Václav Havel - hrdina?

Naše historie má na rozdíl například od třebas polské historie méně hrdinů. Našimi nikým nezpochybnitelnými hrdiny jsou například Karel IV. a Tomáš Garique Masaryk. Dále je zde válečnický Přemysl Otakar II, který ovšem svou závěrečnou bitvu prohrál. Svatý Václav jenž platil Německu tribut za mír a zemřel "mučednickou" smrtí je alespoň pro mě osoba rozporuplná ovšem úctyhodná. Kam tedy zařadit Václava Havla?

Možná se ptáte proč se pouštím do hodnocení Václava Havla ač ještě žije. Hrdinové a legendy jsou určováni až posmrtně...

Jako politik Václav Havel skončil, odešel do ústraní, tudíž se jeho zásluhy již nebudou příliš měnit. Také se rozmáhá kritičnost vůči V. Havlovi plynoucí z jisté frustrace osob současnou politickou scénou. Například je kritizován, že nezakázal KSČM. Je označován jako "levičák" a je o něm hovořeno bez kapky úcty například ve filipických článcích některých blogerů, v článcích týkající se osoby tak odporné, že ji zde odmítám zmínit.

Zaměřme se tedy na osobu Václava Havla. Budu se věnovat jen státnickým činům, které mají šanci vejít do historie a o kterých si budou číst vnuci našich vnuků.

Václav Havel pochází z podnikatesko - intelektualské rodiny. Tudiž je zřejmé, že mu nebylo umožněno studovat humanitní studia, ale studoval ekonomickou fakultu ČVUT ( odtud možná pochází jeho lehce levicový náhled na ekonomii), tuto školu nedostudoval neb to jednoduše nebyla jeho šálek kávy.

Později po vojně studoval dálkově Damu a napsal několik divadelních her, které byly nepopiratelně kvalitní .

Po vpádu okupačních vojsk se projevila jeho humanistická osobnost. Nemohl tiše trpět represe páchané na okupovaném obyvatelstvu Československa. Společně s dalšími signatáři Charty 77 sepsal Několik vět, a tato petice už měla několik tisíc podpisů.

Za podpis této charty a za jiné jeho otevřené občanské postoje byl následně perzekuován a v komunistických žalářích strávil pět! let, což se následně projevilo na jeho zdraví.

Během revolučních událostí roku 1989 se stal vůdčí osobností OF a posléze prezidentem Československé socialistické republiky s úkolem přivést zemi k demokratickým volbám.

Celý svět nám záviděl naší formu revoluce, která dostala přízvisko "Sametová" (ne krvavá, ne socialistická) a my ji nyní zpochybnujeme. Já věřím, že naše forma ukázala mnohé o naší kulturnosti a civilizovanosti oproti například Rumunské cestě. Také je nutné si uvědomit, že značnou roli hrála okupační vojska a také ozbrojený aparát státu jenž kolaboroval s okupanty, a jež hrozili zásahem v případě nerozumného postupu revoluce.

Právě zasluhou Václava Havla byl odsun okupantských vojsk Sovětského svazu proveden bez jediného výstřelu.

Tento bývalý prezident ač se nám to líbí nebo ne stojí za svobodnou existencí našeho státu a nyní v době této svobody je naším právem ho kritizovat za mnohé, ale pochybuji, že je to v našem zájmu. Pokud zde chceme skutečně osoby jejichž programem je "zakroucení krkem" všem, co nedržej hubu a krok tak nadále otírejme své nevymáchané huby o prezidenta jež se nesmazatelně zapsal do našich dějin. A bude po uplynutí jistého časového období považován za osobu stavěnou v historii na roven například Masarykovi.

Neb kolik osob světové historie se proslavilo a uspělo s čistě nenásilnou cestou ke svobodnému sebeurčení jejich země?Gandhi?

Skydream 08

Autor: Filip Bohata | úterý 19.2.2008 12:38 | karma článku: 18,71 | přečteno: 1846x