Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vrátí Klaus Puškinovu medaili? Osvoboďte Pussy Riot!!!

Myslící a svobodomyslní lidé – skuteční demokraté – nemohou množící se důkazy o tom, jak se v Rusku zachází s demokratickými procesy a svobodou slova, přejít mlčenlivým souhlasem nebo alibistickým poukazováním na údajnou skutečnost, že je to vnitřní záležitost Ruska.

Nejde jen o to, jak aparát bývalého agenta KGB Putina manipuluje s veřejným míněním prostřednictvím státních médií, jak je potlačována politická opozice a v jakém duchu probíhají „demokratické svobodné volby“. Do nebe volající případ se v Rusku stal nedávno a díky své absurditě si vysloužil pozornost světových médií. Punková skupina Pussy Riot se rozhodla v jednom z  kostelů vystoupit s „punkovou modlitbou“ za Putina. Ultrakonzervativnímu soudruhovi snad mohly forma a obsah tohoto vystoupení způsobit lehčí šok, posuďte sami,

ale to je relativní – mně se to líbí a sám zase s otevřenou pusou koukám např. na postbrežněvovským režimem zinscenované vystoupení sester Tolmachevých na Rudém náměstí, to je vážně soda!

Členky Pussy Riot vystoupily v pravoslavném kostele a zazpívaly posměšnou náboženskou píseň o Putinovi. To mělo několik jasných důvodů:

1/ Putin je zmetek.

2/ Patriarcha ruské pravoslavné církve je zmetek (a stejně jako Putin je to bývalý agent KGB).

A to vlastně stačí...

V demokratické a svobodné zemi by podobný „incident“ bylo možné považovat maximálně za nějakou formu neškodného uměleckého výtržnictví, a to pouze v případě, když by nebylo povolené kostelníkem. Děvčatům z Pussy Riot (jak se ukázalo, jsou to sympatické vysokoškolské studentky a matky od rodin) však v Rusku hrozí 7 let vězení!!!

Jako člověku, který vyznává hodnoty jako jsou svoboda a demokracie, se mi putinovský režim hnusí. A jsem velmi znepokojen tím, že se český prezident (ať je jím kdokoli) pyšní Puškinovou medailí. Václavu Klausovi ji udělil právě agent Putin: má ocenit osobnosti, které se významně zasloužily o uchovávání ruského kulturního dědictví a sbližování a vzájemné obohacování mezi různými kulturami a národy.

Proč to říkám? Vzpomínáte si, jak se Václav Klaus před časem vztekal, že jeho obdivovatel a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach nebyl připuštěn k řečništi na jakémsi lokálním fóru na Vysoké škole ekonomické? Klaus tehdy hovořil o brutálním omezení diskuse na akademické půdě a směrem do Německa pořadateli fóra vyhrožoval, že vrátí jakési ocenění, které od něj kdysi dostal.

Nyní tu máme nikoli domnělé, ale skutečné brutální narušení demokratické diskuse a svobody (ano, té SVOBODY, o které Hrad tak často a rád hovoří). Je tu skvělá příležitost pro morální gesto, možnost Putinovi a celému světu vzkázat, že čeho je moc, toho je příliš. Že Česká republika nemůže přehlížet brutální zacházení s ruskými lidmi a že pokud je TOTO odrazem onoho ruského kulturního dědictví, vrcholný představitel českého státu nemůže Puškinovu medaili dále držet.

Problém je v tom, že Václav Klaus, pokud jde o Rusko a jeho nedostatky, mlčí jako hrob. Jistě se najdou lidé, kterým přesně tohle vyhovuje, namátkou třeba Falmer, Grebeníček, Grospič a Semelová. Opravdu je ale právě toto dobrá společnost pro českého prezidenta?

Odkazy:

Osvoboďte PUSSY RIOT!!!

Koncert UŽ ZASE ZAVÍRAJÍ MUZIKANTY (15.5.2012 v Praze) na podporu osvobození politických vězňů z Pussy Riot, kde mimo jiné vystoupí legendární česká punková kapela Už jsme doma.

Autor: Jan Borovička | pondělí 14.5.2012 8:08 | karma článku: 24,95 | přečteno: 2596x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2686x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.