Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Václav Klaus nemluví pravdu o Akademii věd

Dva přední čeští vědci se obrátili na prezidenta Václava Klause s žádostí o vyjádření podpory Akademii věd České republiky (AV ČR). Se zlou se potázali...

V souvislosti s aktuální debatou o směřování vědy v naší zemi se na prezidenta Klause obrátili dopisem dva přední čeští vědci dr. Petr Hájek a dr. Miroslav Fiedler. Nechtěli od Václava Klause nic víc, než aby vstoupil do diskuse a podpořil snahy o zachování AV ČR. Pan prezident jim odpověděl, i když ve zcela jiném duchu, než zřejmě očekávali.


Abych vás uvedl do kontextu, stačí konstatovat, že na základě jediného politického rozhodnutí byl rozpočet AV ČR významně redukován, a to až na 50% současného stavu během tří let. Podle mého názoru by tato redukce v konečném důsledku znamenala praktický zánik této instituce. K tomu je třeba poznamenat, že tomuto rozhodnutí nepředcházela žádná veřejná diskuse (AV ČR je přitom veřejná instituce), a pokud vím, žádná politická strana před volbami nedeklarovala zájem Akademii zrušit. Že jde skutečně o cílenou snahu zlikvidovat AV ČR vyplývá mimo jiné z toho, jaké nadšené reakce zazněly z některých průmyslových a podnikatelských lobbyistických skupin, např. z Hospodářské komory, kam by se finanční prostředky měly dle plánů Velkého bratra přesměrovat.


Jak vyplývá z kontextu dopisu, oba vědci se na Václava Klause obrátili v dobré víře, že pan prezident nemůže něco takového podporovat. To se ovšem přepočítali. Václav Klaus uveřejnil reakci na jejich dopis na svých internetových stránkách.


Prezident napsal, parafrázuji, že „podobných standardních dopisů dostává celou řadu, ale že to, co po něm oba pánové chtějí, je přinejmenším sporné, poněvadž jejich dopisu chybí kontext, kterým je dnešní ekonomická krize, a na druhé straně i naše již dlouhodobě ne příliš racionální, a proto neudržitelné spravování věcí veřejných.“ V souvislosti s příčinami ekonomické recese Klaus mimo jiné zmínil, že má za zlé mnoha vědeckým oborům a jejich představitelům, že razantně neupozorňovali na rizika bezhlavě a voluntaristicky expandujících odvětví různých finančně astronomicky náročných a vědecky nepodložených alarmismů (jako je například „bublina“ tzv. globálního oteplování), ale naopak se lehkomyslně podíleli na výhodách dlouhodobými faktory nepodloženého růstu a příliš dlouhé konjunktury a těžili z nich.


Tedy – za vším hledejme globální oteplování. Klaus dává ekonomickou recesi mimo jiné za vinu vědcům (evidentně všech oborů od lékařů po filozofy), kteří jej nepodpořili v jeho osobním boji proti zastáncům antropogenní globální klimatické změny. To je opravdu silná káva, nemyslíte?


Prezident také napsal, že vědecké bádání nemá pro budoucnost České republiky jako celku vyšší význam než například zdravotnictví, policie a státní správa a že šetřit se musí všude. „Mám za to, že je příliš pohodlné trvat pouze na axiomu, že věda má specifické výjimečné postavení, a že se jí proto standardní těžkosti, kterým čelí celá společnost, nemají týkat. Opak je pravdou. Existence Akademie věd a dalších výzkumných a vědeckých pracovišť jistě ohrožena není.“


Prezident evidentně nemluví pravdu, že existence AV ČR není ohrožena. Která instituce by zvládla snížení rozpočtu na polovinu, navíc během tak krátké doby? Krom toho věda není výroba cviček, kterou lze rozšířit nebo redukovat podle poptávky během několika týdnů – vědecký tým se obvykle vytváří léta. Akademie nikdy netvrdila, že v rámci boje s krizí odmítá úsporná opatření. Zásadní věcí však je, že peníze na vědu tu jsou, jen byly přesměrovány do černých děr pochybných ministerských grantů v aplikované sféře, což by Václav Klaus měl vědět. Nechápu, proč to ve svém vyjádření nezmiňuje, chce snad záměrně uvést veřejnost v omyl?!


