Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věci mezi nebem a zemí

Občas se člověku stane něco s nádechem nadpřirozena. Takových věcí může být moc – už třeba nějaké to déjà vu, kterýžto pojem zná mladší generace jako „chybu v Matrixu“, nebo všechny možné fascinující náhody, osudová setkání atd. Před několika měsící se mi ale „náhodou“ stalo něco, co by do kategorie „mezi nebem a zemí“ skutečně mohlo patřit.

Sny se mi zdají téměř každou noc. Jsou nesmírně realistické a živé, až se někdy ráno probouzím vyloženě zmatený, protože chvíli nevím, která bije. Už párkrát se mi stalo, že se ve snu projevil nějaký motiv toho, co druhý den následovalo – např. že došel oponentský posudek na můj článek. Skutečně druhý den přišel, nicméně jsem jej napjatě očekával, takže mě téma snu, ani jeho „vyplnění“ nijak nepřekvapilo, i když posudek mohl přijít i třeba za dva měsíce.

Ale před několika měsíci se mi zdálo následující:

Moje rodina má chatu na Sázavě a asi 300 m od nás ji má nějakej Niederle. Jako malej jsem s ním občas mluvil, když jsem šel kolem, ale v posledních 10 letech si vůbec nevybavuji, že bych ho byť viděl, natož abych s ním nebo o něm s kýmkoli hovořil. Ze snu si pamatuji přibližně toto: Byl jsem s Niederlem na jeho chatě, zrovna na ní něco přestavoval, a ukazoval mi, že hledá proutkem místo pro studnu. Měl v ruce vrbovou virguli, která se ve směru k SVV rohu zahrady výrazně ohýbala (dokonce toto místo označil poněkud historicky znějícím místopisným názvem „Tři vody“). Také jsem si to s proutkem zkusil a opravdu to fungovalo! Cítil jsem v ruce silný zřetelný tah směrem k zemi. Tady vás asi pobavím, protože jsem si v tom snu řekl: TO NENI MOŽNÝ, MĚ FUNGUJE VIRGULE, TO BUDE ČLÁNEK NA BLOG! (Aspoň vidíte, jak člověk z blogování magoří.)

Nicméně jsem se probudil a uvědomil si, že hledat vodu proutkem neumím a že žádný článek nebude (což mě poněkud zklamalo). Na sen bych rychle zapomněl, ale pamatoval jsem si silný pocit tahu v ruce a také mě pobavilo, že se mi zdálo o blogu. Asi za 14 dní jsem jel toho roku poprvé za rodiči na chatu a jen tak u kafe se zmínil, jaký pitomosti se mi zdají. A přeběhl mi mráz po zádech, když babička řekla: „No ale včera jsem mluvila s jeho sousedkou, která říkala, že byl u ní, aby mu podepsala nějaký papíry – chce kopat studnu...“

Jako přírodovědec jsem, respektive považuji se za racionálně myslícího člověka. Už se mi staly některé „neuvěřitelné“ náhody, leč pořád jen náhody. Ale tento případ je jiný. Nikdo z mého okolí ani já sám jsem v minulosti nemohl přijít do styku s informací, na základě které bych si mohl přivodit takovýto sen. Už jen osoba Niederleho ve snu je pro mě překvapující. Jak je možné, že se mi zdálo zrovna tohle? Není na snech něco víc?

PS: Niederleho jsem vyhledal následující den. Studnu skutečně bude dělat, ale místo na zahradě, které jsem s ním ve snu našel, to nebude, vlastně to bude úplně na opačné straně. Asi chyba v Matrixu : ) Jo a vygoogloval jsem, že název místa Tři vody je reálný - nachází se v Tatrách a mimochodem přibližně ve směru tahu virgule : )

Autor: Jan Borovička | neděle 17.8.2008 10:00 | karma článku: 24,01 | přečteno: 3946x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2687x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Je tu tropický den. Ve středních Čechách a na Moravě bude přes 31 stupňů

18. června 2024  7:30,  aktualizováno  10:43

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty na řadě míst nad 31 stupňů. Vysokými...

Ženě za vraždu partnera na Semilsku hrozí až 18 let vězení, je ve vazbě

18. června 2024  10:41

Ženě obviněné z vraždy partnera na Semilsku hrozí vězení od 10 do 18 let. Stíhaná je vazebně,...

Pchjongjang se chystá na Putina, Rusko zahájilo manévry v Pacifiku

18. června 2024  10:25,  aktualizováno  10:33

Ruský prezident Vladimir Putin míří do Severní Koreje na dlouho očekávanou návštěvu. Předchází ji...

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.