Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta z krize: zvyšte platy státních zaměstnanců!

Kde vzít peníze do státního rozpočtu na platy státních zaměstnanců a úředníků, když některé firmy neplatí daně.

V Londýně demonstranti protestovali proti miliardáři Philipu Greenovi, majiteli obchodního řetězce Topshop a skandovali mimo jiné i "Philipe Greene, plaťte daně! (Philip Green pay your tax!)" Green, který je poradcem britského premiéra Camerona pro vládní škrty, se stal terčem útoků demonstrantů a občanských aktivistů z jednoduchého důvodu: jeho manželka, která je skutečným vlastníkem koncernu Arcadia, do kterého patří i Topshop, žije v daňovém ráji v Monaku a proto firma Topshop neplatí v Británii žádné daně.

Značka Topshop vznikla v roce 1964 a postupem času se stala jednou z nejautoritativnějších a nejúspěšnějších módních značek na světě. Ve Velké Británii můžete nalézt přes 300 obchodů této značky. Po celém světě jich je pak kolem stovky. Jeden z nich Topshop, Topman - Palladium, který je pobočkou koncernu Arcadia v České republice, je i v nákupním centru Palladium v Praze na Náměstí Republiky. V Topshopu se na celém světě průměrně prodá každou minutu 8 souprav spodního prádla, 2500 šatů každý den a 40000 párů bot týdně.

Firma Topshop není ale sama. Další mezinárodní korporace jako je Vodafone, Boots a banky Barclays jsou v posledních týdnech v Británii terčem rostoucího hněvu veřejnosti, protože rovněž v Británii daně neplatí. Aktivisté poukazují na to, že by nebyly nutné žádné vládní škrty ve státním rozpočtu, kdyby vláda omezila neplacení daní velkými korporacemi, které podle aktivistů dluží státu až 25 miliard liber (740 miliard korun) ročně.

Nepodařilo se mi zjistit, zda například Vodafone platí v Česku nějaké daně a když, tak kolik. Českou akciovou pobočku totiž vlastní Vodafone Europe B.V. se sídlem v Nizozemském království. Přitom absolutně největší zájem nejen českých firem o daňové ráje je právě o země s nejnižšími nebo žádnými daněmi jako je Nizozemí, Lucembursko a Kypr, Belize a Britské panenské ostrovy. Jedno je jisté: zejména velké firmy a mezinárodní koncerny dělají všechno pro to, aby nemusely platit daně pokud možno nikde.

Nabízí se ale jednoduché řešení nejlépe pro celou Unii: chceš podnikat v naší zemi, chceš tady vydělávat a obrat naše obyvatele o jejich těžce vydělané peníze? Pak musíš mít sídlo v Česku - Británii, kdekoliv v Evropské unii a v tomto státě platit daně. Žádné daňové ráje pro nadnárodní firmy.

"Nicméně ministerstvo financí nemá k dispozici odhady výše daní, o které ČR v souvislosti s daňovými ráji přichází, a to i vzhledem k problematickému definování pojmu daňový ráj a operací, které mají za účel vyhnout se daňové povinnosti," říká Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí pro iHNED.cz.

Myslíte si, že s tím něco naše vláda udělá? Nejspíše nikoliv, protože to určitě nějaké nařízení EU o volném obchodu a podnikání nedovoluje. A je tu ten oblíbený argument našich politiků: musíme naopak nadnárodním firmám poskytnout daňové prázdniny, jinak k nám nepůjdou. Musíme je nalákat i na relativně nízké daně, aby naši občané dostali práci. Jenže nula od nuly pojde. Firma neplatí pět let žádné daně a zaměstnává zahraniční otroky. Pak si sbalí krám a přesune se někam jinam, nejspíše směrem na východ. Mohla by nás tedy spasit Evropská komise, Evropský pralament, prostě Evropská unie, že? Mohli by vydat směrnici zamezující zcela praxi daňových rájů. Že to není reálné? Ano, nemůže k tomu dojít, protože všichni ti v Bruselu či Štrasburku usazení unijní úředníci maji nepochybně akcie těchto nadnárodních korporací, pokud některé z nich nevlastní a rázem by po podobném zákazu měli nižší dividendy.

Řešením je tedy ve snižování platů nejen ve státní sféře, zvyšování daní zaměstnanců a ostatních "fyzických osob" a hlavně zvyšování nepřímých spotřebních daní, poplatků za používání silnic a možná časem i chodníků. Také by se dalo vybírat za vstup do státního lesa a mýtné by měli platit i cyklisté a to všude, nejen na silnici. A do důchodu by se mělo odcházet až v sedmdesáti pěti (muži) a v osmdesáti (ženy, protože se dožívají vyššího věku) - těsně před smrtí. Jedině tak zachráníme náš státní rozpočet, jedině tak budeme mít peníze na sociální záchytnou síť, na stavbu dalších obchvatů a dálnic, na dotace Českých drah, na armádu a na platy státních zaměstnanců.

Možná by se na to dalo jít ale jinou cestou. Skoro se nabízí, abychom naopak platy státních zaměstnanců zvýšili. Tím přece zvedneme kupní sílu obyvatelstva, rozhýbeme trh, něco si tito občané uloží u bank, ty budou moci půjčovat těm chudším ještě výhodněji a zamezíme tak vzniku finanční krize, nedostatku peněz na půjčky firmám. Takže tudy vede cesta, přátelé. Uvědomte si to ve středu, kdy bude po celé zemi něco jako zkouška na generální stávku. Zatím tedy budou stávkovat právě ti státní zaměstnanci, kterým to myslí ekonomicky a moc dobře vědí, že cesta z krize vede právě přes zvyšování jejich platů. Měl by to konečně pochopit i pan Nečas. Nebo je to úplná blbost? Zkuste tedy vymyslet vy, jak dostat do státní kasy víc peněz.

Autor: Jan Bílek | úterý 7.12.2010 9:00 | karma článku: 18,42 | přečteno: 4222x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,63 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,66 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,56 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Zdařile opustit dětský domov? Mladým chybí peníze i důvěra, neúspěch stojí miliony

16. června 2024  18:30

Mladých dospělých ve věku 18-26 let, kteří každý rok opustí dětský domov, jsou stovky. Úspěšně...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  18:15

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

KOMENTÁŘ: Jsou cyklisté arogantní hlupáci? Nenávist se člověku vrátí, paní senátorko

16. června 2024

Premium Senátorce a bývalé ministryni spravedlnosti vadí každý, kdo jezdí na kole. Kurýři ve městech,...

Statisícům Ukrajinců chybí voda. V toxické se i sprchují, říká šéfka neziskovky

16. června 2024

Když byla před rokem zničena Kachovská přehrada, statisíce Ukrajinců přišly o zdroj pitné vody....

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.