Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když sekta přednáší o kůrovci

Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) pořádalo v Praze seminář o problematice kůrovce na Šumavě nazvaný "Kůrovcová kalamita – Argumenty zastánců zdravého rozumu". Akci moderoval Václav Klaus a zdravý rozum se navzdory úvodní proklamaci nedostavil.

Máte v hlavě brouka?

Seminář zahájil Václav Klaus a pak vystoupili se svými referáty přednášející: ministr životního prostředí a člen ODS Tomáš Chalupa, dále úřadující ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský (člen KSČ, později ODS a US), novinář Ivan Brezina a nakonec doc. Milan Lstibůrek z České zemědělské univerzity v Praze.

Kůrovcovou problematiku sleduji v médiích a mám přístup i k některým zákulisním informacím – to vše činím s velmi otevřeným vědeckým přístupem. V řadě svých postojů inklinuji spíše k přírodovědeckému pohledu na věc, ale chci zdůraznit, že tento můj postoj neovlivnil můj pohled na průběh semináře – a bylo to vskutku otřesné, tak demagogickou přehlídku hlouposti a slepé ideologie jsem opravdu nečekal. O žádnou odbornou přehlídku argumentů zdravého rozumu nešlo – a ukázalo se to hned v úvodu, kdy Václav Klaus prohlásil: "Přiznávám, že jsou pozvaní spíše lidé, kteří inklinují k jednomu řešení kůrovcového problému. Ti, co se někde přivazují, ať si dělají semináře jinde a bez nás."

To je naprosto klíčová věta, která ilustruje, jakým způsobem přistupují ke světu Klaus a jeho obdivovatelé. Klaus přece musí vědět, že opačný postoj k Šumavě zastávají mimo jiné respektovaní vědci z mnohých českých i zahraničních univerzit, Akademie věd ČR aj., které lze stěží považovat za aktivisty, co se někde přivazují. Ale pro něj jako by nebyli. A co je hlavní: pro návštěvníky semináře CEPu by přece mělo být zajímavé vyslechnout si i prezentaci problému protistranou a její argumenty. Kdybych já pořádal seminář třeba o ochraně přírody, byl bych nesmírně rád, kdyby na něm vystoupil právě Václav Klaus, aby účastníci mohli svá stanoviska konfrontovat. Jenomže CEP se chová jako obskurní náboženská sekta, která má ve všem předem jasno, a v tomto duchu se vedl i celý seminář.

Argumenty "zdravého rozumu" nejprve prezentoval pan Chalupa, který spolu s Janem Stráským Václava Klause obdaroval průřezem kmene více než 500 let starého smrku s demagogickým prohlášením, parafrázuji, že "tento smrk přežil objevení Ameriky, Bachův abslolutismus, nacisty, komunisty, ale kůrovce už ne". Jako kdyby byly smrky nesmrtelné a zejména u těch starých by bylo hrozným překvapením, že je napadne nějaký škůdce (přitom přirozené dožití smrku je jen 200-300 let). Pan Chalupa poté přiznal, že ještě před několika měsíci nevěděl, jak kůrovec vypadá, a nakonec předříkal zřejmě jeho úředníky připravenou  prezentaci.

Ivan Brezina byl Václavem Klause představen jako "doktor". Pokud vím, pan Brezina doktorát nemá, a ve skutečnosti to je bulvární novinář píšící pro časopis Maxim. V jeho prezentaci mě zaujalo několik věcí. Především to, že stejně jako ostatní přednášející ukazoval letecké snímky kůrovcem postižených míst na Šumavě a na několika obrázcích pořízených ze země šlo o zasněženou krajinu! Myslím, že to mělo svůj důvod: na takových snímcích nemohou být totiž vidět mladé stromky, které raší pod soušemi ani jiné rostliny, živočichové nebo houby, což by odporovalo proklamacím o "mrtvém lese". Pan Brezina pak věnoval velkou pozornost zejména těžbě na Šumavě a uvedl graf, ve kterém znázornil výrazný nárůst těžby dřeva na Šumavě za ředitele Krejčího (2007-2010) a podivil se, že aktivisté proti tomu neprotestovali, když tolik kritizovali předchozího ředitele Žlábka (do r. 2003), za kterého se skutečně kácelo mnohem méně. Vzpomíná si pan Brezina na orkán Kyrill v roce 2007?  Nesouvisí náhodou nárůst těžby právě s tímto orkánem? A nemohou ty tisíce a tisíce popadaných stromů během orkánu zas souviset se způsobem těžby formou holosečí a s nevhodnou výsadbou lesa v minulosti? Nemohou za tyto problémy sami lesníci?! Opravdu to Brezina nechápe, anebo je to lhář?

Závěrečná "diskuse" byla také velmi zajímavá. Klaus ji vedl tak, aby bylo možné se vyhnout odpovědi na nepříjemné otázky a některé dotazy z publika ihned komentoval sám, přestože na ně měli odpovídat hosté, nikoli moderátor. Nakonec bylo "vybráno" asi deset dotazů, na které hosté ovšem neodpovídali okamžitě, ale vybírali si, na co odpoví, až poté, co zazněly všechny dotazy – to je opravdu nevídané! Navzdory tomu však byly prakticky všechny otázky či komentáře zcela v duchu semináře, takže se žádná skutečná polemika nekonala.

"Seminář" tedy nebyl o zdravém rozumu. Byla to manipulativní sektářská show, totalitní a demagogický způsob předávání zavádějích "informací", který nepřipouští diskusi. Pořadatel hned v úvodu sám sebe prohlásil za zdravý rozum a názorové oponenty bez jakýchkoli argumentů dehonestoval a prohlásil za méněcenné. Pak následovalo už jen vzájemné poplácávání po zádech s iluzí pánů všehomíra. Návštěvníkům semináře to však nevadilo – kritické myšlení u přívrženců CEPu evidentně nekvete...

Ještě jedna věc mě praštila do očí – Ivan Brezina použil směrem k "zeleným" jakési přirovnání se Sovětským svazem. A toto si dovolil přesto, že mezi hosty hovořil soudruh Stráský, který do KSČ vstoupil pouhých 14 let po vraždě Milady Horákové, a hned v první řadě v sále seděli bolševici a agenti STB, mezi nimi Ivan Kočárník a Ondřej Hejma! A byl to soudruh Stráský, který jako personalistu v NP Šumava zaměstnal důstojníka STB Jiřího Miličku! A jsou to mocní bývalí prominenti KSČ, mezi nimi generálové, pod jejichž velením se na hranicích střílelo do lidí, kteří nyní bojují proti "zeleným aktivistům" na Šumavě – no chápete tu drzost pana Breziny?!

Autor: Jan Borovička | čtvrtek 13.10.2011 9:09 | karma článku: 39,42 | přečteno: 5226x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2686x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  21:31

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Novou hlavní hygieničkou je Macková, ředitelkou zdravotního ústavu zůstává

12. června 2024  21:18

Vláda jmenovala novou hlavní hygieničkou ředitelku Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barboru...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.