Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byl jsem v sále s Nicholasem Wintonem

Zvoní telefon. Šedivé odpoledne, za oknem chumelenice a já s hrnkem kafe sepisuju článek o uranu a thoriu do časopisu Biometals. Volá táta. Večer je premiéra dokumentu Nickyho rodina. Je to o Nicholasi Wintonovi a on tam má být osobně, tak jestli půjdu. Určitě.

Nicholas Winton

K tomu dokumentu mám i tak trochu osobní vztah. Režiséra Mateje Mináče totiž znám z brigády na filmovém festivalu v Karlových Varech. On tehdy neměl novinářskou akreditaci a svérázným způsobem se dožadoval přístupu k počítači v tiskovém. Pustil jsem ho, až když začal být  nepříjemný. Možná jsme tehdy měli oba špatný den. Ani nevím, proč mi utkvěl v paměti – snad proto, že jeho maminka se po Varech jakožto festivalová fotografka pohybovala po trajektorii, která bezezbytku splňovala parametry neřízené střely. No a teď po letech se jeho jméno objevilo u dokumentu o jednom z nejneuvěřitelnějších příběhů 20. století.

Mladý a úspěšný burzovní makléř pomohl – za vynaložení neuvěřitelného úsilí – zachránit téměř 700 československých dětí. Když udělal všechno, co se  dalo, žil dál naplno svůj život a nebýt náhody, nikdy bychom se o jeho ušlechtilém činu nedozvěděli. Když jsem poprvé viděl záznam z BBC, kdy kolem starého pána vstanou ti, které zachránil, měl jsem slzy v očích. A on teď ve věku 101 let přiletěl tryskáčem do Prahy, aby se premiéry mohl zúčastnit – dělilo mě od něj jen pár metrů. Neuvěřitelné..! Je neskutečnou ostudou, že tento opravdový Člověk doposud nedostal Nobelovu cenu za mír. Jděte už do háje s politiky, proč neoceňujete skutečné hrdiny?!

Nicholas Winton se s námi na závěr večera  rozloučil jen několika slovy, přičemž kladl důraz na slovo etika. Stál jsem v hledišti, tleskal – a jeho životní příběh, ohromná skromnost a právě důraz na etiku ve mně vyvolaly poněkud výbušný koktejl pochybností.

Není ten Winton ve skutečnosti jen nekonečně falešný a prázdný? V dnešním světě, kde je dobrovolná a nezištná práce pro druhé chápána jako slabost a hloupost? Ve světě, kde jsou na výslunní ti, kteří kladou důraz na sobectví, hulvátství, ostré lokty a bezohlednost? Kde nejdůležitější ze všeho má být za všech okolností zisk? Kde i nejvyšší "autority" hovoří o tom, že "fauly při hře jsou žádoucí, pokud vedou k výhře a nevšimne si jich rozhodčí"? Nebyl ten Winton blázen, když pro nic za nic zachraňoval nějaký fakany z východu, místo aby v klidu a pohodlí vydělával prachy? Bylo to tržní? Těžko – spíš to bylo neuvěřitelně levičácké...

Ne pane Wintone, já Vám ze srdce děkuji. A jen doufám, že se svět nedostane do situace, kdy bych stál před podobným rozhodnutím, jako jste stál Vy, anebo ti, kterým jste pomohl. Díky!

Autor: Jan Borovička | pátek 21.1.2011 9:09 | karma článku: 30,38 | přečteno: 3488x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2688x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

V dánské farmaceutické firmě Novo Nordisk znovu hoří, svědci mluví o výbuchu

18. června 2024  17:08

V kancelářích dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk podruhé v krátké době hoří. Informuje o tom...

Rusové uvázli v obklíčené fabrice, Ukrajinci na ně házejí americké bomby

18. června 2024

Premium Ukrajinské letectvo na frontě nasadilo americké klouzavé pumy GBU-39, které úspěšně adaptovalo na...

„Nebyla v pořádku.“ ČT se omluvila exposlanci Severovi za reportáž o jeho stíhání

18. června 2024  16:55

Bývalý poslanec KDU-ČSL Pavel Severa se po bezmála dvou a půl letech dočkal omluvy České televize...

Usmíří se Česko se Slovenskem? Chceme o návratu konzultací jednat, řekl Lipavský

18. června 2024  16:48

Vzájemné vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou nadstandardní a je třeba o ně dbát, vůle k tomu je na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.