Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O estébáckých metodách

S tajnými nahrávkami politiků se nám roztrhl pytel. Na počátku této série skandálů byla kauza exministra životního prostředí Pavla Drobila, kterou svou tajnou nahrávkou rozpoutal bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek.

Této kauze jsem tehdy věnoval drobný rozhořčený blog, ve kterém jsem prorocky uvedl, že u nás se "nikdy nic nevyšetří", což se také stalo, protože policie na popud státního zastupitelství případ odložila a nikdo se už nikdy nedozví, jak to ve skutečnosti bylo.

V souvislosti s touto kauzou se objevilo zajímavé vyjádření Milana Knížáka, které přinesla "Kulturně-hospodářská revue Fragmenty" (pokud nevíte, o co jde, pak vězte, že jsou to takové prohradní Haló noviny). Všimněte si, že panu Knížákovi nezáleží na tom, zda nahrávka byla důležitá, či ne, ale vadí mu, že si někdo někoho nahrává, protože to považuje za "estébáckou metodu", cituji:

"Kauza kolem ministra Drobila mě připadá nechutná především v tom jak nikdo otevřeně neřekne, že nahrávat si své spolupracovníky, svého šéfa nebo politiky, které jdu navštívit,  je absolutní svinstvo. Pro mne je takový člověk nedůvěryhodný, bezcharakterní a připadá mi odporné se s ním vůbec bavit. To jsou estébácké způsoby. Pokud mám něco proti svému spolupracovníkovi, nebo svému šéfovi, tak mu  to otevřeně sdělím a pokud je to opravdu závažné, tak s tím jdu na policii, ale amatérsky fízlovat, to je pod úroveň normálního člověka. Je lhostejné jestli byla nahrávka důležitá nebo ne, odporný je fakt nahrávání. Doufám do budoucna, že pan Michálek už nikdy nesežene slušnou práci, poněvadž s člověkem, který se chová jako on, není možné spolupracovat. Naše společnost nepotřebuje neustále vyvolávané skandály, ale prostou lidskou slušnost, jasné a konkrétní diskuze, které nevedou ani k hádkám, ani k nenávisti, ale řeší meritus věci, otevřené jednání. Bohužel, otevřená jednání naše media kvalifikují jako zločin."

Tady se dostávám k tomu, proč vlastně o této věci, která médii již dávno proběhla, dnes píši. Dočetl jsem totiž velice poutavě napsanou autobiografii geniálního českého vědce Otto Wichterla, který je veřejnosti znám jako vynálezce kontaktních čoček. Wichterle popisuje velice zajímavou událost, která se mu přihodila za komunistické totality, když mu bylo přislíbeno 40 pracovníků, kteří by se v Ústavu makromolekulární chemie ČSAV věnovali vývoji kontaktních čoček. Hovoří O. Wichterle:

 

Všimněte si té úžasné analogie. Dnešní společnost je – stejně jako ta předlistopadová – prolezlá lháři, podvodníky, zloději a korupčníky. Pokud se někdo pokusí toho či onoho gaunera usvědčit s pomocí nahrávky, neřeší se její obsah, ale její autor je označen za gestapáka nebo za estébáka, prostě jak se zrovna hodí. Ptám se, jaký je rozdíl mezi soudruhem Kožešníkem a panem Knížákem?

Doporučená literatura:

Wichterle O. (2007): Vzpomínky. Academia, Praha, 206 s.

Autor: Jan Borovička | pondělí 4.7.2011 9:09 | karma článku: 29,69 | přečteno: 3847x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2686x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  21:31

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Novou hlavní hygieničkou je Macková, ředitelkou zdravotního ústavu zůstává

12. června 2024  21:18

Vláda jmenovala novou hlavní hygieničkou ředitelku Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barboru...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.