebo víme, o co jim jde? O co jde Luciferovi? Získat další bytosti na svoji stranu? To mu člověk stojí za to? Se svou nestálostí, neschopností volby? Věděl satan, že nabízí zlo, nebo chtěl dobro? Domyslel to do důsledků? Byl rád, že se mu lest na Evu povedla?

Co Bůh, proč to nechal dojít tak daleko? Stálo to za to? Proč v zahradě Eden nechal vyrůst takový nebezpečná strom? Bylo to jediné místo v celém ráji, kde bylo možné se dozvědět něco o zlu? Proč takovýto zárodek zla dal Bůh do ráje? Není tím hlavním viníkem právě on? Když toto nebezpečné místo nijak neohraničil a nechal ho volně přístupné? Nebyla to jen otázka času, kdy se ke stromu Eva dostane sama? Taková časovaná bomba?

Co my jako rodiče a naše děti? Nemáme někde doma takový strom poznání pro naše děti? Který jim může ublížit? Nějakou nevhodnou literaturu, film, počítač, něco, čemu by se měli vyhnout? Varujeme je dostatečně? Jak moc nám záleží na jejich svobodné vůli? Necháme je se rozhodovat samostatně, i když budou mít možnost se rozhodovat špatně? I když se obrátí proti nám? Chceme, aby naše děti byly na svobodné, uměly se samy rozhodovat? Nezávisle na nás? Jsme rádi, když se se vším obrací na nás? Nejsou pak na nás moc závislí? Nejsme my závislí na nich?

Co já, jak mi vadí, že jsme se do takovéto nezáviděníhodné situace dostali ne vlastní vinou? Jsme loutkou, kterou chvilku vodí za provázky ten zlý a pak ten dobrý? CO naše svobodná vůle? Proč jsme se nemohli rozhodnout, zda do takovéhoto světa nechceme přijít? Je tento svět zlý nebo dobrý? Jak na koho a jak kdy? Jak právě teď na mě? Jaký mám já vztah ke světu? Je tu všechno jen špatně? Nebo něco stojí za to? Mohu něco ovlivnit k dobrému? Mohu svobodně používat svoji svobodnou vůli? Jak jsou na tom ženy oproti mužům?

Podlehnou snadněji reklamám než muži? A muži pak poslechnou to, co jim ženy poradí? Je dobré poslechnout ženu jen proto, aby už dala pokoj? Je správné poslouchat muže, když není rozumné, to co chce? Kdo je hlavou rodiny? Je lepší táhnout za jeden provaz, i když to vede nesprávným směrem? Jak řešit situace, kdy každý máme jiný názor? Kdo zvítězí? Jako vždy žena? Umí to ženy celkově lépe s muži než muži se ženami? Kdo rozhoduje – hlava rodiny nebo krk, který tou hlavou hýbe? Proč jsou muži jednodušší než ženy? Proč muži nerozumí ženám? Jak je možné, že si ženy otočí muže okolo prstu?

A vůbec, není tady napsáno moc otázek? Kdo má na ně odpovídat? Znám já sám odpověď? Proč to píšu?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ludek Bouska | středa 1.8.2012 12:00 | karma článku: 9,68 | přečteno: 916x
  • Další články autora

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice a dvakrát kynutý chlebík

Peču doma chleba. Manželce trvalo asi rok než se vzdala své Šumavy. Teď ale spoléhá na to, že dvakrát týdně peču chleba a jiný už nechce. To je skvělé, ale současně závazek. Přeci jen to chvíli trvá. Je to můj příspěvek k vaření.

28.4.2020 v 21:56 | Karma: 15,96 | Přečteno: 792x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Nakvašená sklenice - jak si vyrobit svůj vlastní kvásek

Už jste viděli nakvašenou sklenici? Myslíte si, že sklenice nemůže kvasit? Ale může! Nakvašená sklenice, to je právě způsob přípravy domácího kvásku. Funguje mi takto už tři roky, mnoha lidem jsme kvásek už dali...

24.4.2020 v 22:29 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1445x | Diskuse| Osobní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama II

Psal jsem o klackách pod nohama - když se člověk o něco snaží, tak najednou mu začnou házet klacky pod nohy. Jak to ale vlastně je? Když se podívám na tu situaci znovu, tak mi připadá, že ty klacky pod nohy si házím já sám sobě...

5.1.2020 v 8:30 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Začít podnikat v důchodu?

Začínám podnikat! Ale blíží se mi důchodový věk. Nebude to hned, ale důchod už klepe na dveře. Má to smysl? A mohu to já mezi těmi mlaďochy zvládnout? S těmi jejich kontakty po sociálních sítích, které jsou pro mě asociální?

17.12.2019 v 7:00 | Karma: 8,89 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Ludek Bouska

Klacky pod nohama

Zažili jste, když vám někdo "házel klacky pod nohy"? Používá se to obrazně, ale i prakticky je to docela nepříjemné. Asi si to někdy děláme sami, ale teď nevím - čeho je moc, toho je příliš...

14.12.2019 v 18:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Česko čekají teplé dny, meteorologové ale varují před deštěm i bouřkami

27. května 2024  6:01,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Česko čekají v tomto týdnu teplé dny, ale také bouřky a přeháňky. Na některých místech země...

Muslimové nesdílí naše hodnoty. Farage odstartoval kampaň drsně, sklidil hněv

27. května 2024  10:43

Velkou Británii čekají parlamentní volby, které výrazně změní rozložení politických sil. Jasnými...

Dusivé davy, skákající metro a alkohol. Hokejové oslavy byly ale jinak klidné

27. května 2024  10:30

Slavný den pro českou hokejovou reprezentaci se sice neobešel bez zásahu bezpečnostních složek,...

Nový rekord. Ukrajinský dron urazil při útoku na radar 1800 kilometrů

27. května 2024  9:51

Dron ukrajinské vojenské rozvědky stanovil nový rekord, když uletěl 1 800 kilometrů během útoku na...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 970x
Koučink hrou - hrajeme si na změnu. Kdo si hraje nezlobí!

Pracuji s lidmi na změně. Změnit něco potřebujeme každý. A většině z nás se to nedaří. Změna je život! To víme, ale i změna typu jo-jo efektu patří k životu. Chceme se změnit a zůstáváme stále stejní... Pojďte si hrát!

Mám stránky 333coaching.cz. 

Nechci psát rady pro druhé, ale to, co vychází z mé osobní zkušenosti. Co jsem prožil a zakusil na sobě. Jen to má sílu, to funguje. Pokud to nepomůže mě samotnému, nemám právo to nabízet druhým.

Přečetl jsem spoustu dobře míněných příruček. Málokdy za nimi ale byl osobní prožitek autora. Pisatelé píší proto, aby psali ne aby sdělovali, co prožili.

Psaní je pro mně nacházením sama sebe. Ta slova jsou moje myšlenky a tím kousek mě samotného. Možná by šlo podobně jako při detekci krve podle slov určit DNA autora. To, co píšu je moje DNA. Asi tam bude i spousta chyb. Nejsem dokonalý. Některé věty bych možná znovu nenapsal. Měním se. Snažím se o osobní růst, i když je to někdy těžké. Možná bych taky za všechny svoje názory nedal ruku do ohně. Nejsem neomylný.

Stává se mi, že mě reakce čtenářů dovedou k jinému uvažování. Třeba to zabolí, ale pomáhá mi to. Moc mi ta zpětná vazba pomáhá. Díky za ní.