Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ministerstvo životního průmyslu?

Výroky nově jmenovaného modrého, nikoli zeleného ministra životního prostředí Pavla Drobila naznačují, že v čele tohoto úřadu stanul ideologicky předpojatý technokrat. Možná by se stálo zamyslet nad tím, zda MŽP nezrušit, protože jedno ministerstvo průmyslu by mohlo stačit.

Pavel Drobil...

Jsem asi hodně naivní, když si představuji, že každá politická strana má ne jednoho, ale více lidí pro každý obor, kterému se mu jako politici dlouhodobě profesionálně věnují a v problematice se dokonale orientují. A že nejlepšího z těchto skutečných expertů pak premiér pověří vedením příslušného ministerstva. V České kocourkovské republice to ale funguje jinak. Jmenování členů vlády je normální tombola: nikdo neví, na koho to slovo padne, ten se připravuje na obranu, dostane zemědělství, ten chce dýchat za průmysl, dostane životní prostředí – prostě pakárna!

Faktem však je, že kdekomu to připadá normální a správné, pana Drobila nevyjímaje. Co na tom, že nemá ani páru, co je to rak pruhovaný nebo nutriční degradace lesních půd. Hlavně to musí být schopný "manager". To je to magické slovo, které je módním zaklínadlem doby. Jak to nedávno napsala Mirka Spáčilová v MF Dnes: Manager nepotřebuje věci rozumět, stačí, že ji zařídí a řídí. Může vést drůbežárnu, elektrárnu, ministerstvo obrany i Českou filharmonii; kus jako kus. Pokaždé tu spatřuje "novou výzvu pro svůj osobnostní růst" a obětuje se pro obecné blaho (jde-li o člena kabinetu) či blaho zaměstnanců (ve firmě). Zkrátka novodobý Ferda Mravenec, práce všeho druhu, kterou umí dovedně rozdělit mezi tisíce bezejmenných mravenečků.

Úkolem Ministerstva životního prostředí ČR je chránit a spravovat určité hodnoty – přírodní bohatství naší země. Pavel Drobil prohlásil, že MŽP je třeba odideologizovat. To jistě, ideologická předpojatost ministra životního prostředí je vždy špatná – v případě bývalého ministra Bursíka se to negativně projevovalo v energetické politice. Nicméně některá absurdní vyjádření nového ministra, která teď probleskují médii téměř denně, mě utvrzují v domněnce, že to je právě pan Drobil, kdo MŽP ideologizuje. A také tím ukazuje, že poslání svého úřadu nechápe.

"Není to žádné ministerstvo ekologie," odpověděl Drobil na dotaz, jak si představuje své nové místo. Zároveň dodal, že ministr životního prostředí podle něj nemusí být odborníkem na ekologii ani přírodní vědy. – A na co tedy, pane ministře?!

"Nechceme, aby národní parky byly místem, z kterého profituje jen kůrovec," uvedl také Drobil. – Fakt by mě zajímalo, jak je to dlouho, co pan Drobil v nějakém našem národním parku byl – a jak přišel na to, že z nich profituje jen kůrovec?!

"Chceme je vrátit lidem a chceme, aby národní parky byly výhodou pro občany obce, která je v národním parku, nikoli překážkou rozvoje nebo života," vysvětlil Drobil. – Vrátit parky lidem? A čí tedy jsou?!

Drobil také uvedl, že pod jeho vedením bude MŽP vstřícnější k potřebám českého průmyslu. "Budu určitě tlačit na to, že MŽP nebude nepřátelským ministerstvem k tomuto segmentu české ekonomiky. Ať se to někomu líbí nebo ne, toto je průmyslová země." – Škoda, že ministr průmyslu a obchodu Kocourek na oplátku neuvedl, že jeho úřad nebude nepřátelským ministerstvem k životnímu prostředí České republiky. Takto se situace může stát poněkud nevyváženou. A už vůbec mě nepřekvapuje, že nástup pana Drobila s povděkem kvitoval předseda Svazu estébáků, průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

"Když to přeženu, mlok a květinka prostě nejsou nad člověkem, nad zájmy této společnosti, nad realitou, která v tomto státě je," vysvětlil nakonec Drobil svá ideologické východisko. Poté na MŽP následovalo propuštění a místa dvou náměstků zaujali bývalá pracovnice společnosti ČEZ Rut Bízková a Ivo Hlaváč z ministerstva zemědělství, jež častokrát horoval pro zrušení svého nového zaměstnavatele (sic!).

