Vize nebo jistota?

„Do padlých se nekope, padlým se pomáhá.“ A to vám řekne senátor svolený za ODS skoro měsíc před volbami. V reakci na to, že otec zakladatel Václav Klaus nedoporučil voličům, aby současnou ODS volili. Už měsíc před volbami se ODS považuje za padlou. Co se pak na ní má otci zakladateli a voličům líbit? 

Každý, kdo jde do boje s poraženeckou myslí, je k politování a předem odsouzen k nezdaru. A politika je boj. Zápas o moc, chcete-li. Jen lidé, vybaveni mocí, kterou jim svěřili voliči, mohou prosadit své vize o dalším vývoji naší společnosti. Problém nastane, když ta vize chybí. Když se bojuje jen o posty a vliv na státní cecíky, ke kterým se přisává stále více vděčných parazitů. Pak se sází na jistotu. A každý, kdo má vizi, stává se nepřítelem. Protože vize je změna, naděje, příležitost, ale nikdy ne jistota. Není náhoda, že žádný z velikánů lidské historie nesázel na jistotu. Šli do neznáma, protože to známé už nedávalo potřebné odpovědi na nové otázky. Měli odvahu jít proti proudu a nikdy se nemohli považovat za padlé. I když často prohrávali. Vyhráli třeba až po smrti. Jejich vize je přežila, což by se nemohlo přihodit bez jejich odvahy a vytrvalosti za života.

Když jsem dávala dohromady volební blok Hlavu vzhůru, často jsem slyšela větu: „Šel bych do toho, kdyby do toho šel Klaus“.  A v duchu jsem odpovídala: „No, s tebou by to to tedy Klaus chytnul!“ Protože dotyčného nezajímaly vize, program ani myšlenky Václava Klause. Zajímalo ho jen, zda se se může „přisát“. Tito lidé jsou jako břečťan. Ovíjí se kolem silných kmenů a vysávají z nich život. Nemají vlastní páteř, vlastní myšlenky, vlastní program, vlastní vizi. Nemají hlavu vzhůru a tedy ani odvahu postavit se čelem všemu, včetně případného neúspěchu. To, že Václav Klaus veřejně přiznal, že bude volit právě blok „Hlavů vzhůru“ mě velmi těší. Ale i kdyby to neudělal, nepovažovala bych se za padlou. Nejde mi totiž o Václava Klause, jde mi o vizi Václava Klause. Vizi, podle které nejsme malý stát a malí lidé, kteří musí nutně podléhat diktátu těch silných. Stačí jen sebrat odvahu.

Svůj politický boj vedu už dlouho. Je vyčerpávající, stokrát prohraný a zdá se být marný v prostředí, které odvyklo odvaze a vizím a příliš přivyklo jistotám a zbabělosti. Ten boj ale vedu dál. Protože vím, že ty tzv. jistoty jistotami nejsou. Stojí na písku a je jen otázkou času, kdy se zhroutí jako domeček z karet. Kdy vyschnou státní cecíky neživené poctivou a tvrdou prací všech, včetně politiků. Kdy splaskne bublina evropského superstátu. Kdy vyšumí iluze, že jde o demokratické společenství, kde jsme si všichni rovni a směřujeme k prosperitě.  Kdy nás bída s nouzí přesvědčí, že jsme neměli sázet na iluze o jistotách, ale měli jsme se s hlavou vztyčenou jako svéprávní a svobodní lidé poprat o svoji zemi, o svobodu osobní i tu podnikatelskou. Třeba proti všem.

