Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolik berou papaláši z Hradu?

Kancelář prezidenta republiky se arogantně a zpupně brání zveřejnit platy svých úředníků. Z hradních výšin tak na českou veřejnost opět vane duch Miroslavů Štěpánů a Miloušů Jakešů...

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější...

Státní zaměstnanci, mezi nimi učitelé, lékaři, starostové, politici i úředníci, jsou placeni z daní občanů České republiky, tedy z prostředků nás všech. Zatímco o platech v řadě takových profesí máme celkem jasnou představu, protože jsou veřejně známé (např. platy politiků včetně prezidenta), o jiných si představu můžeme udělat na základě platových tabulek – např. měsíční plat vědeckého pracovníka (po atestaci, s hodností Ph.D.) v Akademii věd ČR je něco kolem 20 tisíc korun hrubého.

Nejasné ale bylo, jak je to s platy státních úředníků – tuto věc rozetnul až Nejvyšší správní soud ČR, podle kterého úřady musí zveřejnit informace o tom, jaké jsou platy úředníků a jaké jsou jejich odměny, protože jde o příjemce veřejných peněz. Toto rozhodnutí, přestože je naprosto logické a shodli se na něm i experti (mezi nimi i zástupci Ministerstva vnitra ČR, Úřadu pro ochranu osobních údajů a kanceláře ombudsmana), však nenalezlo správnou odezvu v Kanceláři prezidenta republiky.

Pražský hrad je jednou z mála, možná jedinou z bašt veřejné zprávy, která se brání odtajnit platy svých vrcholných představitelů. Není mi jasné, proč. Tito lidé jsou placeni z daní nás všech a podle zákona máme právo vědět, jak dobře či špatně. Zájem o zveřejnění platů se týká lidí z okruhu prezidenta republiky, především Ladislava Jakla, Petra Hájka, Jiřího Weigla a Radima Ochvata.

Když jsem zkoušel zjistit, proč Hrad informace o platech těchto lidí odmítá zveřejnit, nalezl jsem vyjádření Radima Ochvata, podle kterého to – navzdory tvrzením expertů – neumožňuje zákon. A velice "důstojně" to okomentoval i prezidentův tajemník Ladislav Jakl: "Plat neodtajním. A pokud kancelář zasáhne do mých práv a bez souhlasu data zveřejní, budu ji žalovat o odškodné za újmu," tvrdí Jakl s tím, že "má krásnou partnerku, což si nedovede při své vizáži vysvětlit jinak, než že žije v iluzi o jeho kdovíjakém platu".

Nemohu posoudit přitažlivost pana Jakla, ale jak glosoval Jaklův výrok v diskusi pod článkem čtenář V. Kusý na serveru Lidovky.cz: "Jistě že je s ním partnerka pro prachy, kvůli inteligenci to jistě nebude". Ať tak či tak, jako daňovému poplatníkovi je mi to šumák, ale zpupnost a arogance hradní partičky je mi odporná, připomíná mi manýry bolševických papalášů a je zcela v duchu toho, co už dávno napsal George Orwell, totiž že "všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější".

Uvědomuje si pan Jakl, kolik let byl od roku 1989 placen z veřejných peněz jakožto politik nebo úředník? A vzpomíná si, jak kritizoval např. Českou televizi a poukazoval na to, že se tam plýtvá veřejnými prostředky? Poslechněte si jeho odpověď na otázku v čase 3:31 – a teď on sám svým přístupem neumožňuje, abychom posoudili, jak účelně jsou vynakládány veřejné finanční prostředky v hradní kanceláři.

Až bude pan Jakl pracovat jako podnikatel či zaměstnanec v soukromém sektoru, na plat se ho nikdo ptát nebude. Dokud je ale zaměstnancem státu (ano, toho státu, který neustále kritizuje), musí strpět, že výše jeho platu bude veřejně známa. Když se mu to nelíbí, může dát zcela svobodně výpověď. Jenže opustit teplé a zřejmě i přeplacené hradní místečko a vydat se napospas adorovaným mechanismům trhu se páně Jaklovi nechce – tuší, že by si nevydělal ani na slanou vodu?

Jakl: Jestli zveřejní můj plat, zažaluji Hrad o odškodné

Verdikt soudu o poskytování informací na Hrad neplatí, Jakl by žaloval

Anketa: Prasárna roku 2011

Nečte tento text nějaký právník? Nešlo by zažalovat Kancelář prezidenta republiky nebo podat trestní oznámení, pokud požadované informace nezveřejní? Přes svůj bídný plat bych se byl ochoten na nákladech podílet. Nejde do toho někdo?

Autor: Jan Borovička | pondělí 3.10.2011 8:08 | karma článku: 31,65 | přečteno: 3623x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 120 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  17:23

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

VIDEA TÝDNE: Rozmary počasí, hádka ve studiu a vyšetřování střelby

23. června 2024  17:17

Česko v pátek zasáhly bouřky se silným větrem a obřími kroupami, které způsobily rozsáhlé škody....

Chocholouškovy schody i blyštivý luxus. Jak vypadá nejdražší česká nemovitost

23. června 2024

Premium Přes nádvoří štiřínského zámku a park míříme ke schodišti, které zná každý filmový fanoušek. Odtud...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.