Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč vědci nebudou podporovat odboráře

Reakce na článek sociologa Jana Kellera, který vyšel v Rudém Právu 4. července tohoto roku.

Jan Keller je sociolog, který pravidelně publikuje v Rudém Právu.  Letos v červenci v této tiskovině uveřejnil článek "Upřímný úžas mužů vědy". Ve mně samém a u celé řady mých kolegů vzbudil úžas opravdu ohromný.


Jak asi víte, na základě vládní reformy vědy a výzkumu přišla Akademie věd ČR o značnou část finančních prostředků (pro rok 2010 je to ztráta 0,5-1 mld. korun, finální částka není zatím známa) a do tří let by podle plánu měla podpora klesnout až na 50 % stavu z roku 2009. Nechme teď stranou podstatu reformy, se kterou Akademie pochopitelně nesouhlasí, a zaměřme se na článek Jana Kellera.


Ten píše: "Co dělali čeští vědci, když se zeštíhloval sociální stát a veřejné služby, když se spekulovalo s privatizací železnice a nemocnic? Hráli si na svém písečku a o podobné prkotiny se ani v nejmenším nestarali. Ve volbách většina z nich zcela disciplinovaně figurovala v kolonkách městských vysokoškoláků, kteří spontánně volí pravici. Nikdo by se neodvážil po vědcích požadovat, aby soucítili s obyčejnými lidmi, kteří v této zemi už na buben přišli a jejichž situace se stále zhoršuje. Soucit není exaktní kategorie. Vědci by ovšem mohli mít aspoň trochu analytických schopností. Ty by jim už dávno prozradily, co je čeká a jak skončí. (...) Vědci nyní možná vyjdou do ulic. Budou se divit, že se k nim nikdo nepřidá. Žádný z nich si nevzpomene, co zrovna dělal, když stávkovali odboráři. Určitě pracoval na něčem hodně důležitém. A určitě si myslel, že když bude poslušně volit pravicové politiky, nechají ho jeho práci dokončit. Dokud si vědci a učitelé neuvědomí, že se chovali jako dobře zmanipulovaná součást pravicově orientované městské chudiny, nebude jim pomoci."


Jak si to pan Keller vlastně představuje? Akademie je apolitická instituce plná lidí různého politického přesvědčení i náboženského vyznání. Spojuje je jejich vědecká práce. Představa, že budou vystupovat jako jeden celek a vyjadřovat se k tomu či onomu problému, je - nebojím se to tak napsat - naprosto idiotská. Jak by se to prakticky dělalo? To budeme na pracovištích hlasovat o každé události -  od rušení té či oné sklárny přes žhářské útoky a vaječné aféry po veřejnou deklaraci oranžového baziliška o spolupráci s mimozemskými civilizacemi? A pak k tomu pořádat tiskovky?


A spolupracovat s odboráři? Ke slovu odbory mám já a celá řada mých kolegů odpor. Už proto, že v jejím čele stojí vysoký příslušník ČSSD, a jde tedy o politickou organizaci. To odbory jako partnera pro seriózní diskusi činí naprosto nevěrohodnými. Nemluvě o tom, že celá řada z nás odbory  vnímá  mimo jiné i jako organizaci, která nesdružuje vědecké pracovníky, ale především technický personál, který dělá všechno proto, aby se makalo co nejméně (z jeho strany), případně (naší) práci překáželo pokud možno co nejvíce idiotských předpisů, nařízení a razítek. Osobně podezřívám tuto organizaci i z dalších obstrukcí, např. já nesmím v sobotu a v neděli do práce, i kdybych doborovolně chtěl a bez požadavku na příplatek (někdy to prostě vyžaduje průběh pokusů). Odbory by si měly dát pozor na pusu, když tvrdí, že zastupují všechny zaměstnance - to je lež jako věž, protože hájí pouze zájmy lidí  organizovaných v jejich organizaci!


Ve středu 19. srpna jsem navštívil panelovou diskusi Masarykovy demokratické akademie na téma "Smyčka kolem Akademie věd ČR", která se konala v samotném srdci ČSSD - v Lidovém domě. Čekal jsem, co vypukne a moje obavy se potvrdily. Úvodní komentáře, které ještě měly hlavu a patu, vystřídaly některé projevy, které přímo odkazovaly na výše diskutovaný článek Jana Kellera. Dokonce zaznělo, že vědci nejsou dobře vychovaní, když se k věcem veřejným nevyjadřují a že mají příliš pravicové názory (zejména tedy přírodovědci), což je škoda, a navíc je to špatně. Pak zaznělo cosi o zdravotnických poplatcích, údajně nízkých důchodech a vrcholem bylo, když padla věta ve smyslu, že před 40 lety byla situace lepší - to už jsem nevydržel a zhnuseně odešel. Bez nadsázky říkám, že se mi chtělo zvracet až na Flóru.

Plán na snížení rozpočtu Akademie není pravicový ani levicový, jak naznačuje Jan Keller. Je to jen zvůle amorálních politiků napříč politickým spektrem, kteří jsou propojeni  s lobbyistickými skupinami, co si brousí zuby na vytunelování veřejných financí. Je to prachsprostá zlodějna, za kterou  stojí nejenom "údajná pravice" reprezentovaná ODS, ale i "údajná levice" reprezentovaná ČSSD, která např. dodala klíčovou osobu a darebáka číslo 1 v této věci lobbyistu Martina Jahna. Ruku v ruce pak s nimi jdou zástupci průmyslových podniků, kteří se na "expeníze" AV ČR doslova třesou.

Takže aby bylo jasno, škubněte si nohou, soudruzi zprava i zleva, podporovat vás nebudu!

Závěrem dovolte ještě důležitou poznámku: ČSSD se, podobně jako některé jiné politické strany, postavila na stranu Akademie. Pokud vím, ODS tak neučinila. Na tomto místě bych proto citoval člena Akademické rady AV ČR a zakládající ho člena ODS Jiřího Beneše:  "Je hrubou chybou ODS, že toto téma přenechala opozici a že ústy jednoho ze svých nejpovolanějších poslanců, předsedy Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS PČR Waltra Bartoše, obhajuje neobhajitelné."

Související odkazy:

Podpisová akce na podporu Akademie

Fórum Věda žije!


 

Akademie věd

Akademie věd v ohrožení

Václav Klaus nemluví pravdu o Akademii věd - související článek autora blogu

Autor: Jan Borovička | čtvrtek 20.8.2009 9:09 | karma článku: 26,21 | přečteno: 4704x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2686x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

USA se bezpečnostně zavázaly Ukrajině na 10 let. Koordinovat zbraně má NATO

13. června 2024  21:18

Zelenskyj a Biden v Itálii podepsali desetiletou americko-ukrajinskou bezpečnostní dohodu zaměřenou...

Žijí v Kataru, nezajímáme je. Palestincům začíná Hamás ležet v žaludku

13. června 2024  21:09

Kvůli dlouhým jednáním o příměří a propuštění rukojmích roste mezi Palestinci kritika hnutí Hamás,...

Rusko chce válčit, my chceme mír, říká před summitem český diplomat

13. června 2024

Podcast Na devadesát delegací z celého světa, vybrané lahůdky, úchvatný výhled na Lucernské jezero. Ale...

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

13. června 2024  16:23,  aktualizováno  20:17

Lídři zemí skupiny G7 se ve čtvrtek na summitu v Itálii shodli na poskytnutí půjčky Ukrajině ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.