Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Premiér vzkazuje vědcům: držte hubu a krok!

V úterý 6. října se v Praze uskutečnilo protestní shromáždění Budoucnost není na prodej! proti nekoncepční a netransparentní státní politice v oblasti vědy, kultury a vzdělávání, které svou účastí podpořily špičky české vědy, mezi nimi např. astrofyzik Jiří Grygar či bývalý předseda Akademie věd ČR Rudolf Zahradník, zástupci kultury a vysokoškolských studentů. Protestní akce se však stala záminkou k nepochopitelnému kroku premiéra Fischera.

Prof. Ing. Jiri Drahos, DrSc.www.vedazije.cz

Ten se měl ve čtvrtek 8. října zúčastnit diskuse u kulatého stolu na téma financování vědy. Na toto setkání, které se mělo konat na půdě Akademie věd ČR (dále jen Akademie), však nedorazil a důvody uvedl v dopise úřadujícímu předsedovi AV ČR Jiřímu Drahošovi.

Zprávu o jeho postoji, ve kterém se implicitně vymezil proti činnosti fóra vědeckých pracovníků Věda žije!, které demonstraci spolupořádalo, jsem jako aktivní člen této iniciativy přijal s velkým rozhořčením. Dlužno dodat, že jsem nebyl jediným členem Fóra, kterého premiérovo vyjádření velmi překvapilo a pobouřilo. Nehorázné je i vyjádření ministryně Kopicové, která tisku řekla, parafrázuji, že „vůbec nechápe, proč vědci protestují, když se s nimi vláda chce dohodnout a přece už slíbila, že Akademii na rok 2010 místo jedné miliardy korun sebere jen půlku“.


Oba dva tito vysocí političtí představitelé nejednají férově a já vysvětlím proč:


1/Fórum Věda žije! je občanskou iniciativou vědců. Je sice pravdou, že celá řada jeho členů je v Akademii zaměstnána, nicméně jakékoli formální spojení mezi Fórem a vedením Akademie neexistuje. Členové Fóra, z nichž mnozí vyučují také na vysokých školách, nejsou také žadné loutky jednající podle instrukcí z vedení Akademie. Pokud tedy pan premiér zrušil svou účast na jednání kvůli aktivitám Fóra, jednal neuváženě a nelogicky.

2/

Premiér v otevřeném dopise píše, že není zároveň možné diskutovat za jednacím stolem a hledat řešení a demonstrovat a křičet, že vláda "vraždí českou vědu". S tím nesouhlasím. Právo svobodně se vyjadřovat, shromažďovat se a protestovat je v České republice ústavním právem. Kromě toho jsem nezaznamenal, že by protesty Fóra byly směřovány proti osobě pana premiéra. Je dohledatelné, že fórum Věda žije! ocenilo premiérovu snahu o současné krizi financování vědy jednat. Také je všem jasné, že tuto krizi zavinily vlády předchozí, nikoli ta současná. Proč tedy pouliční protesty? Demonstrovat na náměstích ani psát blog na toto téma mě nebaví, raději bych pracoval ve své laboratoři. Ovšem za situace, kdy je většina jednání týkajících se vědní politiky a financování akademických institucí neveřejná, kdy odpovědné orgány působí neprůhledně, a především soustavně ignorují veškeré pokusy o regulérní diskusi založenou na OBJEKTIVNÍCH FAKTECH, pokládám demonstrace a happeningy za klíčový nástroj, jak upoutat pozornost médií a veřejnosti. Veškeré mírnější pokusy iniciovat seriózní diskusi byly totiž už vyčerpány!

V neposlední řadě je třeba podotknout, že souběh politických vyjednávání a veřejných shromáždění  je v demokratických zemích zcela běžný.  A konečně se důrazně ohrazuji proti tomu, aby mě kdokoli, tím méně bývalý člen Komunistické strany Československa, v předvečer výročí dvaceti let po pádu totality byť třeba jen naznačoval, že mám držet hubu a krok!

3/

Jde především o podobu reformy financování vědy v České republice, její nastavení a systém. Ve svém prohlášení fórum Věda žije! požaduje okamžité odvolání stávající Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která je plně zodpovědná za současný krizový stav, selhala v mnoha koncepčních otázkách a nesplnila ani vlastní deklarované cíle. V nově jmenované Radě iniciativa Věda žije! požaduje skutečně reprezentativní zastoupení vědy a výzkumu, nepodléhající dílčím lobbistickým zájmům. Současně požaduje odvolání stávajícího sekretariátu RVVI, zodpovědného za aplikaci absurdní metodiky hodnocení vědy.

4/

Ekonomická krize tíživě dopadla na řadu obyvatel této země a pokud pan premiér říká, že je třeba ke všem obyvatelům uplatňovat stejný přístup, má jistě pravdu. Tady je ovšem třeba uvést zásadní fakt  – finance odejmuté v roce 2010 Akademii nebudou ušetřeny, nýbrž využity pro financování "průmyslového výzkumu", tedy budou sloužit jako dotace pro soukromé firmy. Systém přidělování těchto dotací je tristní, stejně tak jako výsledky, které toto financování přináší. Navíc jsou finanční prostředky běžně směřovány do firem, které v žádném případě netrpí nízkými zisky a mají dostatek prostředků si podobný výzkum, který primárně přináší užitek pouze jim samým, hradit ze svého.

Celá tato situace mě osobně velmi mrzí – do osoby pana premiéra Fischera jsem vkládal velké naděje. Evidentně měl zájem krizi financování vědy řešit, o tom jednoznačně vypovídá jeho účast na předchozím jednání, přestože měl v té době mnoho jiných starostí, především s přípravou státního rozpočtu. Fórum Věda žije! proto také nikdy nevystupovalo proti jeho osobě či vládě (s výjimkou ministryně Kopicové), ale především proti Radě vlády pro vědu, výzkum a inovace. Je možné, že stanovisko premiéra, které vyjádřil v dopise předsedovi Akademie, vzniklo na základě lživých informací a manipulace. Není však pozdě na to si věci vysvětlit a nepochybuji o tom, že vedení Akademie  ani veřejnost nebudou k této věci mlčet.

Tento text vyjadřuje osobní názory a stanovisko autora. O problematice financování vědy, pokusech některých členů vládní Rady pro vědu, výzkum a inovace (v čele s lobbistou Martinem Jahnem) utopit veřejné finance v soukromých firmách a lživé kampani proti Akademii věd Vás budu na svém blogu dále informovat. Otevřený dopis iniciativy Věda žije! premiérovi Fischerovi, ze kterého tento blog vychází, lze nalézt ZDE.

Autor: Jan Borovička | pondělí 12.10.2009 9:09 | karma článku: 26,71 | přečteno: 5125x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

O manžela s Alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

22. června 2024  18:14

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.