Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je protikuřácký zákon omezováním svobody?

Postupně se schvaluje nový protikuřácký zákon, který má ještě více omezovat kouření. Tentokrát se plánuje zákonem zakázat kompletně kouření ve všech restauracích a hospodách (i hernách? - pardon, ty zruší zase jiný zákon). Je protikuřácký zákon omezováním svobody obyčejných lidí? Patrně ano, i když se záminkou ochrany zdraví. Sleduji však další a další věci, kterými současné vlády postupně omezují svobodu nás, obyčejných občanů. A otázka "Co bude zakázáno příště?" může být sice podporovateli protikuřáckého zákona jakkoliv zesměšňována, ovšem to nemůže nic ubrat na její aktuálnosti.

Není potřeba spekulovat o tom, zda kouření tabákových výrobků škodí zdraví. Vědecké výzkumy již dávno doložily, že kouření může mít vliv na vznik mnoha různých onemocnění, z nichž nejzávažnější je bezpochyby rakovina, zejména rakovina plic. Tímto také argumentují přiznivci protikuřáckého zákona, kteří se snaží kouření po vzoru západních států co nejvíce omezovat. V této věci však mohou nezaujatého občana napadnout otázky, proč například stát nic neudělá proti nezdravým potravinám, které jsou plné umělých a nebezpečných přísad? Mnohé toxické přísady v potravinách způsobují také rakovinotvorné bujení, např. rakovinu tlustého střeva. Ta přitom patří mezi nejrozšířenější druhy rakoviny spolu s rakovinou plic. Přitom výrobci potravin mají velmi otevřené možnosti, co mohou za přísady do našich potravin dávat.

 

Předkladatel protikuřáckého zákona, Radek Vondráček z ANO, však tento postoj stále obhajuje. "Je princip svobody a liberálnosti, ale potom je tu i princip veřejného zájmu a ten převažuje." Zní to poměrně moudře, že když se zakáže kouřit v restauracích a hospodách, že vlastně dojde ke snížení výskytu různých chorob, které bývají s kouřením spojovány. A co všechno může být ještě označeno za veřejný zájem? Kdo chce kouřit a doposud ho neodradily ani vysoké ceny tabákových výrobků, kouřit bude nejspíše i nadále. Naopak by to mohlo znamenat významný problém, protože zapálit si v hospodě u piva už bude protiprávní a část kuřáků se přesune do svých domovů, kde budou kouřit ve společných prostorách s dalšími členy rodiny. A to i před dětmi, které jsou na kouř citlivé mnohem více než dospělý člověk. Priorioritou by mělo být především to, aby kuřáci svou zálibou dělali mezi nekuřáckou populací co nejmenší škody a proto by naopak měli být směřování do hospod a barů. Tento zákon však prosazuje pravý opak.

 

Jedním z klíčových argumentů zastánců tohoto zákona je ochrana zaměstnanců restaurací. Zaměstnavatel by měl pro své zaměstnance vytvořit nekuřácké a zdravotně nezávadné pracoviště, aby jeho zaměstnanci nebyli kouři z cigaret vůbec vystaveni. S tímto však zásadně nesouhlasím, neboť nezdravé pracovní prostředí má mnoho profesí, od horníků, přes stavební dělníky a podobně. Mnoho takových rizikových zaměstnání s sebou nese i možnost získání rizikového příplatku, o čemž se dá v souvislosti s kuřáckými pracovišti (jako jsou kuřácké restaurace) uvažovat a mohl by se o tomto vést dialog. Podobně by se např. restaurace, která bude čistě kuřácká, mohla finančně spolupodílet např. na různých výzkumech chorob souvisejících s kouřením. Taková finanční újma, která by však nesměla být příliš drastická (aby se to nepodobalo protialkoholové prohibici ve skandinávských zemích), by mohla dostatečně motivovat více restaurací, aby byly nekuřácké. Kuřák, který si chce u piva zapálit cigaretu, by si tedy za pivo mohl o nějaké procento připlatit a pevně věřím tomu, že by takové opatření bylo dostačující.

