Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První den po pádu pravice?

Neděste se ani neradujte. Vláda ještě nepadla, i když, jak se zdá, to má spočítané. Socani a komunisti se chystají za pomoci "lidu" definitivně a navždy převzít v této zemi moc, o kterou přišli před dvaceti lety.

Za tu dobu dorostla nová generace budoucích vládců. A jsou vybaveni i v oblasti ideologie mnohem lépe. Stínoví "ministři" a "odborníci" na ekonomiku a sociální vědy z řad komunistů už několik let usilovně pracují na nové koncepci řízení státu nazvané "Socialismus pro 21.století". Za duchovního otce tohoto modelu je považován Heinz Dieterich Steffan (1943), levicově zaměřený politolog německého původu, žijící v Mexiku, poradce venezuelského prezidenta Huga Cháveze a Michael A. Lebowitz, emeritní profesor ekonomie na Universitě Simona Frasera ve Vancouveru (Kanada), stoupenec marxismu. Podle Heinze Dietericha byl nezdar socialismu 20. století způsoben lidskými chybami a neruší platnost socialismu jako takového. Je třeba vymyslet "nový socialismus" přizpůsobený podmínkám 21. století (Wikipedia.org).

"Nový socialismus by měl přinést zásadní řešení zmiňovaných civilizačních problémů. S tím souvisí i otázka možného vzniku socialistické formy globalizace (alterglobalizace). Vstup na cestu k moderní systémové změně je podmíněn novou racionalitou a vyšší formou demokracie, budou se v něm prolínat revoluční a evoluční prvky. Poroste význam role životní prostředí v rámci trvale udržitelného rozvoje. Vliv globálních proměn povede ke zkracování prostoru a času a také k důrazu na schopnost působit v nadnárodních celcích a integračních institucích. Internacionalismus tak získává stále silnější transnacionální rozměr," říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš v rozhovoru pro komunistické Haló noviny.

Možná, že si po přečtení veledíla českých komunistů "Socialismus pro 21.století" jen odplivnete a řeknete si, že na takový blábol snad nemůže žádný volič skočit. Jenže voliči při krajských volbách skočili i na mnohem menší špek znamenající pro převážnou většinu obyvatel naprosto přehlédnutelnou úsporu peněz. A jestliže komunisté ale i socani nabízejí "spravedlivější svět", ve kterém bude soukromé vlastnictví nahrazeno vlastnictvím společenským, může se takové pojetí světa zalíbit mnohým.

"Poučili jsme se z minulých chyb a rozhodně nechceme nějaké administrativní a všeobecné znárodňování. Lze předpokládat, že v socialistické ekonomice budou jako ekonomické subjekty působit podniky nadnárodní, státní, samosprávných zaměstnaneckých kolektivů, družstevní, regionální a komunální podniky, ale i soukromé, individuální, resp. rodinné, případně i podniky nadací a jiných organizací. Všechny tyto vlastnické formy, včetně soukromého vlastnictví, budou začleněny do systému hospodářských vztahů socialismu. Silný neprivátní sektor bude pro činnost středních a drobných soukromých podniků vytvářet pozitivní rámec. A naopak - existence soukromých vlastníků výrobních prostředků bude v tomto rámci užitečná i za socialismu," tvrdí autoři nového socialismu, kteří pochopili, jaké velké chyby se v tehdejším Československu dopustili v roce 1948, když znárodnili i každého posledního nejchudšího živnostníka.

Přesvědčit většinu voličů o tom, že "primárním zájmem podstatné části světové populace a hybnou silou revolučních hnutí je touha po sociální spravedlnosti, sociální jistotě a úctě k člověku. Mezi lidmi stále sílí nespokojenost se světem, ve kterém někteří bohatnou jen díky svým zděděným nebo násilně uzurpovaným výsadám, díky privilegiím stavovským, majetkovým, rasovým, národnostním, náboženským aj., zatímco jiní jsou odsouzeni k životu v bídě, přestože celý život namáhavě pracují," bude hračkou. Heslo bohatým brát a chudým dávat vždycky zabralo, i když po uchopení moci tento zdroj sociálního úplatku rychle vyschne. Asi jsem vás nepřesvědčil, že by v příštích volbách nastoupili do čela státu přímo komunisti. Ale pokud převezmou moc socani, ve své většině bývalí komunisté, kteří svoji rodnou stranu zvanou KSČ zradili, bude vláda tohoto státu nejen v rukou zrádců svých "ideálů", ale současně se dostanou ti skalní komunisté do předních funkcí ve státním aparátu - tedy do těch, které ještě nestačili obsadit. Protože za podporu v boji za lepší zítřky se přece musí zaplatit.

Ve chvílích, jako je dnes, se začínám obávat, zda neměli Marx s Engelsem nakonec pravdu v tom když tvrdili, že komunismus zvítězí v těch nejrozvinutějších zemích, kdy si vykořisťovaný proletariát uvědomí, kudy vede ta správná cesta a podpoří ve volbách levici. A ta je na další postup už připravena: "Levicově orientované strany mohou utvořit socialisticky orientovanou vládu, která po získání většinové politické moci naváže na nejlepší stránky předchozího společenského vývoje (např. využitím pozitivních prvků ideje a praxe sociálního státu) a bude postupně uskutečňovat socialistické změny v ekonomické a sociální oblasti. Zvolí hospodářskou, zejména daňovou a pracovně-právní politiku, omezující vykořisťování zaměstnanců, a vnese do hospodářství prvky strategického řízení. K dalším krokům patří zvýšení společenské kontroly nad strategicky významnými podniky a institucemi, včetně posilování společenského vlastnického sektoru (zejména v oblasti dopravy, energetiky, informací, vybraných finančních oborů). Tím omezí ekonomickou svévoli soukromého vlastnictví a vliv soukromého nadnárodního kapitálu, " se praví v kapitole nazvané "Vstup na cestu k socialismu". Ochraňuj nás pánbůh a všichni svatí.

Autor: Jan Bílek | úterý 24.3.2009 11:31 | karma článku: 31,61 | přečteno: 1910x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,63 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,66 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,56 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

RegioJet před nehodou v Pardubicích jel moc rychle a minul dvě návěsti

17. června 2024  18:35,  aktualizováno  18:49

Vlak RegioJetu jel před tragickou nehodou v Pardubicích rychleji, než připouštějí pravidla. Řekl to...

Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

17. června 2024  13:18,  aktualizováno  18:47

Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické...

STAN vybralo adepty na eurokomisaře, vládě navrhuje Nerudovou a Síkelu

17. června 2024  18:30

Hnutí STAN navrhne vládě na eurokomisaře zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra...

Česko ozáří obří měsíc. V pátek bude úplněk nejníž nad obzorem a bude se zdát větší

17. června 2024  18:26

V noci na sobotu 22. června bude nejjižněji, tedy nejníže nad obzorem, položený úplněk v roce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.