Položme si otázku: „Je opravdu nutné zase padnout až na dno, kdy už nemáme co ztratit a strach z neznámého se promění v naději? Není snad poněkud racionálnější zvednout hlavu včas a postarat se o sebe samé bez iluzí a pseudojistot? Ale asi ne. Asi to neuděláte a budete naslouchat těm, kteří vás přesvědčují, že se nic neděje, jen je třeba sem tam trochu něco poopravit. A slíbí vám modré z nebe, jako už tolikrát. Až toho modrého z nebe bude tolik, že vám spadne na hlavu i s těmi žlutými hvězdičkami, budu tady. Nebo třeba už ne – vím, že mám k dispozici jen jeden lidský život. Pak tu ale určitě bude někdo jiný, kdo beze strachu, s vlastní vizí a s hlavou vzhůru zvedne ten skutečný prapor pravdy a svobody. Zas a znovu. 

Autor: Jana Bobošíková | neděle 6.10.2013 13:00 | karma článku: 17,34 | přečteno: 870x

Další články autora

Jana Bobošíková

Česká hospoda má stejná práva jako pražská kavárna

K dnešnímu Dni boje za svobodu a demokracii se váží dva klíčové body. Prvním jsou základní pravidla svobody a demokracie. Druhým bodem je rozdíl mezi skutečnými demokraty a současnými elitáři.

17.11.2016 v 14:57 | Karma: 42,50 | Přečteno: 2678x | Diskuse | Politika

Jana Bobošíková

Proč vláda podlézá landsmanšaftu?

Ke smíření s Německem na vládní úrovni došlo v roce 1997 společnou deklarací. Gesta vlády směrem k landsmanšaftu jsou nadbytečná a pro budoucnost nebezpečná. Zpochybňují poválečné dohody a rozmělňují fakta o zločinech nacismu.

15.5.2016 v 20:25 | Karma: 41,70 | Přečteno: 3804x | Diskuse | Politika

Jana Bobošíková

Osvětim byla důsledkem, na zdroj nesmíme zapomínat

Připomínkou osvobození Osvětimi vypuknou zítra oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Je alarmující, znepokojující a tragické, že se stávají politickým kolbištěm, na kterém někteří politici a veřejní činitelé přepisují historická fakta a licitují s přítomností představitelů vítězných mocností na vzpomínkových aktech. Je to nejen nedůstojné, je to neuctivé a ponižující vůči těm, kteří se neváhali ve druhé světové válce postavit Hitlerovi a jeho fašistickým spojencům.

25.1.2015 v 18:08 | Karma: 24,82 | Přečteno: 1010x | Diskuse | Ostatní

Jana Bobošíková

Braňme českou státnost před pařáty Bruselu!

Choutky Bruselu diktovat Praze, jak má vypadat vláda ČR, zde nejsou poprvé. Šéf sudetoněmeckého landsmanšaftu europoslanec Posselt v roce 2009 veřejně litoval odchodu ministrů Vondry a Schwarzenberga. Ohradila jsem se, že ČR není protektorátem Čechy a Morava, Posselt reagoval výkřiky communist, communist...

16.7.2013 v 23:04 | Karma: 29,56 | Přečteno: 1038x | Diskuse | Ostatní

Jana Bobošíková

Klaus má skalpel, Nečas botox

Klaus vynadal vládě, Klaus dal vládě na frak, Nečas si to nenechal líbit. To jsou titulky článků, které popisují včerejší přednášku bývalé hlavy státu na dni VŠE. Sprostota pod nimi je nepublikovatelná a hloupost řady přispívajících neuvěřitelná.

19.5.2013 v 14:00 | Karma: 26,65 | Přečteno: 882x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

„Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali

23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  20:52

Přímý přenos Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do...

Kanaďané přemítají o členství v EU. Je to jen sen, nebo reálná možnost?

23. dubna 2025  20:51

Kanadu čekají už 28. dubna parlamentní volby, v diplomatických kuloárech se však mluví o věci...

Ukrajinci zajali žoldáka ze Senegalu. Tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa

23. dubna 2025  20:39

Ukrajinská armáda zajala žoldáka ze Senegalu, který bojoval za Rusy. Afričan tvrdí, že si chtěl...

Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA

23. dubna 2025

Premium Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 107
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4921x
Ing. Jana Bobošíková, manažerka, bývalá poslankyně Evropského parlamentu

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.