Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se těží uran

Uran je velmi důležitá a cenná surovina - nabízím exkluzivní pohled do posledního aktivního dolu u nás.

Naše země je proslulá uranovými ložisky, z těch nejvýznamnějších jmenuji Jáchymov, Příbram a Stráž pod Ralskem. Po roce 1989 to však šlo s těžbou surovin v naší zemi s kopce a řada dolů - nejenom těch uranových - byla zavřena na základě politického rozhodnutí. Že to byla někdy velká hloupost, asi není třeba dodávat.

Hlavní uranovou rudou je minerál uraninit neboli smolinec. Krásné mineralogické ukázky smolince jsou známé zejména z Příbrami, kde lze ještě dnes na haldách s pomocí detektoru nalézt pěkné kousky s typicky bublinatě tvarovaným povrchem. Uran se v zemské kůře vyskytuje na více typech geologických ložisek. Největší význam mají tzv. ložiska typu unconformity, což jsou masivní nahromadění uranu, která se těží povrchovým způsobem. Tato ložiska jsou v současné době hlavními zdroji uranu, vyskytují se v Kanadě a Austrálii. U nás byla všechna hlavní ložiska uranu z významné části vytěžena ještě za socialismu, což je obrovská škoda, protože naše produkce šla do Sovětského svazu. Nebýt toho, mohla si naše země výrazně finančně polepšit, protože s těžbou např. ložisek na Příbramsku nebyly spojeny těžké ekologické zátěže.

Velkým problémem je naopak situace ve Stráži pod Ralskem, kde se ruda těžila "loužením in situ": uranové zrudnění bylo přítomno v propustném pískovci, do kterého se vrty vtláčelaa kyselina sírová, která rozpouštěla uran, a jinými vrty se zas roztok s uranem pumpoval na povrch. Problém je, že kyselina sírová je životu značně nepřátelská chemikálie, která kromě uranu mobilizovala ve zvodnělém pískovci i celou řadu jiných kovů. Pokud by tento "milý" roztok pronikl do souvisejících geologických vrstev, které jsou důležitými zdroji pitné vody, byl by to obrovský malér! Náklady na sanaci se odhadují na 40-50 miliard korun, takže rozhodnutí našich a sovětských soudruhů před několika desetiletími zaplatíme v brzké budoucnosti my všichni ze svých daní. Pro doplnění uvádím, že se ve Stráži uran ještě stále získává z čerpaných roztoků jako vedlejší produkt sanace, o těžbu v pravém slova smyslu však nejde.

Poslední aktivní důl na uranovou rudu u nás je ROŽNÁ I v Dolní Rožínce na Žďársku. Měl být už několikrát zavřen, ale zvýšování cen uranu na světových trzích způsobilo, že se těžba zatím stále vyplácí. Bohužel, zásoby již nejsou vysoké a rudu je třeba dobývat z velké hloubky (důl zasahuje asi 1250 m pod povrch), což proces prodražuje. Jak to tedy s těžbou uranové rudy vypadá?

Jáma dolu Rožná I. Hromada šedého kamení vlevo je vytěžená uranová ruda připravená k převozu do úpravny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Důlní výtah - zdalipak odpovídá předpisům EU? Toto je stanice 600 metrů pod povrchem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A u stanice výtahu je nádraží, kdo by ho tak hluboko čekal, že? Od nádraží něj popojedeme asi dva kilometry vláčkem a pak sjedeme o dalších 450 metrů níž.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všude se táhnou kilometry chodeb - některé s vytěženými vozíky rudy připravenými k cestě na povrch. Působí to dost strašidelně a možná, že by si důl mohl přivydělat při natáčení dalšího dílu Vetřelce : )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V hloubce 1050 m, což bylo, tuším, 21. patro dolu, budeme pokračovat 700 m po svých, až přijdeme k tunelu raženém šikmo vzhůru - je třeba vystoupit asi 30 metrů po žebřících, abychom se dostali na místo, kde probíhá vlastní těžba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na obrázku je vidět čelní stěna chodby vyražené kolmo na šikmý "komín", kterým jsme vystoupali vzhůru. Tady se těžilo, ale koncentrace uranu, které lze snadno měřit pomocí detektorů záření, zde klesly pod ekonomickou hranici těžitelnosti - a tak dál už chodba nepovede...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zato tady se maká jak o závod - horníci pravě razí cestu k zásobám rudy. Proto je nejdřív třeba vyvrtat ve zdi otvory. Žluté krabičky u pasu horníků jsou osobní dozimetry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do těch se vloží nálože, které stěnu roztrhají. Výbuch jsem z technických a osobně bezpečnostních důvodů nevyfotil : )

Vytěžená ruda, poté co je vyvezena na povrch, je nadrcena a převezena do úpravny několik kilometrů od jámy dolu. Na obrázku níže je surovina připravená ke zpracování, obsahuje přibližně 1,5-2 kg uranu na tunu.

Ukázky rudy z Rožné nejsou nikterak pohledné, vlastně nejsou nijak nápadné, pokud nemáte v ruce detektor. Ale např. tento nevinně vyhlížející kámen "svítil jako kráva" : )

Zpracování rudy je energeticky značně náročné - nejdřív je třeba ji rozemlít ve velkém mlýnu, ve kterém se spolu s rudninou točí ocelové koule.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po mletí, při kterém se ruda mísí s vodou, je třeba rozemletou frakci zahustit, což se děje v nádržích, jaké vidíte níže.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zahuštění se ruda louží. V Dolní Rožínce se používá alkalické loužení uhličitanem sodným, které se provádí při zvýšené teplotě. Výsledným produktem je tzv. "žlutý koláč" = diuranát amonný, který je výchozí surovinou pro výrobu paliva do jaderných elektráren. Pro ty je třeba uran "obohatit", což je technologicky náročný proces, jehož cílem je zvýšení podílu izotopu uranu 235 na úkor izotopu 238. Uran od nás se vyváží do Ruska a do Kanady. Na obrázku je rozptýlená suspenze diuranátu amonného v plastové lahvičce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No a pro pobavení na závěr: lidová tvořivost v dolech se omezuje převážně na kresbu obrazců (geometrických) na nejrozličnější předměty (např. vozíky a sbíječky), ale i na různé nápisy. Poslední snímek (jde o plechovou zeď u strojovny výtahu) dokumentuje, že jazyková výbava horníků je na slušné úrovni : )

Související článek: RADIOAKTIVITA KOLEM NÁS A V NÁS

Závěrem děkuji Wikimu z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů PřF UK za uspořádání exkurze a za to, že jsem se mohl přidat! : )

Autor: Jan Borovička | úterý 24.5.2011 9:09 | karma článku: 39,20 | přečteno: 16265x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

O manžela s Alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

22. června 2024  18:14

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.