Šetřit se musí – osobně se domnívám, že i Akademie může svou činnost zefektivnit a nepochybně s tím bude muset začít. Ale také se říká, že každý má začít u sebe. Co takhle snížit rozpočet Hradu na polovinu? Prodat limuzínu, propustit kuchaře a chodit do závodky, vyhodit devótní podržtašky...? Pro politiky a úředníky je plýtvání příznačné – stačí připomenout idiotský nápad přebarvit policejní auta (to naší policii opravdu pomohlo!), luxusní rekreační objekty pro politiky (které ani nejsou využívány), nehorázné platy manažerů neefektivních krachujících podniků (jako třeba Českých drah), orwellovsko-vepřové praktiky nejvyššího šéfa Národního kontrolního úřadu (který ani nechápe, co vlastně udělal špatného)... Peníze nalité do Akademie mají jasné určení a jasné výsledky. Než začnete s likvidací této v našich poměrech úspěšné instituce, vymeťte špínu, kterou nás každodenně fackují v médiích.


Nemohu se zbavit pocitu, že za tónem prezidentovy odpovědi se skrývá i něco jiného –  zamindrákovanost pana Klause, který s celou řadou představitelů AV ČR dlouhodobě vede osobní spory. Vědci totiž mají vlastní rozum, politiky obvykle nemají rádi, a celá řada z nich rozhodně nepatří k oddaným obdivovatelům samozvaného ekonomického génia na Hradě a jeho nohsledů. A stojíme opravdu o podporu od člověka, který pozná levičáka podle batůžku na zádech, a který se obklopuje psychopaty, podle nichž je např. AV ČR plná zavilých marxistů (tedy zastánců Darwinovy teorie či ekologů) a kouření nezpůsobuje rakovinu? To snad radši ani ne...

Odkazy:

Akademie věd

Akademie věd v ohrožení

Podpisová akce

Vážení čtenáři,


v poslední době jsem měl hodně práce, takže jsem nepsal tolik, jak bych chtěl. V brzké době se zaměřím především na problematiku vědy a jejího financování. V tuto chvíli jsem však na dovolené – nejen mimo internet, ale nejspíš i mimo signál mobilu, někde v rašeliništi : ) Nezúčastním se tedy aktivně diskuse pod článkem, podívám se do ní pravděpodobně až po svém návratu. Díky za pochopení. Přeji hezké dny všem lidem dobré vůle,

 

Jan Borovička

Autor: Jan Borovička | pondělí 10.8.2009 9:09 | karma článku: 40,26 | přečteno: 7708x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2687x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Chtějí posílit liberální křídlo. V boji o Senát vsadili Piráti na stará jména

16. června 2024  16:12

S podporou Pirátské strany bude v letošních senátních volbách kandidovat 11 lidí. Obhajovat bude...

Nemocnice začaly odmítat ukrajinské lékaře, počáteční nadšení pominulo

16. června 2024

Premium Těsně po napadení Ukrajiny Ruskem české nemocnice přijímaly tamní lékaře s otevřenou náručí a samy...

Navrácení dětí a mír se zapojením všech stran, vyzvali lídři na závěr summitu

16. června 2024  14:45,  aktualizováno  15:35

Sledujeme online Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí...

ANALÝZA: EU už ví, jak na migraci. Bude platit flexibilní mechanismus solidarity

16. června 2024

Premium Země evropské sedmadvacítky mají před sebou dlouho diskutovanou dohodu o migraci. A Brusel nyní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.