Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z nedaleké arabské ciziny: Libye se topí v krvi.

Inu, není divu. My Evropané si stále spolu s Američany nedokážeme uvědomit, že řada států na této planetě je obývána obyvatelstvem, které je slušně řečeno opožděné ve vývoji. Arabové nejsou žádnou výjimkou, zejména díky islámu je jejich zpoždění možno odhadovat na takových 600 let. Jsou to lidé jiného naturelu, jiného založení a reagují i jednají poněkud jinak, než je zvykem v civilizovaných zemích.

Když někoho přejedou na ulici, seběhnou se všichni z širokého okolí a se zájmem sledují, zdali ten člověk přežije nebo jak hrdině zemře. Když je někde zemětřesení a spadne barák, postávají kolem trosek a čekají, zda se někdo z té hromady vyhrabe, zda mu někdo pomůže. Na demonstracích zuřivě řvou jako psi, mlátí kolem sebe, zapalují různé figuriny mezinárodních nepřátel, vytloukají obchody a rabují. Jejich oblíbeným sportem je házení kamení, kterého je všude kupodivu dostatek i ve městech. Pokud se jim podaří ulovit nějakého skutečného nepřítele, nejlépe Američana, pak jej nejprve utlučou klacky, pak přivážou na lano a za všeobecného jásotu vlečou po městě k nějakému stožáru. Na něj rozcupovanou mrtvolu nepřítele vytáhnou, aby se mohli všichni pořádně potěšit pohledem na mrtvého nepřítele. Není to nic nelidského, takové věci byly před šestisty lety v Evropě zcela běžné a lidem oblíbené.

Velice bystře odkoukali současní revolucionáři či banditi - jak chcete - od původního finského vynálezce Molotovovy koktejly, určené původně k boji se sovětskými, později pak s německými tanky. Arabové dnes rádi zapalují na křižovatkách pneumatiky a auta svých nepřátel, což jsou zahraniční televize, západní novináři a také místní policie, pokud jim v tomto alláhumilém konání brání. V kmenovém uspořádání libyjského státu při takových pouličních bojích není jasné, kdo je čí nepřítel, respektive nepřátelé jsou ti z druhého kmene nebo z druhé ulice za rohem.

Naši zcela zblblí političtí analytici pak neví, koho mají označovat jako demonstranty proti vládě, kteří jsou ti, co bojují za jakousi blíže neurčenou svobodu a zda se jedná o občanskou válku nebo obyčejné náboženské nepokoje či prosté rabování a banditismus. Jestliže bude Kaddáfí zabit, stane se z něj mučedník nebo mrtvý tyran? Jedno je jim i nám obyčejným pozorovatelům událostí jasné: bojuje se tu o to, kdo bude nadále prodávat západním zemím naftu. Ropa se už prodává za 105 dolarů za barel, například Itálie je na libyjské ropě a plynu závislá z celé třetiny. Cenu ropy vyhánějí nahoru burzovní spekulanti a tak se zdá být zcela jasné, kdo má zájem na vyvolávání "osvobozeneckých bojů", které se rozhořely kupodivu právě na naftonosných územích.

Za starých dobrých koloniálních časů by Britové vyslali do Libyje expediční sbor, který by ty Araby rozehnal do všech koutů pomocí kulometů a děl. Dnes v době přetékající lidskými právy musíme s napětím očekávat, co se z té chaotické situace vyvrbí, jak si libyjský lid poradí s nově nabytou svobodou, o jejíž hodnotách nemá ani páru. A co s tím udělá OSN a lidskoprávní organizace? Jako vždy vůbec nic. Nanejvýše budou žádat více peněz na svoje humanitární akce.

A co na to naše vláda? Kníže na trůnu naší zahraniční politiky doporučuje v klidu sledovat, co se semele a nezasahovat. Je to od něj prohnaná politika: když se dva perou, je nejlepší postávat někde v pozadí a až to skončí, rychle blahopřát k vítězství tomu, který vyhrál. Premiér je rovněž skoupý na slovo, má jiné starosti s lékaři, policajty a hasiči. Nejklidnější je ministr financí: jde-li cena nafty nahoru, mne si tiše ruce, protože mu do státní kasy přitéká více peněz z DPH a spotřební daně. Když se prodraží doprava, tak zdraží všechno zboží, které se vozí sem a tam a zase se vybere více DPH. Kalousek to miluje a říká si: čím dráž tím líp!

Autor: Jan Bílek | středa 23.2.2011 10:45 | karma článku: 22,26 | přečteno: 1592x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,63 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,66 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,56 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Chtějí posílit liberální křídlo. V boji o Senát vsadili Piráti na stará jména

16. června 2024  16:12

S podporou Pirátské strany bude v letošních senátních volbách kandidovat 11 lidí. Obhajovat bude...

Nemocnice začaly odmítat ukrajinské lékaře, počáteční nadšení pominulo

16. června 2024

Premium Těsně po napadení Ukrajiny Ruskem české nemocnice přijímaly tamní lékaře s otevřenou náručí a samy...

Navrácení dětí a mír se zapojením všech stran, vyzvali lídři na závěr summitu

16. června 2024  14:45,  aktualizováno  15:35

Sledujeme online Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.