Represe nebo pokrok

Berlínský soud rozhodl, že zákaz krátkodobě pronajímat byty platí dále a to pod velkou pokutou (100 tis. Euro). V Barceloně po dvou letech tento zákaz zrušili. Další ukázka zbytečných omezení, které stejně pokrok nezastaví. 

Jistě jste si všimli trendu, pronajímání bytů turistům přes nové platformy jako Airbnb. To se ovšem nelíbí hoteliérům, kteří přicházejí o klienty. Ti byli prvními, kdo se proti tomuto trendu spojili a podali žaloby. V Berlíně se ale bojuje ještě o další věc. Díky tomu, že je mnoho bytů používáno k těmto krátkodobým pronájmům, nejsou byty k bydlení tj. dlouhodobým pronájmům. To se nelíbí radnici a ta se rozhodla zakročit.

 

Takže teď je na řadě úvaha. Krátkodobé pronájmy berou klienty hoteliérům. Ti měli velké výdaje za to, že postavili své hotely a poskytují v nich služby, které ti malí pronajímatelé neposkytují. Mají právo, aby se jim investice vrátila a aby vydělávali.

Stejně tak je rozumné, podporovat to, aby ve městě bydleli lidé a ne aby bylo prázdné a čekalo jen na turisty. To je jistě dobrý plán a postoj.

 

Ale je tu ještě druhý pohled. Pomohu si jednou historkou. Představte si dobu před revolucí, a před CD disky. Hudba se přehrávala na kazetách. Koupili byste si v té době akcie na investici té nejlepší firmy, která vyráběla kazety? Předpokládám, že určitě. A jak byste na tom byli dnes? Asi nic moc, že? A pointa? Prostě svět se mění. Žádný zákon nemohl dlouhodobě zaučit, že přestane vývoj a stále se budou vyrábět kazety.

Krátkodobé pronájmy jsou ten vývoj, který se nedá zastavit. A jaké to má dopady? Ekonomické? No, statistiky jsem neviděl, ale osobně předpokládám, že díky levnějšímu ubytování v bytech přijede o něco více turistů a ti utratí o něco více peněz za jídlo, suvenýry, cestování nebo památky. Takže celkově si ekonomika polepší.

Druhým efektem bude, že zmizí několik hotelů. Ne všechny, jen ty na špatných místech, se špatnými službami. To je dobrý ozdravný proces.

A co ten druhý argument, že ubývá bytů k bydlení? Osobně nevím, kolik lidí by chtělo bydlet na Václaváku nebo na Staroměstském náměstí, kde proudí davy turistů, hospody jsou otevřené do noci a je největší smog z celého města. Navíc nájem by stejně byl neúnosný. Bytů v jiných částech města je dost.

V Berlíně argumentují, že se zvedají ceny i za dlouhodobý pronájem. No a? Vždyť jsou o dost nižší než v jiných velkých městech, takže by k tomu stejně došlo.

Ale co je nejpodstatnější – tyto nájemní byty jsou soukromé. A přijaté opatření o zákazu krátkodobých pronájmů omezuje osobní vlastnictví a možnosti s ním nakládat. Je to další krok k nesvobodě a bolševickým praktikám.

A na závěr ještě poznámka. Z čeho asi vznikly všechny ty hotely? Ano, byly to činžáky (z většiny) tj. nájemní byty. Aha! A proti tomu nikdo nic nenamítal? Samozřejmě, že ne. Bylo to právo majitele naložit se svou nemovitostí podle svých záměrů.

A pokud pár hotelů zkrachuje, třeba je majitel znovu změní zpět na byty.

Sláva! Ruka trhu zvítězí a krátkozraké represe a omezování bude poraženo. 

Autor: Aleš Boháč | čtvrtek 9.6.2016 14:43 | karma článku: 20,23 | přečteno: 584x
  • Další články autora

Aleš Boháč

A zase diktát

23.6.2021 v 14:59 | Karma: 13,95

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

3.4.2020 v 16:18 | Karma: 7,22

Aleš Boháč

Rok to vydržet nejde!

3.4.2020 v 11:09 | Karma: 9,12

Aleš Boháč

Porazili jsme virus. A co dál?

16.3.2020 v 15:45 | Karma: 8,59

Aleš Boháč

Alkohol za volantem

18.2.2020 v 12:08 | Karma: 33,66