Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jel jsem do Petrohradu a vrátil se z Leningradu

Kde byste žili raději? V zemi, kde se prezidentem stane neuvěřitelně hloupý a omezený člověk se sklony k náboženskému fanatismu (George W. Bush, USA), anebo v zemi, kde se prezidentem stane bývalý agent komunistického gestapa se sklony k vytváření kultu osobnosti a s totalitářskými praktikami (Vladimir Putin, Rusko)? Rusko i USA mají něco společného – prezidentem je tam někdo, kdo by jím rozhodně být neměl. Ale ještě než odpovíte na mou úvodní otázku, musím upozornit i na jeden zásadní rozdíl mezi oběma zeměmi. Zatímco v USA můžete na Bushe nadávat, jak chcete (můžete jej zesměšňovat i tvrdě kritizovat, a to zcela beztrestně třeba i v médiích a filmech), v Rusku to podle všech zpráv, které o něm mám, možné není. Tvrdě vládne cenzura, média jsou kontrolována a Putinovi kritici (ale i mezi nimi by se jistě našli gauneři) jsou zastrašováni a pronásledováni. Není to tak dlouho, co jsem se z Ruska vrátil – byl jsem na XV. sjezdu evropských mykologů. To, co jsem tam zažil, mě utvrdilo v tom, že pokud bych si měl vybrat mezi dvěma zly, volil bych jednoznačně USA. I s jejich radarem!

Kdysi dávno mě ve školce a ve škole mě učili, že Sovětský svaz (nyní Rusko) je nejvyspělejší země na světě. Kongres, kterého jsem se zúčastnil, se konal v Petrohradu (dříve Leningrad), který je považován za bránu do Evropy, a vlastně i za nejkulturnější město Ruska – představuje tu bohatší a vyspělejší část. No ale pokud tohle je nejvyspělejší země na světě, tak potěš koště!

Z lidí, které jsem potkával na ulicích, šla tichá hrůza. Je to jen subjektivní pocit, ale viděl jsem frustrované zástupy, kterým celý život lhali, a kteří se z toho mrazivého probuzení doposud nevzpamatovali. Ani se jim nechce docela se probrat – všude stojí Leninovy sochy, oblast kolem Petrohradu (!) se jmenuje "Leningradskaja". Rozkrádání státního majetku v 90. letech minulého století (pochopitelně, že bolševiky, ale o tom se, stejně jako u nás, nemluví) asi také náladu Rusů nepozvedlo… Samozřejmě jsem osobně potkal i skvělé lidi a nepochybuji, že jich je v Rusku hodně – ale je jich dost, aby převážili Putiny a Lavrovy? Potenciál pro další totalitní režim je, zdá se, obrovský.

A co si to ten exKGBák vlastně představuje? Že na naše území má jeho zbídačená země nějaké nároky?! A že nám bude říkat, co máme dělat, koho sem pustíme s radarem, a koho ne? Té bídy, co přitáhli z východu, toho zla a neštěstí, toho uranu, co nám ukradli... Se Sovětským svazem přišla bída na zem! A ještě jim to není dost?! Nejenom Irán, i Rusko je nebezpečí - bohužel! Tedy určitě ne pro poslance Filipa a Grebeníčka, kteří se nemohou dočkat, až se tu zase budou mučit a zabíjet demokraticky smýšlející lidé - prahnou po tom, ale snad se toho nedožijí...!

Konkrétní zážitek s Velkým Bratrem Rusem: významný britský mykolog a člen organizačního výboru byl v metru okraden – přišel o pas. Policie to odmítla řešit, a tak odešel do hotelu, kde si postěžoval jedné člence výboru, která měla s ruským systémem větší zkušenosti. Vběhla na to správné místo, kde ztropila povyk, a pan profesor měl pas do tří hodin zase zpátky! Tak co, věříte v náhodu, ohromující schopnosti místní policie, anebo tomu, že šlo o státem řízenou provokaci?

Po tom, co jsem viděl, mám z Ruska strach. Bushové přicházejí a odcházejí; zdravý rozum a čisté srdce má šanci. Putinové se houževnatě drží a dusí vše živé. Od září 2007, kdy jsem jel do Petrohradu a vrátil se z Leningradu, jsem pro menší zlo v současném světě – pro USA (a také pro radar). A my všichni musíme dělat vše pro to, aby další radary už nebyly potřeba...!

Autor: Jan Borovička | pondělí 22.10.2007 10:21 | karma článku: 22,48 | přečteno: 1918x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2687x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Je tu tropický den. Ve středních Čechách a na Moravě bude přes 31 stupňů

18. června 2024  7:30,  aktualizováno  10:43

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty na řadě míst nad 31 stupňů. Vysokými...

Ženě za vraždu partnera na Semilsku hrozí až 18 let vězení, je ve vazbě

18. června 2024  10:41

Ženě obviněné z vraždy partnera na Semilsku hrozí vězení od 10 do 18 let. Stíhaná je vazebně,...

Pchjongjang se chystá na Putina, Rusko zahájilo manévry v Pacifiku

18. června 2024  10:25,  aktualizováno  10:33

Ruský prezident Vladimir Putin míří do Severní Koreje na dlouho očekávanou návštěvu. Předchází ji...

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.