 

Důležitým aspektem tohoto zákona je však zásah do svobody občanů i do svobody podnikání. Pan Vondráček v minulosti kouřil, avšak před několika měsíci tohoto zlozvyku zanechal. Když přestal kouřit člen vládnoucí politické strany, musí automaticky přestat kouřit všichni ostatní? Panu Vondráčkovi by to jistě nevadilo. Svoboda ovšem není o anarchii nebo o tom, že nemáme žádné povinnosti a můžeme si dělat cokoliv nás napadne. Svoboda je o možnosti volby. Volíme každý den o tom, jestli budeme pracovat pro nějakou firmu nebo se staneme živnostníky a osamostatníme se, nebo o tom, zda budeme nakupovat dražší a kvalitnější potraviny, nebo o jiných věcech. Sami svobodně si také chceme zvolit, jestli budeme kupovat tučná a nezdravá jídla, jestli budeme sportovat, jestli budeme v zimě nosit teplé oblečení (nebo se vystavíme riziku různých nemocí), apod. 

Kdybychom možnost volby neměli, nežijeme ve svobodné zemi a jsme odkázání na vůli panovníka, který nám sám určí, co je pro nás správné a nejlepší. Z minulosti však víme, že ne vždy chce panovník (nebo vládnoucí třída) to nejlepší pro všechny občany. Naopak, velmi často chce panovník to nejlepší v prvé řadě pro sebe. Proto většina obyčejných lidí chce žít ve svobodné zemi s právem na svobodnou volbu. I například zákaz nedostatečného oblečení v zimních měsících se dá obhájit, abychom nebývali tolik nemocní, ale pořád bude platit to, že by to byl nepřiměřený zásah do svodody rozhodování každého z nás. Musíme mít přeci také právo se rozhodnout, zda budeme hrát na hracích automatech, zda budeme pít alkohol nebo kouřit cigarety. Nebo zda budeme i v lednových mrazech chodit v tričku a bez ponožek. Možnost takové volby znamená svobodu. 

 

Podle stávající úpravy si restaurace a hospody mohou vybrat, zda budou čistě kuřácké, nekuřácké, nebo zda poskytnout svým zákazníkům oddělené prostory pro kouření i pro ty, kteří nekouří a nechtějí dýchat kouř od ostatních. V současné době tento systém poměrně dobře funguje. Zásadně nesdílím výhrady pana Vondráčka o tom, že rozdělení nekuřáckých a kuřáckých částí je nedostatečné, protože jako časný návštěvník různých restauračních zařízení a zároveň jako nekuřák vyhledávám většinou právě nekuřácké prostory. Některé podniky dokonce vsadily na to, že se stanou výhradně nekuřáckou restaurací, což se uplatní v jejich marketingu. Znám dokonce i vesnickou hospůdku, kde se kouřit nesmí a nikdo s tím problém nemá. Proč tedy ještě více omezovat svobodu? Jako konzervativec bych volil jednoznačně zachování stávající úpravy, nechť si každý rozhodne, zda bude navštěvovat kuřáckou restauraci nebo v ní bude pracovat. Protikuřácký zákon v navrhované podobě by byl omezováním svobody.

 

  

 

Autor: Bohdan Procházka | středa 27.8.2014 10:08 | karma článku: 16,35 | přečteno: 798x
  • Další články autora

Bohdan Procházka

Srebrenica - proč došlo k masakru muslimských mužů?

V těchto dnech si připomínáme dvacáté výročí od tzv. srebrenického masakru. Nemohu si ale nepovšimnout zcela zásadní neobjektivnosti ze strany českých, potažmo světových, médií.

11.7.2015 v 17:07 | Karma: 34,10 | Přečteno: 1439x | Diskuse| Ostatní

Bohdan Procházka

Kam kráčíš, Ukrajino? Patová situace

Situace na ukrajinském území se postupně dostala do patové situace. Separatisté stále ovládají některá východní území a vládním jednotkám se nedaří tato teritoria vojensky ovládnout a vzbouřence vytlačit. Naopak se separatistům podařilo dosáhnout několika strategických vojenských úspěchů. Světoví státníci se mezitím navzájem předhánějí v různých mírumilovných prohlášeních, ale situace na východě Ukrajiny se stále nelepší. Revoluce na Ukrajině a svržení legitimního prezidenta Janukovyče uvrhlo zemi do divoké bratrovražedné občanské války, ze které se velmi brzy stala celosvětová politická záležitost. Velmoci, zejména USA a Rusko, se navzájem obviňují z toho, kdo kritickou situaci způsobil, a navzájem na sebe uvalují nové a nové ekonomické sankce. Jaké jsou ale možnosti ukončení tohoto konfliktu?

