Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta do pekel na čínském koni.

Být na živu Karel Čapek, nijak by se nedivil hrátkám, které se provozují dnes mezi USA a komunistickou Čínou. Karel Čapek jistě nebyl žádný xenofob, ale přesto před šedesáti lety varoval Evropu před tzv. žlutým nebezpečím. Obával se, že původní evropské obyvatelstvo bude vytlačeno přílivem přistěhovalců žluté rasy z východu.

Chu Tin-tchao a Obama v Londýne  Zejména měl na mysli Číňany, protože už tehdy, před druhou světovou válkou, bylo zřejmé, že je Číňanů jako kobylek a že budou mít snahu se dostat dále do světa stejně jako onen létající hmyz. Pod vlivem této své prognozy dokonce napsal světoznámý román Válka s mloky, jeden z prvních světově známých scient fiction románů. Samotný pojem "žluté nebezpečí" si ale nevymyslel. Vznikl v USA na konci 19.století jako reakce na zvyšující se imigraci Číňanů do Ameriky. V roce 1882 byl dokonce zákonem omezen počet čínských přistěhovalců na 1000 ročně. Byli to přitom právě čínští kůliové, moderní otroci, kteří postavili nejen železnici napříč Amerikou.

A co se vlastně děje? USA se potácejí ve finanční a ekonomické krizi, Obama cpe dolary do krachujících bank a firem a na otázku, kdo to financuje, dostanete jednoduchou odpověď: Čung-chua žen-min kung-che-kuo, česky Čínská lidová republika. Americká vláda potřebné peníze "vyrábí" vydáváním státních dluhopisů a Čína je nakupuje díky bohatým státním rezervám v amerických dolarech. K dnešku již čínská vláda nakoupila těchto dluhopisů za neuvěřitelných 696 miliard amerických dolarů a tato mezinárodní "spolupráce" kapitalistické a komunistické velmoci bude nepochybně pokračovat. Čínská národní banka přišla těsně před srazem G20 v Londýně s neuvěřitelným nápadem na zavedení celosvětové rezervní měny, která by měla prakticky nahradit dolar i euro (pramen).

V Londýně se sice o tomto návrhu oficiálně nejednalo, přesto jedním z nejdůležitějších setkání Obamy bylo jeho jednání s čínským prezidentem. Po setkání s prezidentem a generálním tajemníkem Komunistické strany Číny Chu Ťin-tchaem před zahájením summitu G20 Obama uvedl, že Washington a Peking zintenzivní spolupráci při řešení globálních finančních problémů. "Prezidenti se shodli na tom, že je třeba učinit jisté změny ve vedoucích strukturách finančních institucích," uvedl Bílý dům. "Finanční summit G20 bude vydávat aktivní signály: vedoucí přestavitelé zemí, jejíž HDP přestavuje 85 procent světa, se společně snaží zbránit depresi globálního hospodářství. Už je skutečně jisté, že se svět rozloučí s finančním systémem a finančním rámcem vytvořeným po druhé světové válce v čele s USA. V mezinárodním hospodářském koordinačním mechanismu se má posilovat postavení rozvojových zemí, což vyjadřuje novou rovnoměrnost v mezinárodním politickém dialogu," uvedlo China Radio. Jedno je jisté: Čína předvádí světu, že totalitní komunistický systém bez pozlátka demokracie je budoucností lidstva. Komunistický otrok je totiž poslušnější než odbory a lidskými právy zpovykaný západní dělník. Topolánek, hrdina mezinárodního tisku, měl sice na mysli peklo ekonomické, otázkou ale je, zdali nám nechystá G20 peklo komunistické, vhodně prozápadně reformované. Více o budoucnosti najdete v knize Poslední dny Evropy…, kterou napsal Walter Laqueur kráčející ve šlépějích Karla Čapka. Alespoň pokud jde o to nebezpečí přicházející ze země přičinlivých mloků.

Co se mě týče, zasadil jsem včera o dva řádky brambor navíc, jeden nikdy neví jak budou pokračovat naše obchody s Egyptem a jinými rozvojovými zeměmi, které nám dodávají potraviny. Pokud se vyplní proroctví pana Lagueura o tom, že nám Číňané pomohou vyhrát nad zlotřilými islámskými teroristy, je na čase sa začít zajímat o kurzy čínského jazyka a zkoumat možnosti pěstování rýže v Čechách a hlavně na jižní Moravě. Přeji krásný slunečný a nečekaně teplý den, jaro je skutečně tady.

Autor: Jan Bílek | čtvrtek 2.4.2009 11:28 | karma článku: 17,51 | přečteno: 1337x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,94 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,33 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,99 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,72 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Kritiku od pozůstalých nesu těžce, Bek využil majáček legitimně, říká Rakušan

25. června 2024

Premium Nerezignuji a nikoho neodvolám. Ministr vnitra Vít Rakušan trvá na tom, že policie při pátrání po...

ANALÝZA: Ukrajina vyhlíží stíhačky F-16. Její spásou však spíše nebudou

25. června 2024

Premium Vytoužené americké stíhačky F-16 se ještě neobjevily na ukrajinské obloze, ale už je na ně vypsaná...

V belgickém Lutychu hoří rezidenční budova, jedna z nejvyšších v zemi

24. června 2024  22:55

V Lutychu na východě Belgie hoří jedna z nejvyšších rezidenčních budov v zemi. Výšková budova...

Požár budovy u Moskvy má osm obětí, zůstaly uvězněny v ohni uvnitř

24. června 2024  15:34,  aktualizováno  22:05

Nejméně osm obětí si podle předběžných údajů vyžádal požár v budově ve Frjazinu u Moskvy, uvedla...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.