Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zadlužené Česko půjčuje bankrotujícímu Lotyšsku.

Lotyšsko je těsně před státním bankrotem a očekává peněžní injekce EU a MMF. Naše sněmovna  se přidala k záchranné misi a schválila vydání dluhopisů v objemu 200 milionů eur na pomoc krizí stižené lotyšské ekonomice.

Podle aktuálního kurzu to představuje asi 5,9 miliardy korun. Za peníze získané prodejem těchto dluhopisů Česko poskytne Lotyšsku sedmiletou bezúročnou půjčku. Vládní návrh podpořila i většina opoziční ČSSD. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zdůraznil, že vydáním dluhopisů se v sedmiletém horizontu nijak nezvýší český státní dluh. Což je poněkud nepřesné: nejprve se o oněch 5,9 miliard zvýší a pak zase sníží. Ovšem za předpokladu, že nám tuto bezúročnou půjčku krizí stižené Lotyšsko v roce 2016 splatí. Proč si Lotyšsko nepůjčí takovou směšnou částku například od Evropské investiční banky podobně, jak to dělá Česko?

Česká republika přitom nesplácí své staré dluhy a miliardy korun vybrané na daních jdou každoročně podle vyjádření ministra financí pouze na splátky jejich úroků! Na splátky úroků jde ročně zhruba stejně peněz jako na rozpočet ministerstva vnitra. Státní dluhopisy jsou veřejně obchodovatelné a jejich prodej stát zpravidla realizuje aukčním způsobem. Jak tedy ale řeší stát zpětný výkup dluhopisů podle emisních podmínek? Je to prosté: zase vydá další dluhopisy a z tohoto výtěžku vyplatí ty, u kterých hrozí překročení lhůty pro odkup. "Jde o typický zákon technického charakteru, který nezvyšuje objem státního dluhu. Praxe zpětných odkupů je obvyklá v zemích Evropské unie," uvedlo loni v únoru ministerstvo financí. Toto praxe umožňuje vydat nové státní dluhopisy a z jejich výnosu uhradit splátky splatných jistin státních dluhopisů. Připadá vám tato metoda splácení dluhu další půjčkou nějak povědomá? Ano, je to metoda obvyklá mezi "nepřizpůsobivými" občany, kteří se tak ocitají v nikdy nekončícím kolotoči dluhů a jsou za to stavěni mediemi na pranýř. Když ovšem tuto praxi provozuje stát a jeho úředníci, je to praxe "obvyklá v zemích Evropské unie."

V Bruselu se prý rodí zajímavý návrh, aby státy, které podepsaly Lisabonskou smlouvu, zavedly splácení státního dluhu občany. Ministerstva financí států Unie podle tohoto plánu zajistí přesný přepočet státního dluhu na jednotlivé občany a zajistí, aby na důchodových složenkách, na výplatních páskách a jiných dostupných dokladech byly veškeré údaje, kdy a v kterém období vznikl státní dluh, kdo je zodpovědný (který ministr financí to podepsal) a jaká výše dluhu se bude splácet. Dále zajistí, aby splátky neohrozily rodiny s dětmi či starobní důchodce a umožnili jim rozložit splátky v čase. V naprosto výjimečných případech je možné umořit tento dluh jednotlivých osob prodejem státních nemovitostí, či pozemků. Pak nám opravdu nezbude než emigrovat. Ovšem někam mimo Evropskou unii.

Česká republika má přitom podle evidence Ministerstva financí ke dni 31.12.2008 celkem 925,2 miliard státních dluhů splatných postupně v letech 2009 - 2057. Zajímavým historickým dokumentem je zpráva NKÚ z roku 1999 Závazky státu z emise státních cenných papírů, ve které se mimo jiné konstatuje: "V kontrolovaném období vzrostly závazky státu z titulu emise státních dluhopisů z částky cca 52 mld. Kč na počátku roku 1995  na částku 128,9 mld. Kč koncem roku 1997." Jistě si z toho uděláte snadný závěr, že největší díru do státní kasy udělaly v následujících letech socialistické vlády vedené Zemanem, Špidlou, Grossem a Paroubkem, které roztočily kolem 70 miliard ročně. Doufám, že pokud bude především hlasy socanů, lidovců a zelených retifikována Lisabonská smlouva a výše zmíněný plán na likvidaci státních dluhů dojde realizace, bude to až za příští socialistické vlády, kterou si jistá část sociálně smýšlejících občanů zvolí zejména proto, že jim odpustí poplatky u lékaře a za recept. Zvýšení daní o splátky státního dluhu ve výši cca 100 tisíc korun na hlavu (kdo zaplatí za socky, děti a důchodce?) nařízené podle ducha Lisabonské smlouvy pak této "lidumilné" socialistické vládě a ČSSD definitivně zlomí vaz. Pokud ovšem budou media informovat objektivně o tom, kdo přivedl tento stát k bankrotu podplácením voličů.

Autor: Jan Bílek | úterý 24.2.2009 9:00 | karma článku: 21,03 | přečteno: 1510x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,63 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,66 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,56 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Vojáci KLDR opět překročili hranici na jih, stáhli se po varovných výstřelech

18. června 2024  6:23,  aktualizováno  8:06

Jižní Korea varovnými výstřely odrazila severokorejské vojáky, kteří už podruhé během tohoto měsíce...

Moře, nebo hory? Češi si plánují léto, do ciziny chtějí hlavně mladí

18. června 2024  7:37

V noci na pátek začíná astronomické léto a s ním i doba dovolených. Letní pobyt v zahraničí plánuje...

Je tu tropický den. Třicítky čekejme hlavně v Praze, středních Čechách a na Moravě

18. června 2024  7:30

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty nad 30 stupňů na řadě míst. Vysokými...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno  5:59

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.