Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úspěšný "rozvíjející se" ministr financí Kalousek.

Možná se díky Kalouskově novátorství staneme první zemí světa, ve které budou zrušeny daně fyzických i právnických osob. Veškerý příjem do státní pokladny bude zajištěn jednoduchou a vyzkoušenou cestou, totiž výběrem daně z přidané hodnoty ve výši 50 a více procent a daní spotřebních podobného kalibru.

Obdivovaný, milovaný i nenáviděný a proklínaný Miroslav Kalousek již podruhé získal titul Ministr financí roku pro rozvíjející se země Evropy, který udílí americký časopis Emerging Markets. Poprvé tento "diplom" úspěšného ministra financí dostal v roce 2008 kromě jiného za to, že "rovnou daň z příjmu fyzických osob a snížení daní právnických osob kompenzoval daní z přidané hodnoty a zvyšováním spotřební daně."

Oblast Emerging Europe zahrnuje 31 států střední a východní Evropy, včetně Turecka a států bývalého Sovětského svazu i jeho asijské části. Česká republika patří tedy mezi státy, po kterých investoři z celého světa s jistou dávkou nejistoty pohlížejí jako na země, kde by bylo vhodné v budoucnu výhodně umístit své peníze nebo přemístit své výrobní kapacity ze stagnujících, již poněkud vyžilých ekonomik. Někteří to u nás již před několika lety udělali a postavili automobilky a řadu montoven zejména v oblasti elektroniky, další se možná odhodlají k podobným krokům díky záři, která obklopuje našeho milého ministra financí.

Thomas Escriti ve svém redakčním článku zdůrazňuje hned v úvodu, že "Česká republika přestává být vnímána jako rozvíjející se evropská ekonomika", což nás jistě může těšit. A pokračuje dosti povzbudivě: "Zatímco jeho sousedi bojují s těžkou zátěží zadlužení a vysokou úrovní veřejného dluhu, Češi si začínají zvykat na myšlenku, že koruna se stává bezpečným útočištěm pro peníze nervózních investorů." O tom, že by se české banky mohly stát vhodným depozitem pro zahraniční zbohatlíky, kteří by se chtěli ochránit před inflací dolaru, jenu nebo naposledy eura, o tom se vedou spory a spíše to vypadá, že se česká měna může stát zdrojem pro spekulace, které jí mohou spíše poškodit.

Předání ceny se konalo při příležitosti zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank členských států Světové banky a Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu. Jedním z důvodů získání ceny pro Kalouska bylo i zvýšení ratingu České republiky od agentury Standard & Poor's u dlouhodobých závazků v cizích měnách o dva stupně z hodnoty A na hodnotu AA-, což nás řadí například mezi země jako je Japonsko, Saudská Arábie nebo Taiwan. V případě dlouhodobých závazků v domácí měně zvýšila agentura hodnocení z A+ na AA. Výhled ČR označila za stabilní.

Kalousek povzbuzen udělenou cenou a výletem do Ameriky soudí, že pokud se bude ekonomika vyvíjet výrazně hůře než s čím počítá rozpočet, bude škrtat kde se dá a zvyšovat nepřímé daně, tedy především DPH a spotřební daň cigaret, alkoholu a pohonných hmot. Rozpočet na příští rok byl totiž sestaven s očekáváním růstu HDP ve výši 2,5 procenta a vypadá to, že bude o procento nižší.

Zajímavá je reakce politiků z ČSSD: zatímco stávající vůdce partaje Bohuslav Sobotka označil jeho daňovou politiku za "zcela chybnou ohrožující bezpečnost občanů, sociální soudržnost společnosti a budoucí konkurenceschopnost země", místopředseda ČSSD Michal Hašek se nachal slyšet, že má "jako hrdý patriot radost z každého ocenění České republiky, českých sportovců, umělců i politiků. Udělení ocenění při příležitosti fóra před ministry financí a guvernéry národních bank světa je jedna z mála dobrých zmínek o politice v České republice za poslední dobu a zprávou, kterou doufám nepřehlédnou ratingové agentury a investoři českých dluhopisů."

Můžeme tedy spekulovat, že poté, co bude Sobotka odstaven z čela strany, která zvítězí díky nespokojeným "ožebračeným" voličům, nová koalice ČSSD + TOP09 se chopí vlády, ve které bude pro Kalouska připraveno jeho oblíbené křeslo ministra financí. Michal Hašek se stane předsedou vlády a obě nově "spřátelené" strany za tiché podpory KSČM dosadí na pražský hrad jeho milost knížete Schwarzenberga, který na něm doklimbá až do svého politického konce. Taková nám kyne budoucnost a možná se díky Kalouskově novátorství staneme první zemí světa, ve které budou zrušeny daně fyzických i právnických osob. Veškerý příjem do státní pokladny bude zajištěn jednoduchou a vyzkoušenou cestou, totiž výběrem daně z přidané hodnoty ve výši 50 a více procent a daní spotřebních podobného kalibru.

Pokud se to Kalouskovi a spol podaří prosadit, Nobelova cena za ekonomii jej nemine. Výši zdanění svého příjmu si každý totiž bude určovat sám. Kolik kdo utratí v obchodech, hospodách a u benzinových pump, tolik zaplatí daní. Dokonce i na polích se přestane pěstovat řepka, protože majitelé půdy pochopí, že není nad "doma" vypěstované potraviny. Vydělají na tom i chudí důchodci, kteří si včas před odchodem do důchodu nakoupí nové oblečení a vybavení domácnosti a pak budou jen sušit hubu. Zbytek projektu takového uspořádání společnosti si doplňte sami.

Možná, že jsem to trochu přehnal, ale asi jen trochu. Jediné, co by mohlo zhatit Kalouskovy plány včetně těch, které jsem mu podsunul, by byla jeho trvalá hospitalizace v Bohnické léčebně pro alkoholiky a duševně labilní osoby nebo ve státním vězení poté, co někoho přizabije svoji již věhlasou "českou fackou". Jak ostatně napsal Jiří Brdečka pro Rudolfa hrušínského v roli komisaře Ledviny ve filmu Adéla ještě nevečeřela: "My se, prosím, zásadně fackujeme". Je zřejmé, že pan ministr Kalousek viděl tento úspěšný český film vícekrát a Rudolf Hrušínský je jistě jeho oblíbený herec. Uvidíme, kam se pan Kalousek profackuje. Soudím, že jednou někam hodně vysoko. Možná i do Evropské banky nebo dokonce do Mezinárodního měnového fondu. Protože takovému člověku s jeho rozmachem bude český rybník brzy malý.

Autor: Jan Bílek | pondělí 26.9.2011 11:36 | karma článku: 15,47 | přečteno: 1047x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,94 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,33 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,99 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,72 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.