Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diletant v čele NP Šumava?

Spor o Šumavu stále hoří a začíná foukat vítr... Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který vystřídal nechvalně proslulého Pavla Drobila, jmenoval ředitelem NP Šumava Jana Stráského.

Jan Stráský je takový politický turista – ale ne proto, že je předsedou Klubu českých turistů. Přes členství v KSČ to dotáhl až do vysokých politických funkcí, mimo jiné byl polistopadových v dobách “divokého východu“ premiérem, ministrem dopravy a ministrem zdravotnictví – prostě takový dědeček pro všechno. Ministrem životního prostředí nebyl, takže má ve svých 71 letech (nejlepší věk pro vrcholnou manažerskou pozici, co říkáte?) vynikající možnost vynahradit si to na Šumavě.

Ředitelem NP Šumava se Stráský stal v polovině února. A po necelém měsíci se v tisku objevila zpráva, že se na Šumavě budou dít věci. Především je třeba nahradit ideologicky závadné logo. Ano, zní to neuvěřitelně, ale to je jednou  z hlavních starostí pana ředitele. Logo mu vadí, protože je na něm mezi zdravými smrky jeden suchý. A každý přece ví, že suchý strom v lese nemá co dělat. Musí se pokácet, aby nepřekážel a nekazil dojem. Je starý, suchý, nevzhledný – nejlépe takovou ohavnost odvézt na skládku. Do loga se dá něco ideologicky užitečnějšího, třeba  Klaus na sjezdovkách.

Obávám se, že se tímto svým vyjádřením pan Stráský "odkopal" a skvěle demonstroval jev tak příznačný v celé řadě sporů v problematice životního prostředí. Totiž zásadní nepochopení procesů, které probíhají v přírodě. Tyto postoje vyvěrají nejen z hlouposti a neerudovanosti, ale i z bolševické touhy poroučet větru dešti a regulovat přírodu za každou cenu. V praxi to znamená kácení lužních lesů a regulaci toků řek ( = katastrofické povodně, snižování biodiverzity), rozorávání mezí ( = eroze, snižování biodiverzity) a pěstování smrkových monokultur zvících kukuřičného pole ( = kůrovec, polomy, václavka, snižování biodiverzity).

Stráskému suchý "mrtvý" strom vadí. Mně ne. Žádný suchý strom totiž není "mrtvý", nýbrž je zdrojem života pro celou řadu organismů, které běžný návštěvník lesa možná nevidí, ale tyto organizmy jsou součástí neuvěřitelně propojené sítě vzájemných vztahů, které drží svět okolo nás pohromadě. Odumírání a postupný rozklad dřevní hmoty zabezpečuje postupné uvolňování živin, tvorbu půdních horizontů a zároveň vytváří životní prostor pro celou řadu organismů. Není nic přirozenějšího, než suchý strom mezi živými...

Měl jsem takový oblíbený "pahýl" v Přírodní památce Na Stříbrné u Českého Šternberka. Stál kus od cesty a upomínal na dospělý buk, kterým kdysi byl. Tyčil se asi 4 metry do výšky a v zeleném přítmí vlhké rokle působil velkolepým dojmem. Obrůstaly ho konzolovité plodnice choroše troudnatce kopytovitého a jakýsi pták v něm vykloval dutinu. Tento pahýl mohl ještě mnoho let sloužit jako útočiště pro ptáky, houby a larvy brouků. Dokud ovšem kolem nejel "lesník" s motorovou pilou. Přestože stál pahýl v chráněném území, byl pokácen. Proč?!

Před časem jsem v rádiu v debatě o lesích slyšel jakéhosi rozhořčeného posluchače, který se vztekal, že v lese je nepořádek, že se tam válejí větve. Jestli půjde ŘEDITEL NÁRODNÍHO PARKU na ruku takovýmto "lesníkům" a  připomínkám, máme se nač těšit..!

Související článek: Ministr životního prostředí byl poprvé v lese

POZVÁNKA

Autor: Jan Borovička | úterý 8.3.2011 9:09 | karma článku: 39,82 | přečteno: 10110x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2688x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.