3.2.2015 v 12:23 | Karma: 31,43 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Co dále s Řeckem? Aneb veká řecká černá díra.

Výsledky včerejších řeckých voleb jsou známy - vítězí krajně levicová strana Syriza, která reprezentuje nebezpečný směr. Ten směr, který Řecko přivedl v posledních desetiletích na samý okraj bankrotu. Řekové, místo aby se ponaučili a uvědomili si své chyby, hlasovali znovu pro směr umělého blahobytu na úkor zvyšujícího se zadlužení. Hlasují pro udržení neudržitelné životní úrovně. Vedení strany Syriza hlásá "Konec ponížení a utrpení", ale není to právě tohle, co si Řekové zaslouží? Žít v blahobytu na dluh, to není žádnou ctností. Co dále s Řeckem?

26.1.2015 v 14:04 | Karma: 18,97 | Přečteno: 1096x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Je pomoc syrským rodinám hrozbou pro českou a evropskou stabilitu?

Těm, co pomoc syrským rodinám odmítají, říkají xenofobové, rasisté a častují je jinými urážkami, ať více či méně oprávněnými. Jenže nezapomínejme na tu naší slavnou demokracii, protože právě ti xenofobové a rasisté, na které vládní činitelé a zástupci různých lidskoprávních organizací tak hlasitě nadávají, jsou nositeli práv a svobod, jsou to ti, na nichž demokracie leží (nebo by měla ležet). Vláda i přes obecný odpor obyvatel schválila přijetí patnácti rodin ze Sýrie. Je to správný krok plný solidarity nebo vykročení do období destabilizace staré evropské kultury?

15.1.2015 v 13:58 | Karma: 30,00 | Přečteno: 860x | Diskuse| Společnost

Bohdan Procházka

Jaký je dlouhodobý cíl islámského terorismu? Oč vlastně běží?

Již několik let je západní společnost stále více šokována teroristickými útoky ze strany islámských radikálů. Útoky jsou brutální a většinou směřují proti civilistům, proti obyčejným lidem. Mezi lidmi se šíří strach, který se mění v nenávist vůči Islámu jako celku a vztah mezi muslimy a členy tzv. západních civilizací se nebezpečně vyostřuje. Po nedávném útoku ve Francii v médiích vystupuje mnoho odborníků, kteří se snaží odpovědět na různé otázky, avšak jedna zásadní chybí. Co je vlastně dlouhodobým cílem těchto útoků? Co si od nich jejich osnovatelé slibují? Oč vlastně běží?

11.1.2015 v 10:05 | Karma: 24,67 | Přečteno: 2460x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Chybí Ospen, Ventolin i další léky. Aplikace ukáže, kde je lidé seženou

5. června 2024

Premium Děti, které potřebují penicilinový sirup Ospen na streptokokovou angínu, stejně jako pacienti se...

SPOLU? Můžeme přece kroužkovat, říká Vondra. Vlajku s nápisem Brusel hájí

5. června 2024

Lídr koalice SPOLU do Evropského parlamentu Alexandr Vondra říká, že v koalici není podstatné, co...

Ruská přilba? Zakrvácená uniforma? Máme. Válečné trofeje jsou na prodej

5. června 2024

Premium Vojenští nadšenci z Evropy a Ameriky na online tržištích kupují vojenské uniformy, boty, batohy...

Morávková a Čenský budou provázet diváky Novy i všednodenními rány

5. června 2024

V pátek se ranní pořad Novy Snídaně rozroste o nový moderátorský pár. Dvojici Johan Mádr a Ondřej...

Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?
Obstála dětská opalovací kosmetika Lirene na horkém sluníčku?

Jaké jsou zkušenosti našich testerů a jejich dětí s dětskou opalovací kosmetikou Lirene? Ochránil pokročilý systém fotostabilních organických a...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1393x
Nekouřím a nepiju! Kouřím jen cigarety, doutníky a dýmky a piju jen pivo, víno, likéry a nějakej ten tvrdej... 

Seznam rubrik