Zatím nevím, kam bude pan ministr svůj úřad směrovat – jsou to jen takové znepokojující náznaky. Když říkám znepokojující, mám na mysli to, že pojem "životní prostředí pro život" si každý vykládá po svém. Abych to demonstroval na příkladu, uvedu výrok pražského radního Jiřího Janečka (ODS) v debatě o rozšíření jistého golfového hřiště: "Myslím si, že ta lokalita je nádherná. Je škoda, aby tam byl jenom les." Je jisté, že Klausové,  Machové, Jaklové a další si představují, což je koneckonců jejich právo, život v této zemi určitým způsobem.

Já to ale cítím morálně a hodnotově jinak. Mám přírodu rád, jsem v ní často a relaxuji v ní. Potřebuji ji  k životu. Chápu, že někdo, kdo zná svět pouze skrze kouřová skla svého auta a z prostředí golfových večírků, nemusí vnímat potřebu ochrany přírody tak, jako já. Ale takový člověk, pokud je tedy zodpovědným politikem, se musí pokusit pochopit, že v ochraně přírody nejde o ochranu mloka pro mloka, ale ochranu mloka pro mě jako pro občana, protože ho mám rád. Rád se na něj o víkendu jezdím dívat. Naplňuje mě jistota, že mloka mám. A hřeje mě u srdce, že máme první zónu národního parku, přestože se do ní nikdy nepodívám. Je to můj zájem! Pan ministr by si měl ověřit, kolik lidí v této zemi, a kolik jeho voličů, sdílí jeho ideologická východiska – dost možná, že by byl překvapen.

Jak si mám vysvětlit ono "smíření se s průmyslovou zemí"? Že se mám rozloučit s raky v potoce, protože to je luxus, který si v naší průmyslové zemi nemůžeme dovolit? Otevření národních parků veřejnosti si mám představit jako odstartování projektů lyžařských areálů v nejcennějších částech Šumavy? A proč se pan ministr tak zdrženlivě vyjadřoval k tzv. "ekologické zakázce", která je monstrózním tunelem, který poslouží především k rozkradení desítek miliard korun z veřejných prostředků?

No nic, pane ministře, jste tam pár dní – uvidíme, jak si poradíte s podnikatelskou lobby, kterou budete přitahovat jako magnet. Však už na vás tlačí dřevařská i ta betonová. Laická i odborná veřejnost bude vaši práci sledovat.

Zdroje informací: ČRo1-Radiožurnál, MF Dnes, Hospodářské noviny, iDNES.cz, Ekolist, ČT24, Právo. Fotografie: http://www.paveldrobil.cz

Autor: Jan Borovička | pondělí 26.7.2010 9:09 | karma článku: 28,43 | přečteno: 3526x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2687x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  11:50

Aktualizujeme V islandském Öxnadalu havaroval v pátek autobus s 22 českými turisty. Podle cestovní kanceláře...

Marian to slíbil, řekl Zdechovský o Jurečkově záměru skončit v čele lidovců

16. června 2024  11:22,  aktualizováno  11:46

Zvolená poslankyně do europarlamentu Markéta Gregorová za Piráty v pořadu Partie Terezie Tománkové...

Dozorce v ruské věznici se podařilo osvobodit, útočníci jsou po smrti

16. června 2024  10:25,  aktualizováno  11:43

Skupina šesti mužů se v sobotu ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.