Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude v Řecku vládnout vojenská chunta?

Řecký vládní kabinet jednomyslně podpořil návrh premiéra Jorgose Papandrea na vypsání referenda o pomoci eurozóny, což šokovalo politiky i finanční trhy v Řecku a v zahraničí. Z politického hlediska je to jasné selhání politika, který nedokáže přijmout osobní odpovědnost za takové zásadní rozhodnutí, které bude mít negativní vliv na život občanů své země.

Výsledek rozhodnutí o vypsání referenda je jasný: Deutsche Bank ztrácela více než sedm procent, Commerzbank devět procent. Akcie řecké Piraeus, kde drží menšinový podíl investiční skupina PPF Petra Kellnera, spadly o více než 20 procent.

Průzkumy ukazují, že Řekové by nejspíše  unijní plán na jejich záchranu v referendu odmítli. Z průzkumů vyplývá, že by proti němu hlasovalo 60 procent Řeků. Obyvatelé země se totiž oprávněně obávají, že Řecko by přijetím plánu ztratilo možnost rozhodovat o své hospodářské politice, což je vlastně ta jediná zásadní volba, kterou ještě státy eurozóny mají.

Evropští lídři se ovšem  veřejně podivují nad tím, že uzavřené dohody Papandreu takto zpochybňuje a opakovaně celou eurozónu vrhá do nejistoty. Šéf eurozóny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker v úterý varoval, že Řecko čelí bankrotu a že řecké "ne" v referendu by znamenalo úpadek země. Tedy stručně řečeno, pravděpodobný odchod z eurozóny a návrat k řecké drachmě. Včera odpoledne se zcela mimořádně německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Sarkozy setkali s řeckým premiérem Papandreem. Ke schůzce došlo ve francouzském letovisku Cannes, kde dnes začíná summit zemí skupiny G20.

V této souvislosti je pozoruhodné, že řecký ministr obrany Beglitis začal podle deníku Eleftherotypia právě teď nahrazovat vedení armády "vlastními lidmi". Nejmenovaný státní úředník popsal jeho akce jako "politicky šílené" a "vojensky nebezpečné."

Nemusíme mít příliš fantazie pro představu, že se řecká armáda "plukovníků" chystá na ovládnutí země poté, co bude Řecko po hospodářském krachu na pokraji občanské války, slušněji řečeno se bude zmítat uprostřed bouřlivých občanských sociálních nepokojů. Mohl by se tak opakovat scénář z z šedesátých let, kdy "plukovníci" vládli v Řecku v letech 1967 - 1973. Řecko tehdy opouštělo formou referenda monarchii a začalo právě budovat republiku. Chunta sesadila vládu, rozpustila politické strany a teprve v roce 1974 po studentských bouřích její vládnutí skončilo zatčením hlavních představitelů chunty.

Není ovšem rok 1967, ale současné události v Evropě tehdejší politické a občanské nepokoje silně připomínají. Pokud by se do zkázonosného víru zadlužení a hospodářského krachu dostaly i další "jižní" státy Evropy, mohl by být mír v Evropě zachráněn možná jen za cenu politických převratů.

S poněkud "extrémním" nápadem přišel nedávno finský poslanec Jussi Halla-aho, který nepřímo navrhoval, aby se řecká finanční krize řešila tanky. Halla-aho byl za své poznámky zveřejněné na facebooku vyloučen na dva týdny z klubu své pravicově populistické strany Finové (dříve Praví Finové). Vyjádřil totiž přesvědčení, že v Řecku by měla vládnout vojenská junta, která by se nezdráhala poslat na "stávkující a demonstranty tanky".

Inu, možná jen vyjádřil otevřeně myšlenky, které se právě teď líhnou v hlavách řeckých plukovníků. Mají na to svůj praktický vojenský názor: žádné demonstrace na ulicích řecký dluh nevyřeší. Lidi je potřeba vyhnat zpátky do práce a přinutit je utáhnout si opasky. Pseudodemokratičtí politici selhali a je třeba zavést vládu silné ruky. Jinak nastane chaos a všeobecná zkáza.

Autor: Jan Bílek | čtvrtek 3.11.2011 9:00 | karma článku: 14,49 | přečteno: 1329x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,94 | Přečteno: 473x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 375x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,33 | Přečteno: 646x | Diskuse | Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,99 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,72 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

VIDEO: Podívej, chlap na střeše, ukazují lidé před atentátem. Policie nezasáhla

15. července 2024  12:45,  aktualizováno  17:01

Útočník, který na volebním shromáždění střílel na Donalda Trumpa, tak učinil v leže na střeše...

Pardubická kauza zmanipulovaných zakázek nekončí, počet stíhaných narostl

15. července 2024  16:53

Policie zatím neuzavřela kauzu manipulace s veřejnými zakázkami, ve které je obviněno několik lidí...

Trumpovu kauzu s dokumenty smetl soud ze stolu, problém je ve vyšetřovateli

15. července 2024  16:37

Soud v americkém státě Florida v pondělí zamítl obžalobu, v níž prokurátoři viní amerického...

Musíme jít, pane! Jen si vezmu boty. Agenti řešili, jak dostat Trumpa pryč

15. července 2024  16:32

Americký exprezident Donald Trump mluvil zhruba šest minut, než se v pensylvánském Butleru ozvala...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.