Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvojí metr Václava Klause

Tak nám pan prezident zase vyskočil jako čertík z krabičky. Z oficiálního programu konference "Quo vadis, Evropo", kterou pořádá Vysoká škola ekonomická a spolufinancuje ji německá Nadace Konrada Adenauera, byl vyškrtnut předseda Stany svobodných občanů a dlouholetý adorant Václava Klause Petr Mach.

V reakci na tuto skutečnost napsal český prezident vedení nadace dopis, ve kterém prohlásil, že byl vyřazením Petra Macha šokován a označil tento postup za brutální omezení diskuse na akademické půdě. Petra Macha pak označil za výraznou postavu naší politické scény a odborných ekonomických kruhů. Prezident v dopise dále uvedl, že zváží, zda nevrátí cenu, kterou v prosinci 1993 od nadace v Praze obdržel –  pravděpodobně pod vlivem toho, že jeho předchůdce Václav Havel nedávno podobně postupoval v případě ocenění Quadriga, které měl získat bývalý agent KGB Vladimir Putin, toho času znovu"zvolený" ruský prezident.

Jak však o víkendu informoval prestižní německý list Frankfurter Algemeine Zeitung, Václav Klaus ve skutečnosti tuto cenu nikdy neobdržel: vlastní pouze jakýsi obskurní diplom, který získal, jak uvedl německý list, od příliš horlivého ředitele pražské kanceláře nadace v době, kdy byl premiérem. Informace o vlastnictví prestižního ocenění uvedená na prezidentových stránkách je tedy mylná.

Upřímně: je to celkem jedno, protože každý soudný člověk ví, že tu plejádu ocenění a čestných titulů, kterou se tak okázale chlubí, nemá Václav Klaus za své odborné a vědecké práce (prakticky žádné totiž nenapsal), ale že jsou to ocenění politická, která nemají žádný obecný význam – a zmýlit se při sepisování hromady čestných doktorátů koneckonců může každý.

Avšak pozoruhodnější je hysterická Klausova reakce. Na každém semináři si pořadatel určuje, kdo na něm vystoupí, což je dáno mimo jiné nedostatkem času. Organizátor konference uvedl, že se Mach může zúčastnit panelové diskuse, takže o nějakou zlovolnou cenzuru se jistě nejedná. Pokud "výrazného politika", jehož strana v posledních volbách do parlamentu získala 0,74 procenta hlasů, na semináři nechtějí, tak je to jejich svobodné rozhodnutí.

No a ten dvojí metr? Na podzim jsem se zúčastnil semináře o kůrovci na Šumavě, který pořádalo Klausovo centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) – moderoval jej sám Václav Klaus. Zaměření semináře bylo přísně jednostranné, jako přednášející se ho nezúčastnil žádný představitel "druhé strany", což zcela odporuje zásadám vědecké diskuse. Klaus k tomu v úvodu řekl následující: názoroví odpůrci ať si dělají semináře jinde a bez nás!

Co k tomu dodat?

PS: Nepřijde vám divné, že Klaus nevrátí spíše Puškinovu medaili, kterou dostal od Putina? Kreml ji teď udělil syrskému spisovateli, který se v minulosti netajil svými sympatiemi k teroristickým útokům na USA...

Poznámka (7.6.2012): Nadace Konrada Adenauera vydala včera tiskovou zprávu k diskusi o ceně Václavu Klausovi. Odkaz na ni naleznete v Souvisejících článcích (níže). Její text je pojatý velmi diplomaticky a bohužel z něho přesně nevyplývá, jaký typ ocenění vlastně V.K. dostal. V tomto smyslu může být má formulace o "obskurním diplomu" příliš tvrdá nebo dokonce nefér. Nicméně v celé kauze a v tomto článku jsou pro nás podstatné neadekvátnost reakce V.K. a jeho pokřivené vnímání reality, nikoli prestiž ceny.

Autor: Jan Borovička | úterý 6.3.2012 11:50 | karma článku: 32,61 | přečteno: 3197x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2686x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Česko koupí až 77 tanků za 52 miliard, připojí se k německému nákupu

12. června 2024  8:33,  aktualizováno  21:31

Vláda na středečním jednání na návrh ministryně obrany Jany Černochové rozhodla o pořízení hlavních...

Novou hlavní hygieničkou je Macková, ředitelkou zdravotního ústavu zůstává

12. června 2024  21:18

Vláda jmenovala novou hlavní hygieničkou ředitelku Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barboru...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.